Яқин келажакда Ўзбекистонда Туризм маҳаллалари, Туризм қишлоқлари ҳамда Туризм овуллари пайдо бўлади. Бу ҳақда Президентнинг "Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Фармонида кўзда тутилган.
Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов Президентнинг мазкур фармони юзасидан журналистларга батафсил маълумот берар экан, 2019 йилнинг 1 ноябридан бошлаб Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси энг юқори туризм салоҳиятга эга бўлган фуқаролар йиғинлари (шаҳарча, қишлоқ, овуллар ҳамда шаҳар, шаҳарча, қишлоқ ва овулларнинг маҳаллалари) рўйхатини шакллантира бошлашини қайд этди.
Фуқаролар йиғинлари ҳудудларида 20 тадан кам бўлмаган оилавий меҳмон уйлари яратилган ва сайёҳлар учун камида 5 хил хизмат тури (яшаш ва/ёки овқатлантириш хизматларидан ташқари) кўрсатилган тақдирда, уларга "Туризм маҳалласи", "Туризм қишлоғи" ёки "Туризм овули" мақоми берилади.
2020 йилдан бошлаб ушбу мақом берилган фуқаролар йиғини "Обод қишлоқ" ва "Обод маҳалла" давлат дастурларига киритилади.

Всем известно, что традиции, культура и образ жизни местного населения являются мощным туристическим потенциалом, и важно это не потерять.
С 1 ноября Государственный комитет по развитию туризма начнет формировать перечень сходов граждан (поселков, кишлаков, аулов, а также махаллей городов, поселков, кишлаков и аулов), обладающих наибольшим туристским потенциалом. Это предусмотрено Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию сферы туризма в Республике Узбекистан». Населенным пунктам имеющие не менее 20 семейных гостевых домов и оказывающие не менее 5 видов услуг для туристов (за исключением услуг по проживанию и питанию) будет присваиван статус «Туристская махалля», «Туристский кишлак» или «Туристский аул». В 2020—2021 годах до 5 сходов граждан, которым присвоен «туристский» статус, будут в приоритетном порядке включены в государственные программы «Обод кишлок» и «Обод махалла».