Ёш тадбиркорлар муаммоси ҳоким назоратида
Бухоро вилояти ҳокими Ботир Зарипов ёш тадбиркорлар, янги бизнес лойиҳалар устида изланаётган ёшлар билан учрашди.
Учрашувда 71 нафар ёш тадбиркор ва ўз бизнесини бошлаш истагида бўлган йигит-қизларнинг 100 га яқин мурожаатлари кўриб чиқилди. Ёш тадбиркор ва ишбилармонлар банклар томонидан имтиёзли кредит, фаолиятини кенгайтириш учун қўшимча ер майдони ва бино ажратиш, инфратузилмани яхшилаш, биноларнинг кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш ва бошқа бир қатор муҳим масалалар юзасидан амалий ёрдам сўради. Бундан ташқари, соҳаларни ривожлантириш, истиқболли режаларни амалга оширишга доир бир қатор таклиф ва фикрлар билдирилди.
Билдирилган мурожаатларнинг аксарияти банклардан кредит олишда юзага келаётган муаммолар бўлгани инобатга олиниб, банклар фаолияти таҳлил қилинди. Бугунги кунда кўплаб тадбиркорлик субъектлари, юридик шахслар томонидан олинган кредитлар ўз вақтида қайтарилмаётганлиги банкларнинг айланма маблағига салбий таъсир кўрсатаётгани очиқланди. Бу борада тадбир иштирокчиларига батафсил маълумот берилди. Шундан сўнг, муаммоларни ҳал этиш бўйича банк ва тегишли мутасадди ташкилот раҳбарларига аниқ кўрсатма ва топшириқлар берилди.
Муддат талаб этадиган муаммолар юзасидан тегишли тартибда чора-тадбирлар белгиланди. Қонуний ечимга эга бўлмаган баъзи масалаларга ҳуқуқий маслаҳатлар берилди.

Проблема молодых предпринимателей - под контролем хокима
Хоким Бухарской области Ботир Зарипов встретился с молодыми предпринимателями и молодежью, ведущей изыскания в рамках новых бизнес-проектов.
На встрече было рассмотрено около 100 обращений 71 человека. Молодые предприниматели просили практическую помощь в выделении банками льготных кредитов, дополнительных земельных площадей и зданий для расширения деятельности, улучшения инфраструктуры, оформлении кадастровых документов. Выдвинуты предложения по развитию отраслей.
С учетом того, что большая часть внесенных обращений касалась проблем, связанных с получением кредитов в банках, была проанализирована деятельность банков. Установлено, что не возвращение в срок кредитов, полученных многими субъектами предпринимательства и юридическими лицами, негативно влияет на оборотный капитал банков. Руководителям банка и профильным официальным организациям были даны конкретные указания.
По некоторым вопросам были предоставлены юридические консультации. Вопросы, для решения которых необходимо время, взяты под контроль.