Халиллилло ТЎРАХЎЖАЕВ: Ер ажратиш жараёнларида шаффофлик таъминланади
Жорий йилнинг 21 июль куни Президентимиз бошчилигида ер ҳисоби ва давлат кадастрларини тўлиқ шакллантириш, соҳага рақамли технологияларни жорий этиш масалалари бўйича йиғилиш ўтказилган эди.
Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси раиси Халиллилло ТЎРАХЎЖАЕВ йиғилишда тизимни ислоҳ қилиш борасида Президентимиз томонидан берилган кўрсатмалар ва соҳада амалга ошириладиган ишлар ҳақида қуйидагиларни маълум қилди.
«Юртбошимиз ер ҳисоби ва давлат ер кадастрни тўлиқ шакллантириш, соҳага рақамли технологияларни жорий этиш юзасидан олдимизга аниқ вазифаларни белгилаб бердилар. Ушбу соҳани ислоҳ қилиш ва тубдан такомиллаштириш бўйича кечиктириб бўлмайдиган ҳолатлар мавжуд.
Жорий йил якунига қадар бизга ер тури, чегараси ва фойдаланувчилари ҳақида маълумотларни жамланган ахборот тизимини ишга тушириш вазифаси юклатилди. Геопортал ишга тушгандан сўнг ер ажратиш жараёнларида шаффофлик таъминланади. Унда ҳар бир фуқаро, тадбиркор жараённи онлайн равишда кўриб бориш имкониятига эга бўлади.
Космос суратларни таққослаш орқали ер назоратини самарали юритиб ҳосилдорликни таҳлил қилиш, ерларни суғориш ҳолатларини мунтазам йўлга қўйиш кераклигини таъкидладилар. Сунъий йўлдош орқали маълумотлар олиш бўйича музокаралар олиб боришимиз ҳақида кўрсатмалар бердилар. Музокаралар бошланган. Корея ва Европа давлатлари билан бу борада келишувга эришганмиз. Жорий йил якунига қадар виртуал ер сунъий қобиқ қуйиш станциясини ишга туширамиз. Давлатимиз раҳбари бугунги кунга қадар 21 та кадастрдан 16 таси тўлиқ шаклланмаганини танқид қилдилар.
Бунинг оқибатида ерлар, уйлар электр тармоқлари ҳақида аниқ маълумотлар базаси мавжуд эмаслигини ҳам қайд этдилар. Бу муаммони бартараф этиш учун ишчи гуруҳ тузган ҳолда ҳар ойда муҳокамалар ташкил этиб, йил якунига қадар шакллантирилмаган ер кадастрларини хатловдан ўтказиш юзасидан тегишли кўрсатмалар бердилар. Албатта, бу кўрсатмаларга асосан ушбу соҳани ривожлантириш ва мукаммал тизим сифатида шаклланиши учун аниқ режалар ишлаб чиқамиз ва чора-тадбирлар белгилаб оламиз».

Халиллилло ТУРАХУЖАЕВ: будет обеспечена прозрачность в процессе выделения земли
21 июля текущего года под руководством Президента нашей страны состоялось совещание по вопросам обеспечения полного земельного учета и государственного кадастра, внедрения в сферу цифровых технологий.
На совещании председатель Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру Халиллилло ТУРАХУЖАЕВ рассказал следующее о поручениях, данных Президентом нашей страны по реформированию системы, и предстоящей работе.
«Глава нашего государства поставил перед нами четкие задачи по обеспечению полного земельного учета и государственного кадастра, внедрению в сферу цифровых технологий. Имеются обстоятельства, не терпящие отлагательств в реформировании и коренном совершенствовании этой сферы.
До конца текущего года на нас возложена задача по запуску информационной системы, в которой будут собраны данные о видах земли, ее границах и пользователях. После запуска геопортала будет обеспечена прозрачность процессов выделения земли. Здесь каждый гражданин, предприниматель сможет в режиме онлайн наблюдать за процессом. Отмечалось, что необходимо наладить регулярный анализ урожайности, мелиоративного состояния земель путем сравнения космических снимков.
Даны рекомендации по проведению переговоров о получении информации посредством искусственного спутника. Переговоры начались. Достигнуты соглашения с Кореей и странами Европы в этом направлении. К концу этого года мы запустим виртуальную наземную станцию закачки искусственных оболочек. Глава государства дал критическую оценку тому факту, что до сегодняшнего дня 16 из 21 кадастра не сформированы полноценно.Также подчеркивалось, что в результате этого не имеется базы точных данных о землях, электросетях домов. Даны поручения по созданию рабочей группы в целях решения этой проблемы, ежемесячной организации переговоров, проведению описи несформированных земельных кадастров до конца года. Согласно этим поручениям мы разработаем четкий план и обозначим меры для развития этой сферы и формирования ее в качестве полноценной системы».