Мўйноқ янги қиёфага кирмоқда
Президентимиз 2018 йил 15-16 ноябрь кунлари Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи давомида шаҳар ва туманлар қиёфасини тубдан янгилаш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, хорижий инвесторларни кенг жалб қилиш, аҳолига барча қулайликларни яратиш борасида муҳим вазифалар белгилаб берган эди.
Хусусан, Мўйноқ туманини комплекс ривожлантириш дастури қабул қилиниб, 2019-2021 йилларда жами 1 триллион 485 миллиард сўмлик қурилиш-реконструкция ишларини амалга ошириш кўзда тутилмоқда. Шундан жорий йилда 40 та ижтимоий соҳа объектида бунёдкорлик ишлари бажарилади. Ҳозирда амфитеатр, маданият саройи, спорт комплекси, Ёшлар маркази каби объект ва кўп қаватли турар-жойлар қурилмоқда. Марказий кўчалардаги йўлларни таъмирлаш, электр энергияси, ичимлик суви ва табиий газ тармоқларини янгилаш, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишларига ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
- Орол музейи биносини қурмоқдамиз, - дейди «Беруний Агроқурилиш» МЧЖ иш юритувчиси Юсуфбой Нуруллаев. - Айни пайтда темир-бетон ва ғишт териш ишлари қизғин бажариляпти. Янги музей биноси мустақиллигимизнинг 28 йиллик байрами арафасида фойдаланишга топширилади. Ушбу масканга келган туристлар кўргазма залидаги экспонатлар ва 3D кинозалида Орол тарихи тўғрисидаги фильмларни томоша қилади.

Президент страны во время своего визита в Республику Каракалпакстан 15-16 ноября 2018 года определил важные задачи по коренному обновлению облика городов и сел, поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства, широкому привлечению иностранных инвесторов, созданию необходимых условий населению.
Принята программа комплексного развития Муйнакского района, предусматривающая проведение в 2019-2021 годах строительно-ремонтных работ на 1 триллион 485 миллиардов сумов. Из них в текущем году строительные работы будут проводиться на 40 объектах социальной сферы. В настоящее время начато строительство амфитеатра, Дворца культуры, спортивного комплекса, Центра молодежи и многоэтажных жилых домов. Отдельное внимание уделяется ремонту дорог центральных улиц, обновлению сетей питьевого водопровода и природного газопровода, благоустройству и озеленению.
- Мы возводим здание музея Арала, - говорит управляющий делами ООО "Беруни Агрокурилиш" Юсуфбой Нуруллаев. - Сейчас бетонируем и кладем кирпич. Здание нового музея будет сдано в эксплуатацию накануне празднования 28-летия независимости. Прибывающие сюда туристы смогут ознакомиться с экспонатами, а в 3D-кинозале посмотрят фильмы об Арале.