Сурхондарё вилояти ҳокими Улуғбек Қосимов Янги йилдаги илк “Ҳоким ва ёшлар” учрашувини Бандихон тумани ҳокимлиги мажлислар залида ўтказди.
Туманлар ва Термиз шаҳридаги студиялар орқали воҳа ёшларининг таклифу муаммолари тингланган очиқ мулоқотда йигит-қизлар ўртага ташлаган муҳим масалаларни ҳал этиш юзасидан мутасаддиларга тегишли вазифалар берилди.
Воҳада Сурхондарё вилояти ҳокими – вилоят шахмат федерацияси раиси кубоги учун профессионал таълим, талабалар ва маҳалла ёшлари ўртасида ўтказилган мусобақа ғолибларига қимматбаҳо совғалар топширилди.
– Мусобақада иштирок этиб, маҳаллалар ёшлари беллашувида фахрли биринчи ўринни эгалладим, – дейди Музработ туманидаги Сополлитепа маҳалласида яшайдиган Абдували Қоржовов. – Вилоятимиздаги тенгдошларим иштирокидаги тадбирда бу ютуғим алоҳида эътироф этилгани ва вилоят ҳокимининг рағбатлантиргани менга катта мотивация берди. Эндиликда спортнинг ақл гимнастикаси, дея таърифланадиган бу тури бўйича янада кўпроқ шуғулланиб, вилоятдан ташқаридаги беллашувларда ҳам ғолиб бўлишга интиламан.
Учрашувда иқтидорли йигит-қизларнинг таклиф ва ташаббуслари ҳам қўллаб-қувватланиб, уларни амалга ошириш юзасидан аниқ чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Хоким Сурхандарьинской области Улугбек Касымов первую встречу «Хоким и молодежь» провел в зале заседаний Бандиханского районного хокимията.
Через студии в районах и городе Термезе в открытом диалоге были выслушаны предложения и проблемы молодежи оазиса, а также даны соответствующие поручения должностным лицам для решения важных вопросов, поднятых юношами и девушками.
Победители соревнований на Кубок хокима Сурхандарьинской области – председателя областной федерации шахмат среди учащихся учреждений профессионального образования, студенчества и местной молодежи были награждены ценными призами.
– Я занял почетное первое место в состязаниях молодежи махалли, — рассказывает Абдували Коржовов, проживающий в махалле «Сополлитепа» Музрабатского района. – Тот факт, что это достижение было особо отмечено на мероприятии, в котором приняли участие мои сверстники из нашего региона, и поддержка со стороны хокима области дали мне большую мотивацию. Теперь я стараюсь больше заниматься этим видом спорта, который называют ментальной гимнастикой, и побеждать в соревнованиях за пределами региона.
На встрече также были поддержаны предложения и инициативы талантливых юношей и девушек, а также определены конкретные меры по их реализации.