Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар ижроси билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 20-21 август кунлари Қорақалпоғистон Республикасида бўлди.
Ташрифнинг иккинчи куни Президентимиз раислигида Нукус шаҳрида Қорақалпоғистонни ҳар томонлама ривожлантириш бўйича йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва Вазирлар Кенгаши, шаҳар ва туманлари сектор раҳбарлари, вазирлик ва идоралар мутасаддилари иштирок этди.
Йиғилишда барча ҳудудларда бўлгани каби Қорақалпоғистонда ҳам ижобий сифат ўзгаришларига эришилгани таъкидланди. Биринчи ярим йилликда ялпи ҳудудий маҳсулот 7,2 фоизга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш 5,4 фоизга, қурилиш ишлари ҳажми 45 фоизга ўсган.
Президентимиз ҳудудда ҳали муаммолар кўплигини, саноатни ривожлантириш, иш ўринларини кўпайтириш бўйича ишлар етарли эмаслигини таъкидлади.
– Бу ерга қарсак учун эмас, ишлаш учун, халқимизнинг кўзига қараш учун келдим, – деди Шавкат Мирзиёев. – Дунёқарашини ўзгартирмаган сектор раҳбарлари оёғимизга кишан. Ишга кирган битта хотин-қизнинг бахтини тасаввур қиласизларми? Ёшларни ким етаклайди, уларга тўғри йўналиш беради? Мўйноқ мисолида кўрдиларингиз. Одамларнинг кўзларида «қилса бўлар экан-ку», деган нур бор. Лекин энди бу тарих. Ҳамма туманларда шундай ўзгаришлар қилиш керак.
Биринчи ярим йилликда Қорақалпоғистонда саноат ишлаб чиқариш ҳажми атиги 0,5 фоизга ўсгани, Тахтакўпир, Шуманай, Нукус, Чимбой, Тўрткўл, Кегейли туманларида саноат деярли йўқлиги танқид қилинди. Хизмат кўрсатиш, тадбиркорлик ривожи ҳам суст.
– Охирги уч йилда туб ислоҳотлар натижасида кўплаб соҳаларни эркинлаштирдик, уларнинг ривожига халақит берган чекловларни бекор қилдик. Қорақалпоғистонда ҳам ҳар бир сектор раҳбари чекловларни бекор қиламан, тадбиркорга хизмат қиламан, деган қоида, шиор билан ишлаши керак, – деди Президент.
Йиғилишда Қорақалпоғистонни янада тараққий эттириш бўйича бешта устувор йўналиш белгилаб берилди.
Биринчиси – саноатни ривожлантириш, барча тармоқларда йирик ва кичик ишлаб чиқариш корхоналарини ташкил этишдан иборат.
Иккинчи устувор йўналиш тадбиркорлик жадал ривожланиши учун кенг йўл очиб бериш ва уни ҳар тарафлама қўллаб-қувватлашдир.
Қишлоқ хўжалигида илғор технологияларни кенг жорий қилган ҳолда, ишлаб чиқариш ҳажми, ҳосилдорлик ва маҳсулот турларини кескин ошириш учинчи устувор йўналиш этиб белгиланди.
Тўртинчиси – ишлаб чиқариш ва одамлар учун қулай бўлган замонавий инфратузилмани яратиш.
Оролбўйи аҳолисининг яшаш шароити ва турмуш даражасини яхшилаш юзасидан кенг қамровли ишларни амалга ошириш эса бешинчи устувор йўналиш сифатида эълон қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев ҳар бир йўналишда назарда тутилган масалаларга алоҳида тўхталиб, улар бўйича фаол ишлаш зарурлигини таъкидлади.
Шунингдек, ҳар бир туман ва шаҳарнинг ўзига хос хусусиятлари ва имкониятларидан келиб чиқиб, уларни турли соҳаларга ихтисослаштириш бўйича тавсиялар берилди.
Жумладан, Қораўзак тумани қурилиш материаллари, Беруний, Хўжайли, Нукус туманлари мева-сабзавотчилик, Тахтакўпир чорвачилик, Шуманай паррандачилик, Элликқалъа узумчилик ва туризм, Мўйноқ балиқчилик ва чорвачилик, Кегейли чорвачилик, қизилмияни қайта ишлаш ва қоғоз саноати, Қанликўл тумани дуккакли экинлар ва шоли етиштиришга ихтисослаштирилиши қайд этилди.
