Ҳудуддаги ҳар бир одам, айниқса, ёшлар иш билан таъминланса камбағаллик камаяди
Камбағалликни қисқартиришда ҳудудий секторлар томонидан кўрилаётган амалий чора-тадбирлар яхши самара бераётир.
Буни Жиззах вилоятининг Бахмал тумани давлат солиқ инспекцияси масъул бўлган тўртинчи секторга қарашли 7 та маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида амалга оширилаётган ишлар мисолида ҳам кўриш мумкин.
Мамлакатимизда “Саховат ва кўмак” ҳаракати эълон қилинганидан сўнг сектор ҳудудидаги 7 минг 642 та оиланинг турмуш шароити, даромад манбаи ўрганилиб, улардан 378 таси эҳтиёжманд ва ёрдамга муҳтож эканлиги аниқланди. Секторда тумандаги давлат ва жамоат ташкилотлари билан ҳамкорликда ушбу оилаларнинг моддий аҳволини тиклаш учун олиб борилаётган амалий ҳаракатлар ўз самарасини бермоқда.
Камбағал оилалар рўйхати шакллантирилгач, биринчи навбатда карантин даврида қийналаётган энг ночор фуқароларга кўмак берилди. Бу оилаларга озиқ-овқат, дори-дармон, коммунал тўловлар бўйича 415 миллион сўмдан зиёд ёрдам кўрсатилди. 150 нафар фуқаронинг 15 миллион сўмга яқин солиқ қарздорлиги ҳомий тадбиркорлар томонидан тўлаб берилди. Умуман, сектор ҳудудидаги 378 та кам таъминланган оилани иқтисодий жиҳатдан қўллаб-қувватлашга 261 нафар тадбиркор ва фермер жалб қилинган.
– Бугунги қийин даврда бу каби қўллаб-қувватлашлар жуда зарур албатта, – дейди тўртинчи сектор раҳбари, туман давлат солиқ инспекцияси бошлиғи Ҳусниддин Соатов. – Аммо “қўлдан берганга қуш тўймас” дегандек, вақти билан кўрсатиладиган хайрия, мурувват ёрдами муҳтожликка барҳам беришнинг асосий йўли эмас. Шу боис камбағалликни камайтиришнинг самарали йўли бўлган одамларни ишли қилиш, уларга даромад қилиш имкониятини яратиб беришга эътибор қаратаётирмиз. Шу мақсадда рўйхатга олинган оилалардаги 433 нафар киши мавсумий иш билан таъминланди. Бундан ташқари, соғин сигир, ишлаш учун ер майдонларининг берилиши ҳам фуқароларнинг ўзини ўзи тиклашида манба бўлиб хизмат қилмоқда.
Туманнинг "Узунбулоқ", "Боғишамол" ва "Ўсмат" фуқаролар йиғинлари ҳудудида 3 та узумчилик кооперативи ташкил этилиб, аъзоларига 50 сотихгача ер берилди. Бундан ташқари, ишлаш истагида бўлган 118 нафар фуқарога 50 сотихдан ер майдони ажратилди. Шу кунларда ғалладан бўшаган майдонлар такрорий экин экиш учун эҳтиёжмандларга бўлиб берилаяпти. Ногиронлиги бор ва ўта ночор оилаларнинг ерини ҳайдаш, уруғлик билан таъминлашни фермерлар ўз зиммаларига олмоқда.
– Туман тўртинчи сектори ташаббуслигида ташкил этилган кооперативимизда 80 нафар эҳтиёжманд фуқаро иш ва даромад билан таъминланди, – дейди “Бахмал деҳқон хўжаликлари” ишлаб чиқариш кооперативи раҳбари Шуҳрат Қурбанов. – Уларнинг ҳар бирига 20 сотихдан ер майдони ажратилиб, жами 266 туп узум кўчати ва оралиқ майдонга дуккакли экинлар экиб берилди. Суғориш учун 1 та артезиан қудуғи қазилди. Узум 2-3 йил ичида ҳосилга кирса, эҳтиёжманд оилаларнинг доимий даромад манбаига айланади.
Президентимизнинг 2020 йил 2 мартдаги “Мева-сабзавотчилик ва узумчилик тармоғини янада ривожлантириш, соҳада қўшилган қиймат занжирини яратишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан ушбу кооператив 2020-2021 йилларда ўрмон фондининг ўзлаштирилмаган ер участкаларида янгидан барпо этилгани боис ер майдони учун беш йил давомида ижара тўловининг “ноль” ставкасини қўллаш имконига эга бўлади.
