Тошкент вилояти Олмалиқ шаҳрида истиқомат қилувчи Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси Абдураҳим ота Мавлоновнинг 100 ёшлик таваллуд айёми унутилмас воқеаларга бой бўлди.
Эзгу амалларнинг қаноти узун бўлади. Президент виртуал қабулхонасига мурожаатидан сўнг 100 ёш билан юзлашган Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси Абдураҳим ота Мавлоновнинг 28 йиллик орзуси рўёбга чиқди.
Абдураҳим ота Тожикистон Республикаси Матчоҳ тумани Уммати қишлоғида туғилган. 1991 йили мамлакатимизга кўчиб келиб, Олмалиқ шаҳрининг олис тоғли қишлоғи – Тераклидан уй-жой қилган. Иккинчи жаҳон урушидан ногирон бўлиб қайтгач, 40 йилдан зиёд мактабда ишлаб, ўқувчиларга бошланғич таълимдан сабоқ берган. Шу қишлоқ болаларига ҳарф танитган.
7 фарзандни улғайтирган, 105 невараю чевара ардоғида бўлган отахоннинг бирдан бир орзуси Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлиш эди. Президент виртуал қабулхонасига мурожаатидан сўнг давлатимиз раҳбарининг фармонига мувофиқ, Абдураҳим ота Мавлоновга Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги берилди.
Олмалиқ шаҳрида Абдураҳим бобо Мавлоновга фуқаролик паспортини топшириш маросими катта шодиёнага айланди. Бир асрлик таваллуд тўйи нишонланаётган отахонга фуқаролик паспорти билан бирга Президентимиз совғаси – “Дамас” автомобили ҳам топширилди. Бу 9 май – Хотира ва қадрлаш куни арафасида Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси Абдураҳим отага катта байрам туҳфаси бўлди.
Инсонларнинг эзгулик йўлидаги фидойилиги ҳамиша қадрланади, эъзозланади. Тадбирда қатнашган Беларусь Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Леонид Маринич Абдураҳим ота Мавлоновнинг Иккинчи жаҳон урушининг оловли жанггоҳларидан бири – Беларусь ҳудудини босқинчилардан ҳимоя қилиш, айниқса, 1944 йил 3 июлда Минск шаҳрини озод қилишдаги жасорати ва фидойилигини Беларусь халқи ҳеч қачон унутмаслигини таъкидлади.
Тўйга тўёна билан деганларидек, Абдураҳим отанинг асосан деҳқончилик билан машғул катта оиласига Беларусь мамлакатида ишлаб чиқарилган замонавий трактор ҳам топширилди. Беларусь мамлакати ва халқининг бу совғаси ҳам қадр ва оқибат замон, макон, миллат ва дин танламаслигига, эзгуликнинг ҳосили фақат эзгулик эканига яна бир ҳаётий исбот бўлди.
Шу куни Абдураҳим бобо Мавлоновнинг қўшалоқ байрами Олмалиқнинг олис Теракли қишлоғи бўйлаб акс садо берди.

Незабываемый день в доме участника Второй мировой войны
В день 100-летнего юбилея участника Второй мировой войны Абдурахима-ота Мавлонова было много незабываемых событий.
Говорят, добрые слухи быстро распространяются. После обращения участника Второй мировой войны Абдурахима-ота Мавлонова в Виртуальную приемную Президента страны наконец-то сбылась его давняя мечта, которой почти вот уже 28 лет...
Абдурахим-ота родился в селе Уммати Матчохского района Республики Таджикистан. В 1991 году с семьей перебрался в нашу страну, поселился в горном селе Теракли вблизи города Алмалыка. Вернувшись с фронта инвалидом, более 40 лет он проработал в школе преподавателем начальных классов. Многие сельские дети учились у него грамоте.
Воспитал семерых детей, у него 105 внуков и правнуков. Мечтал Абдурахим-ота об одном – стать гражданином Республики Узбекистан. После обращения в Виртуальную приемную Президента сбылась его мечта – согласно указу главы нашего государства Абдурахим-ота Мавлонов получил гражданство Республики Узбекистан.
Вручение паспорта гражданина Республики Узбекистан Абдурахиму-ота Мавлонову в городе Алмалыке переросло в настоящее торжество. Вместе с паспортом гражданина на 100-летний юбилей ему был вручен и подарок Президента – автомобиль "Дамас". Накануне 9 мая – Дня памяти и почестей – это стало хорошим праздничным подарком для Абдурахим-ота.
Во все времена ценилась самоотверженность человека во имя доброты. Принимавший участие в мероприятии Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Беларусь в нашей стране Леонид Маринич отметил, что белорусский народ никогда не забудет мужество и отвагу Абдурахима Мавлонова, проявленные им в годы Второй мировой войны на фронтах при защите белорусской земли от захватчиков, и его подвиг при освобождении города Минска 3 июля 1944 года.
И, как говорится, на торжество не приходят без подарка. Большой семье Абдурахима-ота, занимающейся в основном дехканским трудом, подарили современный трактор, произведенный в Беларуси. Этот подарок белорусского народа еще раз доказал, что ни один добрый поступок на земле не может исчезнуть бесследно. Добро всегда вернется добром – это доказано жизнью.
В этот день двойной праздник для Абдурахим-ота Мавлонова эхом отозвался и в горном селе Теракли вблизи города Алмалыка.