Ижтимоий тармоқларда Тошкент вилояти Олмалиқ шаҳрида айрим фуқаролар озиқ-овқатдан қийналаётгани, оилавий шароити оғир экани тўғрисида видео хабар тарқалди.
Ушбу ҳолат юзасидан шаҳар ҳокимлиги қуйидагиларни маълум қилмоқда.
“Олмалиқ шаҳар ҳокимлиги, шаҳар прокуратураси вакиллари “Тотувлик“ кўчаси, 9А-уй, 4-хонадонда яшаётган она-бола Татьяна Бекетова ва Михаил Бекетовларнинг хонадонига бориб, ҳолатни яқиндан ўрганди.
Татьяна Бекетова пенсионер, ўғли Михаил Бекетов эса вақтинча ишсиз, оила Сўфи Оллоёр маҳалласида носоғлом оила сифатида рўйхатга олинган.
Олмалиқ шаҳар ҳокимлиги томонидан ушбу оилага аввал ҳам гилам, кўрпа-тўшак, уй-рўзғор анжомлари беғараз олиб берилган бўлиб, айни вақтда ушбу жиҳозларнинг барчаси М. Бекетов томонидан спиртли ичимликлар олиш учун сотиб юборилган.
Ҳақиқатан ҳам қарияларнинг аҳволи ачинарли аҳволда.
Ҳозирда шаҳар ҳокимлиги томонидан оилага зарур озиқ-овқат маҳсулотлари ҳамда гилам, кўрпа-тўшак, кроват каби жиҳозлар олиб берилиб, дезинфекция ишлари олиб борилмоқда. Эртадан бошлаб хонадони ҳам таъмирлаб берилиши режалаштирилмоқда“, дейилади шаҳар ҳокимлиги маълумотида.
Коронавирус пандемияси сабаб юзага келган мураккаб вазиятда юқоридаги каби ҳолатларнинг олдини олишда ҳудудий масъуллардан янада эътиборли бўлиши, ўз навбатида, ижтимоий ёрдамга муҳтож фуқаролардан тегишли ташкилотларга мурожаат қилиши мақсадга мувофиқ бўлади.

В социальных сетях распространилось видеосообщение о том, что некоторые жители города Алмалыка Ташкентской области испытывают трудности в связи с нехваткой продуктов питания.
По данной ситуации хокимият города сделал следующее заявление:
«Представители хокимията и прокуратуры города Алмалыка посетили Татьяну Бекетову и ее сына Михаила Бекетова, проживающих в квартире №4 дома 9А на улице Тотувлик и ознакомились с их семейным положением.
Татьяна Бекетова - пенсионерка, а ее сын Михаил - временно безработный. Семья состоит на учете в махалле Суфи Оллоёр как неблагополучная.
Хокимиятом города Алмалыка и ранее была оказана помощь данной семье. Тогда представители хокимията на безвозмездной основе передали ей ковер, одеяла, другие предметы домашнего обихода. Стало известно, что все эти предметы были проданы М.Бекетовым для приобретения спиртных напитков.
Действительно, положение семьи тяжелое.
В настоящее время городским хокимиятом данной семье переданы необходимые продукты питания, ковер, одеяла, кровать. В квартире проведена дезинфекция. Планируется ремонт данной квартиры».
В целях предупреждения аналогичных случаев в нынешней непростой ситуации, возникшей на фоне пандемии коронавируса, от ответственных лиц на местах требуется максимальная внимательность, а от нуждающихся в социальной поддержке граждан - обращение в соответствующие организации.