Секторда ёшлар бандлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётир. Шу мақсадда “Ҳар бир ёшга бир гектар” лойиҳаси асосида туман ҳокими қарори билан 475,7 гектар ер майдони ажратиб, 448 нафар ёш қишлоқ хўжалигида иш билан банд қилинди.
Ишсиз ёшлар рўйхатига киритилганлар орасида илгари бошқа ҳудудларда, хорижда ишлаб, тирикчилигини ўтказиб юрган, имконият яратилса, шу ерда тадбиркорлик қўлидан келадиганлар йўқ эмас. Ўсматлик 27 ёшли Озодбек Халилов Россия Федерациясига мавсумий ишлаш учун қатнар эди. Карантин пайти мавсумий ишлашдан маҳрум бўлган йигитнинг оиласи даромадсиз қийналиб қолди.
– Маҳалламиз учун масъул бўлган тўртинчи секторга тадбиркорлик фаолиятимни бошлашда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилдим, – дейди бугунги кунда “Оқтош биллур” МЧЖ раҳбари Озод Халилов. – Сектор раҳбарияти менинг бизнес режам билан қизиқиб, кредит ажратилишида, Ўсмат шаҳарчасидаги ташландиқ бинони “ноль” қийматда олишимга ёрдам кўрсатди.
Банкдан 500 миллион сўм кредит олиб, ободонлаштирдик. Натижада бу ерда замонавий сервис тури – келин-куёвлар учун фотосессия хизмати йўлга қўйилди. Илгари туманимизда хизматнинг бу тури йўқлиги боис одамлар Жиззах шаҳрига борарди. “Marry me” фотосалонида 10 та иш ўрни яратилди. Яқин кунларда бинода кафе ва сартарошхонани ишга тушириб, яна бир нечта иш ўрни очамиз.
Шундай ташаббускор ёшлардан яна бири 28 ёшли Аброр Маннонов “Oqtosh Builder invest” масъулияти чекланган жамиятини очиб, ўзи тенги 4 нафар йигитни иш билан таъминлади. Корхонада пишиқ ғишт ишлаб чиқарилаяпти. Бунинг учун Аброрга банкдан кредит олиш, ғишт ишлаб чиқариш ускуналарини харид қилиш ва ер майдони ажратишда сектор томонидан кўмак кўрсатилди.
26 ёшли Шарофиддин Абдусаломов ҳам “Firdavs Apple” МЧЖни ташкил этиб, шлакоблок ғишт ишлаб чиқаришга киришди. Жамиятда 4 та иш ўрни яратилди.
Бугунги кунга қадар жами 781 нафар ишсиз ёшлар бандлиги таъминланди. Жумладан, қурилиш соҳасига 14, тадбиркорлик йўналишига 16, қишлоқ хўжалиги йўналишига 448, жамоатчилик ишларига 88 нафар, бошқа соҳа ва йўналишларга 215 нафар ёшлар ишга жойлаштирилди.
Бандликка кўмаклашиш жамғармаси томонидан ажратилган 15 миллион 400 минг сўм субсидия ҳисобига туман бўйича жами 7 нафар ишсиз ёшнинг шахсий томорқаларида бандлиги таъминланди.
“Ҳар бир оила – тадбиркор” лойиҳаси доирасида тумандаги тижорат банклари томонидан 20 та лойиҳа учун 559 миллион сўм имтиёзли кредит ажратиб берилди.
Давлатимиз томонидан пандемия даври қийинчиликларини юмшатиш, аҳолининг эҳтиёжманд тоифаларини қўллаб-қувватлашга қаратилган ижтимоий сиёсат ҳаётга изчил татбиқ этилаётгани натижасида туманда янги иш ўринлари, одамларнинг даромад манбалари кўпаймоқда. Демак камбағаллик камаймоқда.

Принимаемые региональными секторами практические меры по сокращению бедности дают положительные результаты.
Это можно увидеть на примере работы, проводимой на территории 7 махаллей четвертого сектора, закрепленного за государственной налоговой инспекцией Бахмальского района Джизакской области.
После объявления в стране общенародного движения “Доброта и поддержка” на территории сектора были изучены условия жизни, источники дохода 7 тысяч 642 семей, 378 из которых – нуждающиеся. В данном секторе при сотрудничестве с государственными и общественными организациями начата практическая работа по улучшению материального состояния этих семей, и уже заметны ее позитивные результаты.
После составления списка бедных семей в первую очередь помощь была оказана гражданам, особенно нуждающимся в период карантина. На это было направлено более 415 миллионов сумов (предоставлены продовольственная продукция, лекарства, оплачены коммунальные услуги). 150 гражданам предприниматели-спонсоры оплатили долги по налогам на 15 миллионов сумов. Для экономической поддержки 378 малообеспеченных семей на территории сектора привлечен 261 фермер и предприниматель.
