“Мурожаатдан даромадга 5 қадам”: ўз ишининг устасига айланиб, даромад топаётган аёллар
Давлатимиз раҳбари баҳорнинг илк кунларида Хоразм вилоятига қилган ташрифи чоғида аҳоли бандлигини таъминлаш, янги иш ўринларини яратиш, тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида қатор топшириқлар берганди.
Шундан келиб чиққан ҳолда Президент Халқ қабулхонаси раҳбари Улуғбек Муҳаммадиев ташаббуси билан жойларда оилавий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш орқали янги иш ўринларини яратиш бўйича “Мурожаатдан даромадга 5 қадам” лойиҳаси бошланган эди.
Жорий йилнинг ўтган даврида Қорақалпоғистон Республикаси, Жиззах, Фарғона, Хоразм, Бухоро ва Сурхондарё вилоятларидаги 400 дан зиёд маҳаллада мазкур лойиҳанинг ижроси таъминланди. Унга кўра 2 мингга яқин мурожаатчига амалий ёрдам кўрсатилди.
Хусусан, Хоразм вилояти Шовот ҳамда Ҳазорасп туманларида истиқомат қилувчи ишсиз аёллар бандлигини таъминлаш мақсадида 170 нафарига замонавий тикув машиналари топширилган. Ўз тикув машинасига эга бўлган аёллар ишлаб чиқариш ҳамда оилавий корхоналарга кооперация шаклида бириктирилган. Хўш, бу ишларнинг натижаси қандай бўляпти?
Мисол учун, яқин-яқингача ишсиз бўлган шовотлик Зулайҳо Сафоева эндиликда аёллар либосидан тортиб болалар учун мўлжалланган кийимларни тикяпти, кейинги режаларини эса аниқ мақсадга айлантирган. У миллий либосларни тикиб, хорижга экспорт қилишни ва Хивада хорижлик меҳмонларга сотишни йўлга қўймоқда.
Яна бир тадбиркор Шовот туманинг Дўстлик маҳалласида истиқомат қилувчи Раъно Қаландарова ҳам янги машиналарни қабул қилган аёллар билан иш бошлаган. Кооперация шаклигидаги фаолияти натижасида ишлаб чиқариш ҳажми бир неча баробарга ошган. Навбатдаги қадамини маҳсулотларни чет элга экспорт қилишга қаратган.
Рўзғорининг кам-кўстини тўлдириш, уйининг қурилишини тугатиш учун Иқбол Раҳимова турмуш ўртоғи билан 6-7 йил давомида чет элда ишлашига тўғри келган. Яқинлар дийдори, фарзандлар соғинчи унинг қалбини ўртаган. Президент Халқ қабулхонаси томонидан берилган имконият натижасида у ўз маҳалласида ишга, доимий даромадга эга бўлди.
Ҳунарнинг ортидан даромадли бўлиш мумкин, аммо қўлида ҳунари бўла туриб, ишни нимадан бошлашни билмаган ёки иш қуроли йўқ аёлларга берилган амалий кўмак бугун уларнинг оёққа туришига ёрдам берди.
Масалан, Умида Исмоилова 5 нафар фарзанднинг онаси, турмуш ўртоғи 2-гуруҳ ногирони. “Мурожаатдан даромадга 5 қадам” лойиҳаси туфайли бугун у нафақат ўзини, балки қўшни аёлларни ҳам даромадли ишга йўналтира олди.
Бундай имкониятдан ҳазорасплик аёллар ҳам четда қолмаган. Президент Халқ қабулхонасига келиб тушган мурожаатлар асосида 104 нафар эҳтиёжманд аёлга тикув машиналари совға қилинган эди. 29 нафар тадбиркорга кооперация асосида бириктирилган аёллар бугун ҳам ҳунарли, ҳам даромадли бўлишди.
Тадбиркор Матлуба Сатторованинг тикувчилик цехига замонавий тикув машиналари ўрнатилиб, 8 нафар ишсиз аёлнинг бандлиги таъминланди. Бундан ташқари, ушбу тикувчилик корхонасига “Аёллар дафтари”да турувчи 15 нафар хотин-қиз жалб этилиб, улар ҳам ишли бўлди.
Умуман олганда, кўрсатилган ёрдам туфайли бугун оёққа туриб, даромад топаётган аёллар ўз ишининг устасига айланмоқда.
Президент Халқ қабулхонасининг “Мурожаатдан даромадга 5 қадам” лойиҳаси бошқа ҳудудларда ҳам давом этмоқда.

Результаты проекта «5 шагов от обращения до доходов»
В ходе визита в Хорезмскую область глава государства дал поручения по обеспечению занятости населения, созданию новых рабочих мест, развитию предпринимательства.
Исходя из этого по инициативе руководителя Народной приемной Президента на местах началась реализация проекта «5 шагов от обращения до доходов» по созданию новых рабочих мест путем поддержки семейного предпринимательства.
За прошедший период года обеспечено исполнение этого проекта более чем в 400 махаллях Республики Каракалпакстан, Ферганской, Джизакской, Хорезмской, Бухарской и Сурхандарьинской областей. В ходе исполнения проекта практическая помощь предоставлена почти 2 тысячам граждан.
В целях обеспечения занятости безработных женщин из Шаватского и Хозараспского районов Хорезмской области, 170 из них предоставили современные швейные машинки. Женщины, имеющие собственные швейные машинки, были прикреплены к производственным и семейным предприятиям в форме кооперативов. Каковы же результаты?
Например, недавно бывшая безработной жительница Шаватского района Зулайхо Сафоева теперь занимается шитьем женской, детской одежды и уже намечает планы на перспективу. Она намеревается экспортировать готовую женскую одежду за рубеж, а также реализовывать ее в городе Хиве среди зарубежных гостей.
Жительница махалли «Дустлик» Шаватского района   Раъно Каландарова занялась предпринимательством после предоставления ей швейной машинки. В результате кооперативной деятельности в несколько раз возрос объем производства.  В дальнейшем она намерена заняться экспортной деятельностью.
Чтобы пополнить семейный бюджет и завершить строительство дома Икбол Рахимовой вместе с супругом на протяжении 6-7 лет пришлось работать за рубежом. В результате возможностей, предоставленных со стороны Народной приемной Президента, она получила работу и постоянный доход в своей махалле. Теперь она всегда рядом со своими детьми и родственниками.
Владея ремеслом, можно зарабатывать средства, но женщинам, которые владели определенными навыками, но не знали, с чего следует начинать деятельность или не имели орудий труда, оказанная практическая помощь позволила найти работу и получать доход.
Например, Умида Исмоилова. Она – мать 5 детей, ее муж – инвалид II группы. Благодаря проекту «5 шагов от обращения до доходов» она не только нашла работу, но и привлекла к ней своих соседок.
Предоставляемыми возможностями воспользовались и женщины из Хозараспа. На основе обращений, поступивших в Народную приемную Президента, 104 нуждающимся женщинам не предоставили в использование, а подарили швейные машинки. 29 из них объединились в кооператив, и сегодня владеют ремеслом и имеют неплохой доход.
Предприниматель Матлуба Сатторова установила в своем швейном цехе швейное оборудование и обеспечила работой 8 безработных женщин. Затем на работу в цех привлекли еще 15 женщин, включенных в «Женскую тетрадь».
Благодаря предоставленной помощи сегодня женщины зарабатывают средства и становятся мастерами своего дела.
На других территориях также продолжается реализация проекта Народной приемной Президента «5 шагов от обращения до доходов».