Қўнғирот туманини нефть-кимё саноати ва чорвачиликка, Чимбойни қизилмия етиштириш ва қайта ишлашга, Тўрткўлни шиша, ойна ва озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришга, Амударё туманини боғдорчилик, тўқимачилик ва пиллачиликка, Нукус шаҳрини эса фармацевтика ва электротехникага ихтисослаштириб, Тахиатош туманини саноат ишлаб чиқариш ҳудудига айлантириш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Йиғилишда сектор раҳбарлари Президентимиз берган топшириқларни бажариш, ўз ҳудудида вазиятни яхшилаш, кутилган натижага эришиш бўйича кафолат берди.
Давлатимиз раҳбари ўтган йили Қорақалпоғистонга ташрифи доирасида мамлакатимизни янги тараққиёт босқичига кўтаришда, энг аввало, салоҳиятли янги авлод кадрларини тайёрлаш зарурлиги, бунинг учун юртимизнинг ҳар бир ҳудудида биттадан янги типдаги таълим муассасалари – Президент мактаблари ташкил этилишини таъкидлаган эди.
Президентимизнинг жорий йил 20 фeвралда “Прeзидeнт мактабларини ташкил этиш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Мазкур ҳужжат ижроси доирасида Прeзидeнт мактаблари мамлакатнинг барча ҳудудларида босқичма-босқич ташкил этилмоқда.
Айни пайтда Нукус, Наманган, Хива ва Тошкент шаҳарларида Президент мактаблари қурилиши жадал давом этмоқда.
Шавкат Мирзиёев Нукус шаҳридаги Президент мактабида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университетига тегишли ҳудудда қурилаётган ушбу таълим муассасасига жорий йилнинг март ойида тамал тоши қўйилган. Икки гектар ҳудудда замонавий ўқув биноси, ётоқхона, ошхона, стадион қурилмоқда.
Президент мактабларини ташкил этишдан асосий мақсад мамлакатимизнинг ҳар бир ҳудудида иқтидорли ёшларни аниқлаш ва уларнинг ривожланишига зарур шароитлар яратишдир. Энг қобилиятли ўқувчилар танлаб олинадиган бу мактабларда ёшларга математика, физика, кимё, биология ва ахборот технологиялари ҳамда хорижий тиллар илғор таълим услублари асосида чуқур ўргатилади.
Шу билан бирга, мактабларга малакали хорижлик ва маҳаллий педагоглар жалб этилади. Уларнинг фаолият юритиши учун керакли шароитлар яратилади.
Мазкур мактабларда ўқув жараёни хорижий таълим муассасалари билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган ўқув режа ва дастурлари бўйича инглиз тилида амалга оширилади ва “STEAM – таълим” (Science –табиий фанлар, Technology – технология, Engineering – техник ижодкорлик, Art – санъат, Mathematics – математика) дастури асосида олиб борилади.
Президент мактабларининг 9-11-синфларида таълим олиш ўқувчиларнинг қизиқишига кўра айрим фанни танлаш ва уларни ўрганиш даражасини инобатга олган ҳолда индивидуал ўқув жараёни асосида амалга оширилади.
Мактаб битирувчилари белгиланган тартибда давлат томонидан тасдиқланган шаҳодатнома, аттестат билан бир қаторда, халқаро даражадаги тегишли дастур дипломи (International Baccalaureate, Advanced Placement ёки International Advanced Levels)га эга бўлади. Бу эса, ўз навбатида, хорижий олий ўқув юртларига кириш имконини беради.
Президент мактабларига қабул имтиҳонлари Кембриж университетининг Cambridge Assessment International Education бренди остида фаолият юритувчи Имтиҳон кенгаши томонидан амалга оширилди.
Нукусдаги Президент мактабига ўқишга 7 мингдан ортиқ ўқувчи ҳужжат топширган эди, улар орасидан энг иқтидорли 144 ўқувчи ўқишга қабул қилинди.
Давлатимиз раҳбари таълим тизимида амалга оширилаётган ислоҳотларга алоҳида тўхталиб, Президент мактаблари юртимизда таълим сифатини оширувчи локомотив бўлишини қайд этди.
Шавкат Мирзиёев мактабнинг биноси ҳам, маърифати ҳам мукаммал бўлиши кераклигини, шунинг учун уни шошмасдан, сифатли қуриб, Конституция байрамида фойдаланишга топшириш зарурлигини таъкидлади. Унгача ўқувчилар бошқа бинода ўқиб туради.
Давлатимиз раҳбари мазкур билим даргоҳи учун педагоглар қандай танланаётгани билан қизиқди.