– В этот сложный период такая поддержка необходима, – говорит руководитель четвертого сектора, начальник районной государственной налоговой инспекции Хусниддин Соатов. – Однако важно понимать, что благотворительность, оказание временной помощи – это не основной путь устранения бедности. Поэтому мы уделяем большое внимание трудоустройству людей, созданию им возможностей для получения дохода. 433 человека из нуждающихся семей обеспечены сезонной работой. Предоставленные гражданам дойные коровы, выделенные земельные участки также служат источниками дохода.
На территории районных сходов граждан махаллей "Узунбулок", "Богишамол" и "Усмат" образованы 3 кооператива по выращиванию винограда, членам которых предоставлено до 50 соток земли. Желающим заниматься земледелием 118 гражданам выделили по 50 соток земли. Нуждающимся предоставляются освобожденные из-под зерновых земли для проведения повторных посевов. Фермеры возложили на себя работу по вспашке земельных участков инвалидов и средненуждающихся семей, их также обеспечивают и семенами сельскохозяйственных культур.
– В нашем кооперативе, образованном по инициативе четвертого сектора района, работой обеспечены 80 нуждающихся граждан, – говорит руководитель производственного кооператива “Бахмал дехкон хужаликлари” Шухрат Курбанов. – Каждому из них выделено по 20 соток земли, на которых посажены 266 саженцев винограда, а между ними – бобовые культуры. Для полива вырыли 1 артезианский колодец. Через 2-3 года виноград будет давать урожай и станет источником дохода для этих семей.
В связи с тем, что этот кооператив в соответствии с постановлением Президента о дополнительных мерах по дальнейшему развитию плодоовощеводства и виноградарства, созданию в отрасли цепочки добавленной стоимости образован на неосвоенных землях лесного фонда, ему предоставлено право применения "нулевой" ставки арендного платежа в течение пяти лет.
В секторе уделяется особое внимание обеспечению занятости молодежи. С этой целью на основе проекта “Каждому молодому человеку – по одному гектару земли” решением хокима района выделено 475,7 гектара земли, и в сфере сельского хозяйства задействованы 448 молодых людей.
В списке неработающей молодежи есть и те, кто ранее работал в других регионах или за рубежом и теперь готов заниматься предпринимательством здесь, если на то будет возможность. Так, 27-летний Озодбек Халилов из Усмата занимался сезонной работой в Российской Федерации. В период карантина он лишился работы, и семья осталась без дохода.
– Я обратился в четвертый сектор за практической помощью для начала предпринимательской деятельности, – рассказывает О.Халилов, сегодня уже ставший руководителем ООО “Октош биллур”. – Руководство сектора заинтересовалось моим бизнес-планом, оказало помощь в получении кредита, покупке заброшенного здания в городке Усмат по “нулевой” стоимости.
Я получил в банке кредит в размере 500 миллионов сумов, восстановил здание и теперь предоставляю современную услугу – организовываю фотосессии для новобрачных. Ранее в нашем районе данный вид услуг не предоставлялся, и молодым приходилось ездить в Джизак. В фотосалоне “Marry me” создано 10 рабочих мест. Скоро в здании откроем кафе, парикмахерскую и создадим еще несколько рабочих мест.
28-летний Аброр Маннонов открыл ООО “Oqtosh Builder invest” и обеспечил работой 4 своих ровесников. Предприятие специализируется на производстве жженого кирпича. Сектор оказал содействие Аброру в получении кредита, закупке оборудования, выделении земельного участка.
26-летний Шарофиддин Абдусаломов образовал ООО “Firdavs Apple” по производству шлакоблоков, тем самым создав 4 рабочих места.
К настоящему времени обеспечена занятость 781 человека. В сфере строительства трудоустроены 14, в сельском хозяйстве – 448, в других сферах – 215 молодых людей, предпринимательством заняты – 16, общественными работами – 88 человек.
За счет выделенных банком субсидий в размере 15 миллионов 400 тысяч сумов в целом по району обеспечена занятость на приусадебных землях 7 безработных молодых людей.
В рамках программы “Каждая семья – предприниматель” районными отделениями коммерческих банков выделен льготный кредит на 559 миллионов сумов на реализацию 20 проектов.
В результате проведения социальной политики, направленной на поддержку нуждающихся слоев населения в период пандемии, в районе увеличивается число рабочих мест и источников дохода населения, тем самым сокращается бедность.