Ҳар бир маҳалла, ҳар бир кўчада бунёдкорлик
Бугун юртимизни кезиб, маҳаллаларда бўлсангиз, деярли ҳар бир кўчада қурилиш қилаётган хонадонларга кўзингиз тушади. Янгидан- янги  иншоотлар, кўп қаватли тураржой бинолари, янги йўл ва кўприклар қурилаётгани, сув ва электр тармоқлари тортилаётганига гувоҳ бўласиз.
Бу, албатта, халқнинг фаровон турмуш кечириш истаги билан бирга иқтисодий имконияти кенгаяётгани, ўз навбатида давлатнинг янги қурилишларни амалга оширишга маблағи етаётганидан далолат беради.
Айни чоғда Самарқанд вилояти шаҳар ва қишлоқларида ҳам улкан қурилиш-бунёдкорлик ишлари давом этмоқда. Самарқанд шаҳридаги Қорасув массивида янги шаҳарча пайдо бўлгани, Эшкак эшиш канали атрофида улкан халқаро туристик марказ қурилгани, йўллар, коммуникация тармоқлари тартибга келиб қолгани, Ургут ва Булунғур туманларида “Янги Ўзбекистон” массивлари бунёд этилиб, номига мос тарзда янгича турмуш бўй кўрсатганига кўп бўлмади. Кейинги 6-7 йил ичида амалга оширилди бу ишлар.
Бундай ўзгаришлар, бунёдкорлик ишлари Булунғурдан Пахтачигача, Ургутдан Қўшработгача – вилоятнинг барча ҳудудларида олиб борилмоқда.
– Ўтган йили вилоятимизда инвестиция дастури доирасида 1 триллион 190 миллиард сўм маблағлар ажратилиб, 194 та объектда қурилиш ишлари амалга оширилган бўлса, бу йил 1,5 триллион сўм маблағ сарфланиб, 244 та объект бунёд этилмоқда, – дейди Самарқанд вилояти ҳокими ўринбосари Акмал Шукуров. – Жумладан, 32,2 минг ўқувчи ўринли 106 та умумтаълим мактаби, 27 та мактабгача таълим, 4 та олий таълим, 10 та тиббиёт муассасасида қурилиш-таъмирлаш ишлари амалга оширилмоқда.
Йил бошидан буён 371 миллиард сўм маблағ эвазига 663 километр йўл реконструкция қилинди ва таъмирланди. Йил якунига қадар яна 508 километр ички кўчалар асфальт қилиниши, 1000 километрдан зиёд кўчаларга шағал ётқизилиши, 5 та янги кўприк қурилиб, 18 таси таъмирланиши кўзда тутилган. Халқаро молия муассасалари маблағлари ҳисобидан Самарқанд шаҳрида битта йўл ўтказгич қурилиб, иккинчисида ишлар давом этмоқда. Амир Темур, Гагарин кўчалари реконструкция қилинди.
Вилоят аҳолисининг ичимлик ва оқова сув таъминотини яхшилаш мақсадида йилнинг биринчи ярмида 35,8 километр сув тармоқлари қурилди, 35 дона насос энергия тежамкорларига алмаштирилди.
Мисол учун, Каттақўрғон туманида 20 километр сув тармоғи тортилиб, 4 дона янги сув насоси ўрнатилиши ва 8 та сув насоси таъмирланиши ҳисобига тумандаги уч маҳаллада 1,5 мингдан зиёд аҳоли илк бор ичимлик суви билан таъминланди, 2 мингга яқин аҳолининг сув таъминоти яхшиланди.
Давлат дастурлари ҳамда маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан йил якунига қадар вилоятда 8 та янги сув иншооти ва 193 километр сув тармоқларини қуриш, 2 та сув иншоотини реконструкция қилиш режалаштирилган. Бу ишлар натижасида 150 минг нафар аҳоли илк бор марказлашган ичимлик сув билан таъминланади, 81,9 минг нафар аҳолининг сув таъминоти яхшиланиб, марказлашган сув таъминоти 74,5 фоиздан 78,6 фоизга етказилади.
