«Мурожаатдан – даромадга» лойиҳаси: беш юздан зиёд эҳтиёжманд оилага Президент совғалари топширилди
Президент Халқ қабулхоналари томонидан ҳудудларда аҳоли бандлигини таъминлаш, даромад манбаини шакллантириш ва шу асосда турмуш фаровонлигини таъминлашга қаратилган лойиҳа амалга оширилмоқда.
«Бир бўлсак – ягона халқмиз, бирлашсак – Ватанмиз!» шиори остида Сурхондарё вилояти Денов шаҳрида ташкил этилган «Мурожаатдан – даромадга» лойиҳасининг навбатдаги босқичи ҳам шундай эзгу ниятларга қаратилди.
Президент маслаҳатчиси ўринбосари – Халқ қабулхонаси раҳбари Улуғбек Муҳаммадиев бошчилигида Халқ қабулхоналарига моддий ёрдам масаласида мурожаат қилган эҳтиёжманд, ишсиз аёлларга Президент совғалари – тикув машиналари тантанали равишда топширилди.
Хусусан, Денов, Олтинсой, Сариосиё, Узун туманларида 100 тадан, Шўрчи туманида 105 та, жами 505 нафар аёлга тикув машиналари берилди.
Шу билан бирга, ҳар бир аёл ўз фаолиятини йўлга қўйиб олиши учун маҳалласидаги етакчи чевар тадбиркор аёлларга бириктирилиб, уларнинг фаолияти назоратга олинди. Яъни, Президент Халқ қабулхонаси, секторлар ва «маҳалла еттилиги» ҳар бир кооперация иш жараёнини доимий мониторинг қилиб боради. Тикув машинаси ажратилган  мурожаатчиларнинг аввал барқарор даромадга чиқиб, сўнг яқин уч-тўрт йил ичида ўз оилавий тадбиркорлик фаолиятини ташкил қилишигача яқиндан ёрдам берилади.
Бундан ташқари, 250 нафарга яқин ишсиз фуқарога субсидия асосида мотокультиватор, пишириқ печлари, сартарошлик ускуналари каби қатор меҳнат жиҳозлар топширилди. Шу тариқа юзлаб оилаларнинг даромади шаклланди, рўзғорига файз-барака кирди.
Ташкил этилган мазкур тадбир катта фестивалга айланди, десак, муболаға бўлмайди. Унда турли кўргазмалар, ярмаркалар ҳамда спорт мусобақалари ҳам ташкил этилди.
Жумладан, аҳоли орасида соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб қилиш, ёшларни жисмоний тарбия ва оммавий спортга жалб этиш мақсадида Президент Халқ қабулхонаси раҳбари Улуғбек Муҳаммадиев бошчилигида Истиқбол маҳалласида «Соғлом ҳаёт учун 5000 қадам» марафони бўлиб ўтди.
Унда вилоят ва туман сектор раҳбарлари, нуронийлар, Мудофаа вазирлиги, Миллий гвардия, Ички ишлар вазирлиги ходимлари ҳамда 1500 дан ортиқ 7 ёшдан 70 ёшгача бўлган кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Тадбир доирасида ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш мақсадида «Армиям – фахрим» шиори остида ҳарбийларнинг чиқишлари, кўргазмалари ҳамда турли спорт йўналишлари бўйича мусобақалар ташкил этилди. Эришаётган юқори натижалари, ташаббускорлиги ва фидойилиги учун бир гуруҳ ёшлар эсдалик совғалари билан тақдирланди.

Свыше 500 нуждающимся семьям вручены подарки Президента
Народные приемные Президента реализуют проект, направленный на обеспечение занятости, формирование источника дохода населения в регионах и, как следствие, рост его благосостояния.
Очередной этап проекта «От обращения – к доходам», прошедший в городе Денау Сурхандарьинской области под девизом «Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!», был направлен на эти благие цели.
Под руководством заместителя советника Президента – руководителя Народной приемной Улугбека Мухаммадиева 505 малообеспеченным, безработным женщинам из Денауского, Алтынсайского, Сариасийского, Узунского и Шурчинского районов, обратившимся за финансовой помощью, были торжественно вручены подарки Президента – швейные машинки.
Также, для того чтобы каждая из этих женщин смогла наладить свое дело, к ним были прикреплены ведущие швеи-предприниматели. Народная приемная Президента, секторы и «махаллинская семерка» будут проводить постоянный мониторинг работы всех коопераций. Женщинам будет оказываться активная помощь до того момента (три-четыре года), как они начнут получать стабильный доход и создадут собственный семейный бизнес.
Кроме того, почти 250 безработным гражданам на основе субсидии переданы такие необходимые инструменты труда, как мотокультиватор, печи для выпечки, парикмахерские принадлежности. Это способствует созданию источника дохода в каждой семье.
Не будет преувеличением сказать, что мероприятие превратилось в большой фестиваль. В его рамках также проведены различные выставки, ярмарки и спортивные соревнования.
В частности, в целях широкой пропаганды здорового образа жизни среди населения, привлечения молодежи к занятиям физкультурой и массовым спортом в махалле Истикбол под руководством главы Народной приемной Президента прошел марафон «5000 шагов к здоровой жизни».
В нем приняли участие руководители областей и районов, сотрудники Министерства обороны, Национальной гвардии, МВД и более 1500 представителей широкой общественности от 7 до 70 лет.
В целях воспитания молодежи в духе патриотизма были организованы выступления военнослужащих, выставки и соревнования по различным видам спорта под лозунгом «Моя армия – моя гордость». За высокие результаты, инициативу и самоотверженность группа молодых людей была награждена памятными подарками.