Қорақалпоғистон Республикаси Тўрткўл тумани 2-сектор ҳудудидаги “Яхтилик” маҳалла фуқаролар йиғинида туман прокурори, ички ишлар бўлими бошлиғи, Ёшлар ишлари агентлиги туман бўлими, фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раҳбарлари иштирокида семинар бўлиб ўтди.
Семинарда Президентимизнинг жорий йил 5 апрелдаги “Ёшларга ер ажратиш орқали уларнинг даромадларини ошириш ва бандлигини таъминлаш, шунингдек, янги ер майдонларини ўзлаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан қишлоқ хўжалигидаги ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш орқали озиқ-овқат экинларини етиштириш, аҳоли, айниқса, ёшлар бандлигини таъминлаш ва даромадларини ошириш мақсадида амалга оширилиши режалаштирилган ишлар хусусида сўз юритилди.
Тадбирда “Е-аукцион” электрон савдо платформаси орқали туман прокуратураси томонидан оталиққа олинган ҳамда “Маҳалла еттилиги”нинг тавсияси билан шакллантирилган 78 нафар ёшга жами 25 гектар ер майдони топширилди.

В районах Республики Каракалпакстан проводится масштабная работа в рамках обеспечения реализации постановления Президента «О мерах по повышению доходов и обеспечению занятости молодежи путем выделения ей земель, а также освоению новых земельных площадей» от 5 апреля текущего года.
В частности, в сходе граждан махаллли «Яхтилик» Турткульского района проведен практический семинар, направленный на реализацию принятого постановления.
В ходе него прокурор района, начальник районного отдела внутренних дел, территориального отделения Агентства по делам молодежи, руководители фермерских, дехканских хозяйств и владельцы приусадебных земель обсудили планы по реализации работы, направленной на увеличение объемов выращивания продовольственных культур за счет эффективного использования земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве, обеспечение занятости и повышение доходов населения, в том числе молодежи.
На мероприятии 78 молодым людям, закрепленным за районной прокуратурой и включенным в список, сформированный на основе рекомендации «Махаллинской семерки», были переданы в пользование через электронную торговую площадку «Е-аукцион» 25 гектаров земли.