Бу ҳақда гап борганда, йирик лойиҳалардан бири сифатида Нуробод туманидаги “Нуробод-Дамхўжа” сув сақлаш иншоотини реконструкция қилиш ва 95,8 километр ичимлик сув тармоқлари тортилаётганини қайд этиш лозим. Бу ишлар муваффақиятли амалга оширилгач, вилоятнинг сув таъминоти энг муаммоли бўлган ҳудуди ҳисобланган Нуробод тумани маркази, туманнинг Нурбулоқ, Пўлатчи, Шўрчи, Юксалиш, Омонбой, Кечкелдик, Нурдум, Шарқ юлдузи, Ачамайли, Янгиқишлоқ, Машъал, Маданият, Шўробод ва Қиличли маҳаллаларидаги 18,5 минг аҳолининг ичимлик суви таъминоти яхшиланади.  Каттақўрғон тумани марказида 32,7 километр оқова сув тармоғи ва 2 та насосни қуриш ҳисобига тумандаги 7500 аҳоли илк бор оқова хизмати билан таъминланади.
– Электр энергияси таъминотини яхшилаш мақсадида 6 ой давомида 160 километр электр тармоқлари қурилиб, 86 дона трансформатор, 5165 дона темир-бетон устун ўрнатилди, – дея сўзида давом этади А.Шукуров. – Биргина Иштихон туманида 18 километр электр узатиш тармоғи тортилиб, 8 та трансформатор пункти ва 1177 дона темир-бетон устун қўйилди ва 16 мингдан зиёд аҳолининг электр таъминоти яхшиланди. Бундан мисолларни барча туман, шаҳарлар бўйича келтириш мумкин. Ваҳоланки, яқин йилларда битта трансформаторни янгисига алмаштириш ёки эски симёғочлар ўрнига ўнтагина янги темир-бетон таянч ўрнатиш ҳам муаммо эди. Бу борадаги ишлар давом эттирилиб, йил якунига қадар 200 километр электр тармоқлари янгидан қурилади, 60 дона трансформатор пункти ва 5 мингдан зиёд темир-бетон устунлар ўрнатилади. Ҳудудларда 8 та янги подстанция қурилиб, 288 МВт янги қувватлар яратилади.
Аҳолининг уй-жойга бўлган талабини қондириш мақсадида ўтган йили вилоятимизда 10 мингдан зиёд хонадонли уйлар фойдаланишга топширилган бўлса, жорий йилда 11 минг 300 хонадонли 182 та кўп қаватли уйда қурилиш ишлари олиб борилмоқда. Булунғур ва Ургут туманларидаги “Янги Ўзбекистон” массивлари қаторига бу йил Самарқанд шаҳридаги Қорасув ва Тойлоқ туманидаги Чароғбон маҳаллалари ҳам қўшилди. Ушбу ҳудудларда ҳам ижтимоий соҳа ва инфратузилма объектлари ҳамда муҳандислик-коммуникация тармоқлари билан таъминланган “Янги Ўзбекистон” массивлари барпо этилади.
Янги уй-жойлар қурилиши билан бирга мавжуд кўп квартирали уйларни таъмирлаш, ушбу хонадонларда ҳам алоҳи учун замонавий турмуш шароитлари яратиш эътибордан четда қолган эмас. Жорий йилда вилоят бўйича 183 та кўп квартирали уй мукаммал ва жорий таъмирланмоқда. Жумладан, 93 та уйнинг том қисмида ва 94 та уйнинг фасад қисмида таъмирлаш ишлари амалга оширилмоқда.

Созидательные процессы в каждой махалле, на каждой улице
Если сегодня прогуляться по махаллям нашей страны, можно убедиться, что почти на каждой улице ведется строительство: возводятся новые сооружения, многоэтажные жилые дома, новые дороги и мосты, прокладываются водопроводы  и электросети.
Огромная созидательная работа проводится также в городах и селах Самаркандской области. Не так давно были сданы в эксплуатацию новый городок на массиве Карасу города Самарканда, Международный туристический центр вдоль гребного канала, отстроены массивы «Новый Узбекистан» в Ургутском и Булунгурском районах, реконструированы дороги, коммуникационные сети. Вся эта работа была реализована за последние 6-7 лет.