– Бу мактабларнинг ўқитувчиси ҳам, ўқувчиси ҳам энг намунали бўлиши лозим, – деди Президент. – Чуқур билим билан бирга маънавият, ватанпарварлик туйғуси ҳам сингдирилиши зарур. Бу ерга билимли болалар келиши учун ҳар бир туманда базавий боғча ва мактаблар шаклланиши лозим. Шунда умумий билим, савия, таълим муҳити ўзгаради.
Шу ерда Президентимизга Нукус шаҳри бош тарҳи, “Нукус сити” қурилиши режалаштирилаётган ҳудуд ҳақида ҳам маълумот берилди.
Шавкат Мирзиёев Тахиатош туманидаги «Мадед Ботир» фермер хўжалиги даласида ғўза ривожини кўздан кечирди.
Ушбу хўжаликнинг жами ери 110 гектар бўлиб, 60 гектарида пахта етиштирилмоқда.
Давлатимиз раҳбари дала агротехникасидаги камчиликларни кўрсатиб, пахта пишишини тезлаштириш, ҳосилга ҳосил қўшиш бўйича ўз тавсияларини берди. Қишлоқ хўжалигида илм-фандан кенг фойдаланиш, Қорақалпоғистоннинг иқлимига мос навлар яратиш лозимлигини таъкидлади.
Президентимиз Тахиатош иссиқлик электр станциясида қуввати 230-280 мегаватт бўлган иккита буғ-газ қурилмасини барпо этиш бўйича амалга оширилаётган инвестиция лойиҳаси билан танишди.
Тахиатош иссиқлик электр станцияси Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятини узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш мақсадида барпо этилаётган йирик иншоотдир. Бу ерда буғ-газ қурилмасининг биринчи навбати жорий йил охиригача, худди шундай иккинчи қурилма кейинги йил январь ойида ишга туширилади.
Корея Республикасининг “Hyundai Engineering Co. Ltd.” ва “Hyundai Engineering & Construction Co. Ltd” компаниялари ҳамкорлигида амалга оширилаётган лойиҳанинг умумий қиймати 678,2 миллион долларни ташкил этади.
Иккита буғ-газ қурилмаси ишга туширилиши натижасида станциянинг умумий қуввати 730 мегаваттдан 1003 мегаваттгача ошади. Йилига 488,6 миллион куб метр табиий газ тежалишига эришилади. Шунингдек, йиллик сув сарфи 293 миллион куб метрга камаяди. 100 га яқин янги иш ўрни яратилади.
Айни пайтда иншоотда 85 фоиз ишлар бажарилган. Қурилиш-монтаж, ускуналарни ўрнатиш ишлари давом эттирилмоқда.
Давлатимиз раҳбари буғ-газ ускунаси қурилишини кўздан кечирди. Мазкур янги қувватларни барпо этишда иштирок этаётган кореялик мутахассислар билан суҳбатлашди.
– Мамлакатимиз энергетика хавфсизлигини таъминлаш бўйича тизимли ишларни амалга оширяпмиз. Саноатни ривожлантириш борасида катта марра олганмиз, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб этяпмиз. Булар учун, аввало, мустаҳкам инфратузилма керак. Таллимаржон, Навоий, Тўрақўрғон, Тахиатош иссиқлик электр станциялари модернизация қилиниб, қувватлари оширилаётгани ана шундай асос бўлади. Аҳолини, корхоналарни электр энергияси билан барқарор таъминлайди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда Президентимизга Устюрт минтақасида нефть ва газ захираларини аниқлаш бўйича олиб борилаётган геология-қидирув ишларининг ҳолати ҳақида ҳам маълумот берилди.

Видеть счастливые глаза людей – основная цель осуществляемых нами реформ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом осуществляемой на местах созидательной работы, реализации крупных проектов и диалога с народом 20-21 августа посетил Республику Каракалпакстан.
Во второй день поездки под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в городе Нукусе состоялось совещание по всестороннему развитию Каракалпакстана.
В мероприятии участвовали руководство Жокаргы Кенеса и Совета Министров Республики Каракалпакстан, городских и районных секторов, ответственные лица министерств и ведомств.
Отмечалось, что позитивные сдвиги обеспечиваются во всех регионах нашей страны, в том числе в Каракалпакстане. В первом полугодии объем валового регионального продукта вырос на 7,2 процента, сельскохозяйственного производства увеличился на 5,4 процента, объем строительных работ – на 45 процентов.
