Нукус шаҳри ҳудудида “Яшил макон” акцияси доирасидаги кенг кўламли тадбирларга старт берилди.
Унда юртимиз фаровонлигига ҳисса қўшишни ният қилган ёшлар, нуронийлар ва хотин-қизлар, муассаса, ташкилотлар ходимлари иштирок этиб, эзгу ният билан ниҳол кўчатларини экди.
Тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси Аманбай Оринбаев иштирок этиб, атроф-муҳит озодалигини таъминлаш ва яшил ҳудудларни барпо этишда халқимиз билан бирга ҳамжиҳатликда ҳаракат қилиш зарурлигини таъкидлади.
Жорий йил куз мавсумида “Яшил макон” лойиҳаси доирасида жами 5 миллион 250 минг дона манзарали ва мевали дарахт кўчати экилиши белгиланган. Ушбу тадбирларни юқори савияда ташкил этиш мақсадида питомникларда 6 миллион 536,8 минг дона манзарали ва мевали кўчат захираси яратилди.
Бугунги кунда шаҳар ва туманларда 1 минг 403 гектар очиқ майдон ва кўча бўйлари белгилаб олиниб, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари бошлаб юборилди.

Акция «Яшил макон» – в Приаралье
В них активно вовлекаются представители молодежи и старшего поколения, женщины, работники учреждений и организаций. Они вносят свой вклад в процветание нашей страны.
В очередном мероприятии принял участие председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, который подчеркнул необходимость совместной работы для обеспечения чистоты окружающей среды и создания зеленых зон.
Всего в рамках проекта «Яшил макон» в этом году планируется высадить 5 миллионов 250 тысяч саженцев декоративных и плодовых деревьев. В целях организации данных мероприятий на высоком уровне в питомниках создан резерв в 6 миллионов 536,8 тысячи декоративных и плодовых саженцев.
В настоящее время на 1403 га открытых площадей и обочин в городах и районах начаты работы по благоустройству и озеленению.