Такие преобразования проводятся на территории от Булунгура до Пахтачи, от Ургута до Кошрабата – во всех регионах  области.
– В прошлом году в нашей области в рамках инвестиционной программы было выделено 1 триллион 190 миллиардов сумов, строительные работы выполнены на 194 объектах. В этом году освоено 1,5 триллиона  сумов и возводятся 244 объекта, – сказал заместитель хокима Самаркандской области Акмаль Шукуров. – В частности, строительно-ремонтные работы идут в 106 общеобразовательных школах, 27 учреждениях дошкольного, 4 – высшего образования, 10 медицинских учреждениях.
С начала года реконструировано и отремонтировано 663 километра дорог на сумму 371 миллиард сумов. До конца года будет заасфальтировано 508 километров внутренних улиц, более 1000 километров улиц уложены гравием, построено 5 новых и отремонтировано 18 мостов. На средства международных финансовых институтов в Самарканде построен один и планируется запуск второго путепровода, реконструированы улицы Амира Темура, Гагарина.
В первом полугодии построено 35,8 километра водопроводных сетей, 35 насосов заменены на энергосберегающие.
Например, в Каттакурганском районе проложено 20 километров водопроводной сети, установлено 4 новых и отремонтировано 8 водяных насосов, благодаря чему впервые в трех махаллях более 1,5 тысячи человек получили доступ к питьевой воде, улучшено водоснабжение около 2 тысяч человек.
До конца года за счет государственных программ и средств местного бюджета в регионе планируется построить 8 новых водохозяйственных объектов и 193 километра водопроводных сетей, а также реконструировать 2 водохозяйственных объекта. В результате этих работ 150 тысяч жителей впервые будут обеспечены централизованным водоснабжением, улучшится водоснабжение 81,9 тысячи жителей, обеспеченность централизованным водоснабжением увеличится  с 74,5 до 78,6 процента.
В качестве одного из крупных проектов необходимо отметить реконструкцию водозаборного сооружения «Нуробод-Дамхужа» и прокладку 95,8 километра водопровода. С успешным завершением этой работы улучшится водоснабжение 18,5-тысячного населения наиболее проблемных с точки зрения водообеспечения регионов – центра Нурабадского района, махаллей этого района Нурбулак, Пулатчи, Шурчи, Юксалиш, Омонбой, Кечкелдик, Нурдум, Шарк юлдузи, Ачамайли, Янгикишлок, Машъал, Маданият, Шуробод и Киличли. За счет строительства в центре Каттакурганского района 32,7 километра канализационных сетей и 2 насосов впервые 7500 жителей района будут пользоваться данными услугами.
– Для улучшения энергоснабжения за 6 месяцев были проложены 160 километров электросетей, установлены 86 трансформаторов, 5165 железобетонных опор, – говорит  А. Шукуров. –  Только в Иштыханском районе проложено 18 километров электросетей, установлены 8 трансформаторных подстанций и 1177 железобетонных опор, улучшено электроснабжение более 16 тысяч жителей. Такие примеры можно привести по всем районам и городам. Между тем, в последние годы замена одного трансформатора на новый или установка десяти новых железобетонных опор вместо старых были проблемными. Работы в этом направлении будут продолжены, и до конца года будет построено 200 километров электросетей, установлено 60 трансформаторных подстанций и более 5 тысяч железобетонных опор. В регионах появятся 8 новых подстанций и будет создано 288 МВт новых мощностей.
Для удовлетворения потребности населения в жилье в прошлом году в  области  введено в эксплуатацию более 10 тысяч домов на 11 300 квартир. В этом году к массивам «Новый Узбекистан» в Булунгурском и Ургутском районах добавились махалли Карасу в Самарканде и Чарогбон в Тайлакском районе. На этих территориях также будут построены массивы «Новый Узбекистан», оснащенные объектами социальной сферы и инфраструктуры, инженерно-коммуникационными сетями.
Наряду со строительством новых осуществляется реконструкция существующих многоквартирных домов. В этом году в области проводится капитальный и текущий ремонт 183 многоэтажек.