Президент подчеркнул, что в регионе все еще существует множество проблем, работу по развитию промышленности и созданию рабочих мест нельзя назвать удовлетворительной.
- Я приехал сюда не за аплодисментами, а чтобы работать, посмотреть, чем живет народ, - отметил Шавкат Мирзиёев. - Руководители секторов, не способные поменять свое мировоззрение, замедляют нашу работу. Представьте себе, насколько счастлива женщина, получившая работу. Кто будет вести за собой молодежь, давать ей правильное направление? Вы все увидели на примере Муйнака. Люди вдохновлены мыслью о том, что нам это по силам. Можно же, оказывается! – читаешь по их глазам. Но это уже пройденный этап. Теперь мы должны обеспечить такие преобразования во всех районах.
Подвергнут критике тот факт, что в первом полугодии объем промышленного производства в Каракалпакстане вырос лишь на 0,5 процента, а в Тахтакупырском, Шуманайском, Нукусском, Чимбайском, Турткульском, Кегейлийском районах промышленность практически отсутствует. Медленно развиваются сектор услуг и предпринимательство.
- В результате осуществленных за последние три года коренных реформ мы либерализовали множество сфер, упразднили ограничения, препятствовавшие развитию. И в Каракалпакстане руководители всех секторов должны взять за правило устранение барьеров, содействие предпринимателям, - отметил Президент.
На совещании определены пять приоритетных направлений по дальнейшему развитию Каракалпакстана.
Первое направление заключается в развитии промышленности, организации крупных и малых производств во всех отраслях.
Второй приоритет – создание благоприятных условий для ускоренного развития предпринимательства и оказание бизнесу всемерной поддержки.
Широкое внедрение передовых технологий в сельском хозяйстве, увеличение объемов производства, повышение урожайности и расширение ассортимента продукции определены в качестве третьего приоритетного направления.
Четвертое предусматривает создание современной, удобной для производства и населения инфраструктуры.
Принятие всеобъемлющих мер для повышения уровня и качества жизни населения Приаралья обозначено пятым приоритетом.
Президент Шавкат Мирзиёев отдельно остановился на каждом из направлений и отметил необходимость активной работы по ним.
Вместе с тем даны рекомендации по направленности каждого района и города на определенную отрасль с учетом их специфики и возможностей.
Так, Караузякский район будет специализироваться на производстве строительных материалов, Берунийский, Ходжейлийский, Нукусский районы – на плодоовощеводстве, Тахтакупырский – животноводстве, Шуманайский – птицеводстве, Элликкалинский – на виноградарстве и туризме, Муйнакский – рыбоводстве и животноводстве, Кегейлийский – на животноводстве, переработке солодки и на бумажной промышленности, Канлыкульский район – выращивании бобовых и риса.
Отмечалась целесообразность ориентирования потенциала Кунградского района на нефтехимическую промышленность и животноводство, Чимбайского района – на выращивание и переработку солодки, Турткульского – производство стекольной и продовольственной продукции, Амударьинского района – на садоводство, текстильное и шелковое производство, города Нукуса – на фармацевтику и электротехнику, а также превращения Тахиаташского района в промышленную зону.
На совещании руководители сектора гарантировали выполнение поручений Президента, улучшение ситуации на закрепленной за ними территории, достижение высоких результатов.
В ходе своей прошлогодней поездки в Каракалпакстан глава государства отметил, чтобы вывести нашу страну на новый уровень развития, нам необходимы кадры нового поколения, в этой связи в каждом регионе будут организованы по одной школе нового типа – Президентские школы.
20 февраля нынешнего года было принято постановление Президента “О мерах по образованию Президентских школ”. В рамках реализации данного документа Прeзидeнтские школы поэтапно создаются во всех регионах страны.
В настоящее время строительство Президентских школ ускоренными темпами ведется в Нукусе, Намангане, Хиве и Ташкенте.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства Президентской школы в городе Нукусе.
Первый камень в фундамент этой школы, строящейся на территории Каракалпакского государственного университета имени Бердаха, был заложен в марте нынешнего года. На двух гектарах возводятся современный учебный корпус, общежитие, столовая и стадион.
Основная цель создания Президентских школ заключается в выявлении во всех уголках страны талантливой молодежи и создании необходимых условий для ее развития. В школах, где будут учиться самые одаренные дети, математика, физика, химия, биология, информационные технологии и иностранные языки будут преподаваться с использованием передовых методик обучения.
