“Нуроний” жамғармасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Меҳнат ва ижтимоий масалалар қўмитаси томонидан иккинчи ўқишга тайёрланган “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун лойиҳаси юзасидан жамоатчилик муҳокамаси ўтказилди.
Қўмита аъзолари, депутатлар, экспертлар, Ўзбекистон ногиронлар жамияти, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакиллари иштирок этган тадбирда асосий эътибор мамлакатимизда ногиронлиги бўлган шахсларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида олиб борилаётган кенг кўламли ишларга қаратилди.
Хусусан, Президентимизнинг 2017 йил 1 декабрдаги “Ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони билан ўтган вақт давомида бу борадаги ишлар янги босқичга қаратилди.
Мазкур ҳужжатда ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштиришнинг асосий йўналишлари, шу билан бирга, ҳуқуқни қўллаш амалиётидаги тизимли камчиликларни бартараф этиш мақсадида “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун лойиҳасини ишлаб чиқишнинг муҳим вазифалари белгилаб берилди.
Ушбу қонун лойиҳаси парламент қуйи палатаси томонидан биринчи ўқишда концептуал маъқулланиб, уни иккинчи ўқишга тайёрлаш жараёни қизғин давом этмоқда. Қонун лойиҳаси БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги концепцияси талабларини имплементация қилиш ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоялаш соҳасида замонавий услублар, халқаро стандартларни жорий этишни назарда тутади.
Тадбирда Олий Мажлиснинг Меҳнат ва ижтимоий масалалар қўмитаси раиси Мавлудахон Хўжаева ушбу қонун лойиҳасида фармондан келиб чиқадиган вазифалар қамраб олинганини алоҳида таъкидлади. Лойиҳа билан ногиронлик белгиси бўйича камситишга йўл қўймаслик, ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини бузганлик учун жавобгарликнинг муқаррарлигини таъминлаш масалалари такомиллаштирилаётганини айтиб ўтди.
Депутатларнинг фикрича, ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги умумэътироф этилган халқаро норма ва стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш муҳим масалалардан биридир. Шундан келиб чиқиб, лойиҳада тиббий-меҳнат экспертизаси ва ногиронликни белгилашнинг шаффоф, замонавий услуб ва мезонларини жорий этиш, ногиронлиги бўлган шахсларга тиббий, ижтимоий ёрдам кўрсатиш даражаси белгиланган. Лойиҳада бу каби инсонларни ўз вақтида ҳисобга олишнинг самарали механизмларини яратиш, ногиронликнинг белгилари пайдо бўлган вақтдан бошлаб уларни кузатиб бориш ва қўллаб-қувватлаш, турмуш шароитини яхшилаш чоралари кўрилмоқда.
Давра суҳбатида ногиронлиги бўлган шахсларнинг оиласи, жамият ва давлат билан ўзаро алоқасини кучайтириш, уларга тўсиқсиз муҳит яратиш, йўловчи транспорти, ижтимоий ва бошқа инфратузилма объектларидан эркин фойдаланишини таъминлаш кераклиги алоҳида қайд этилди. “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун лойиҳасининг иккинчи ўқишга тайёрланган матни бўйича фикр-мулоҳазалар билдирилди.

Усилится социальная защита лиц с инвалидностью
В фонде "Нуроний" прошло общественное обсуждение проекта закона "О правах лиц с инвалидностью", подготовленного ко второму чтению Комитетом по труду и социальным вопросам Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На мероприятии с участием членов комитета, депутатов, экспертов, представителей Общества инвалидов Узбекистана, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека основное внимание было уделено проводимой в нашей стране работе по всесторонней поддержке лиц с инвалидностью. В частности, за прошедшее время после принятия Указа Президента страны "О мерах по коренному совершенствованию системы поддержки лиц с инвалидностью" от 1 декабря 2017 года работа в этом направлении была поднята на новый уровень.
В данном документе определены основные направления дальнейшего совершенствования системы поддержки государством лиц с инвалидностью. В целях устранения системных недостатков в правоприменительной практике определены важные задачи по разработке проекта закона "О правах лиц с инвалидностью".
Проект настоящего закона концептуально одобрен в первом чтении нижней палатой парламента, идет подготовка ко второму чтению. Проект закона предусматривает имплементацию требований концепции ООН о правах инвалидов и внедрение современных методов, международных стандартов в сфере защиты прав лиц с инвалидностью.
На мероприятии председатель Комитета по труду и социальным вопросам Олий Мажлиса Республики Узбекистан Мавлудахон Ходжаева отдельно отметила, что проект закона охватывает задачи, вытекающие из указа, предусматривает совершенствование вопросов обеспечения неизбежности ответственности за нарушение прав, свобод и законных интересов лиц с инвалидностью, недопущения дискриминации по признакам инвалидности.
По мнению депутатов, одной из важнейших задач является имплементация в национальное законодательство общепризнанных международных норм и стандартов в сфере обеспечения прав лиц с инвалидностью. Исходя из этого, проектом предусмотрено внедрение прозрачных, современных методов и критериев медико-трудовой экспертизы и определения инвалидности, определена степень оказания медицинской, социальной помощи лицам с инвалидностью. В проекте также предусматриваются меры по созданию эффективного механизма своевременной постановки на учет лиц этой категории, наблюдению за ними, поддержке, начиная со времени появления признаков инвалидности, улучшению условий их жизни.
Во время обсуждения отдельно отмечалась необходимость усиления взаимосвязи лиц с инвалидностью с семьей, обществом и государством, создания им беспрепятственной среды, обеспечения свободного пользования городским транспортом и другими объектами социальной инфраструктуры. Были высказаны мнения о проекте закона "О правах лиц с инвалидностью", подготовленного ко второму чтению.