Фарғона вилояти Бағдод туманида 737 та эҳтиёжманд ва ижтимоий ҳимояга муҳтож оилага моддий ёрдам пуллари тарқатилди.
“Қўштегирмон” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Тешабоевлар оиласи куни кеча оғир жудоликка учради: хонадон соҳибаси узоқ вақт давом этган касалликдан вафот этди. Туман ҳокимлиги вакиллари марҳумнинг яқинларига ҳамдардлик изҳор қилиб, оилага аталган пул маблағини топширганларида хонадон соҳиби Раҳимберди аканинг юраги тўлиқди. Кўрсатилган бундай эътибор ва ғамхўрлик учун самимий миннатдорлик билдирди.
Ҳафизахон ая Умрзоқова эса “Хўжақишлоқ” маҳалла фуқаролар йиғинида қизи ва набираси билан яшайди. Ҳаёт бу оилани ҳам яхшигина синовларда тоблаган. Лекин, шукр, эл-улус, маҳалла-кўй уларни қаровсиз қолдиргани йўқ. Яқинда бу оилага 2 бош майда шохли чорва моллари, 200 килограмм миқдорида буғдой ажратилди, “Саховат ва кўмак” фонди томонидан 14 турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари мунтазам етказиб берилмоқда. Шунингдек, маҳалладошлар кўмаги билан Ҳафизахон аяга тегишли уйнинг том қисми шифер қилинди.
Туман ҳокими Алибек Турсунов хонадон эгаларига пул маблағини топширар экан, мамлакатимизда ҳеч ким эътибордан четда эмаслигини таъкидлади.
– Яқинда Ҳиндистон давлатига жарроҳлик амалиётини олиш учун бориб келдим, – дейди “Обод юрт” маҳалласида яшовчи Шалолахон опа Жўраева. – Ички аъзоларимда касаллик аниқланган, шунга доимий равишда даволаниб тураман. Ўзингиздан қолар гап йўқ, бугун чет давлатга бориб даволаниш осон эканми?! Бу ёқда карантин, бутун дунёда шу аҳвол. Шунга, сал қийналиб қолган эдик. Аммо минг раҳмат, маҳалла вакиллари кунда-кунора ҳолимиздан хабар олишади, ҳар томонлама ёрдам бериб туришибди. Айниқса, туманимиз ҳокимининг хонадонимизга кириб келгани, ҳукумат томонидан ажратилган моддий ёрдам маблағини топширгани бизни жудаям хурсанд қилди. Куни кеча пенсия ва нафақаларни ошириш бўйича фармон қабул қилишди. Шундай синовли кунларда бизга катта эътибор қаратишмоқда.
Бугун қайси бир юртдошимиз билан гаплашманг, пандемия даврида кўрсатилаётган ёрдам учун ўзларининг самимий дил изҳорларини билдирмоқда.

В Багдадском районе Ферганской области 737 нуждающимся и социально уязвимым семьям оказана материальная помощь.
Семья Тешабаевых, проживающая на территории схода граждан махалли “Куштегирмон”, понесла тяжелую утрату – после продолжительной болезни скончалась хозяйка дома. Представители районного хокимията выразили соболезнование близким покойной и передали предназначенные семье деньги главе семьи Рахимберди-ака. Он искренне поблагодарил их за проявленные заботу и внимание.
Хафизахон-ая Умрзакова проживает с дочкой и внучкой в сходе граждан махалли “Хужакишлок”. Жизнь также потрепала эту семью. Однако они никогда не остаются без внимания махалли и народа. Недавно этой семье выделили две головы мелкого рогатого скота, 200 килограммов зерна. Фонд «Доброта и поддержка» регулярно доставляет 14 видов продуктов питания. С помощью жителей махалли крышу дома покрыли шифером.
Хоким области Алибек Турсунов передал семье денежные средства и отметил, что в нашей стране никто не остается без внимания.
- Недавно в Индии мне сделали операцию, - говорит жительница махалли “Обод юрт” Шалолахон-опа Жураева. - У меня проблемы с внутренними органами, поэтому регулярно лечусь. А за рубежом это делать затратно. Кроме того, трудности возникли из-за карантина. Спасибо представителям махалли, которые регулярно навещают нас, оказывают всестороннюю помощь. Посещение нашего дома хокимом района, передача выделенных государством денежных средств очень порадовали нас. На днях был принят указ о повышении размеров пенсий и пособий. В такие тяжелые дни уделяют большое внимание, что очень вдохновляет.
Сегодня каждый гражданин нашей страны выражает благодарность за оказываемую в период пандемии помощь.