Вместе с тем в школы привлекут квалифицированных зарубежных и отечественных педагогов. Для их полноценной деятельности будут созданы все необходимые условия.
Процесс обучения в Президентских школах осуществляется на английском языке по программе «STEAM-образование» (Science - естественные науки, Technology -технологии, Engineering - техническое творчество, Art - искусство, Mathematics - математика), что позволит одаренной молодежи еще больше развивать мышление, силу воли, творческий потенциал и гибкость. В зависимости от интересов и особенностей учащихся обучение в 9-11 классах в Президентской школе предполагает индивидуализацию учебного процесса.
Выпускникам, кроме документа об образовании установленного государственного образца (свидетельство, аттестат), выдается диплом соответствующей программы международного уровня (InternationalBaccalaureate, AdvancedPlacement или InternationalAdvancedLevels), предоставляющий возможность поступления в зарубежные вузы.
Вступительные экзамены в Президентские школы проводились экзаменационным советом Кембриджского университета, действующего под брендом Cambridge Assessment International Education.
В Президентскую школу в Нукусе сдали документы свыше 7 тысяч учащихся. На учебу приняты 144 самых одаренных подростка. Глава государства особо отметил реформы, осуществляемые в сфере образования, и подчеркнул, что Президентские школы должны служить локомотивом, повышающим качество образования в стране.
Шавкат Мирзиёев отметил, что и здание, и образовательный процесс школы должны быть на самом высоком уровне, в связи с чем необходимо обеспечить ее качественное строительство и сдачу ко Дню Конституции Республики Узбекистан. Тем временем дети будут учиться в другом здании.
Глава государства поинтересовался тем, как идет отбор педагогов для работы в этом учреждении.
- И преподавательский, и ученический контингенты школы должны быть самыми образцовыми, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев. - Здесь наряду с предоставлением глубоких знаний должны прививаться духовность, чувство патриотизма. Следует сформировать в каждом районе базовые детские сады и школы, чтобы сюда приходили одаренные дети. Все это повысит общий уровень, содержание обучения, изменит образовательную среду.
Здесь же Президенту была представлена информация о генеральном плане Нукуса, территории, где планируется строительство “Нукус сити”.
Президент посетил поле фермерского хозяйства «Мадед Ботир» в Тахиаташском районе, где поинтересовался состоянием развития хлопчатника.
Хозяйство располагает в общей сложности 110 гектарами земли, на 60 из которых выращивается хлопчатник.
Глава государства указал на недостатки в агротехнике, дал свои рекомендации по ускорению роста хлопчатника и увеличению показателей урожайности. Президент отметил необходимость широкого использования достижений науки в сельском хозяйстве, создания сортов, соответствующих климату Каракалпакстана.
Президент ознакомился с проводимой работой в рамках инвестиционного проекта по задействованию на Тахиаташской тепловой электростанции двух парогазовых установок мощностью 230-280 МВт каждая.
Тахиаташская тепловая электростанция является крупным сооружением, возводимым в целях бесперебойного обеспечения Республики Каракалпакстан и Хорезмской области электроэнергией. Планируется, что первая установка будет введена в строй в конце текущего года, а вторая - в январе 2020 года.
Общая стоимость проекта, реализуемого совместно с южнокорейскими компаниями “Hyundai Engineering Co. Ltd.” и “Hyundai Engineering & Construction Co. Ltd”, составляет 678,2 миллиона долларов.
Введение двух парогазовых установок позволит увеличить совокупную мощность электростанции с 730 до 1003 МВт, сэкономить в год 488,6 миллиона кубометров природного газа, снизить годовой расход воды на 293 миллиона кубометров, а также создать около 100 рабочих мест.
В настоящее время уже выполнено 85 процентов работы. Продолжаются строительно-монтажные работы, установка оборудования.
Глава государства ознакомился с их ходом, побеседовал с корейскими специалистами, участвующими в введении новых мощностей.
- Мы выполняем системную работу по обеспечению энергетической безопасности страны. Поставили перед собой высокие цели развития отечественной промышленности, привлекаем к этому прямые иностранные инвестиции. Прежде всего необходима прочная инфраструктура. Важной основой для этого послужат модернизация и увеличение мощностей Таллимарджанской, Навоийской, Туракурганской, Тахиаташской тепловых электростанций. Это позволит обеспечить бесперебойную поставку электричества населению и предприятиям, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же Президенту представлена информация о ходе геологоразведочных работ, осуществляемых на Устюртском плато по выявлению нефтяных и газовых месторождений.