Мўйноқ ишсизликдан холи ҳудудга айланади
Шу кунларда Қорақалпоғистон Республикасининг Мўйноқ тумани ҳокими бошчилигидаги ҳоким ёрдамчиларидан иборат ишчи гуруҳ Тошкент вилоятида бўлиб турибди.
Нурафшон шаҳрида ишчи гуруҳ аъзолари ва масъул раҳбарлар иштирокида суҳбат ўтказилди. Унда Тошкент вилоятида 2024 йил учун белгиланган устувор вазифалар ҳақида сўз борди. Тошкент вилояти ҳокимининг биринчи ўринбосари Абдурасул Абдуллаев ҳудуд тадбиркорларига Мўйноқ туманида янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан тавсиялар берди.
Мўйноқ тумани ҳокими Бахтияр Менглибеков туманда тадбиркорларга яратилган имтиёз ва имкониятлар хусусида атрофлича маълумот берди.
Президентимизнинг 2022 йил Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи давомида берган топшириғига асосан Тошкент вилояти ҳокимлигига Мўйноқ туманини ҳар томонлама ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга ёрдам бериш вазифаси юклатилган эди.
Шундан келиб чиқиб, ўтган даврда мўйноқликларнинг турмуш шароитини яхшилаш, яшаш фаровонлигини ошириш ҳамда ижтимоий қўллаб-қувватлаш мақсадида умумий қиймати 20,96 миллиард сўм бўлган қатор ижобий ишлар бажарилди. Қиймати 75,5 миллиард сўмлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилиши натижасида туманда 7 та тадбиркорлик субъекти ташкил этилиб, 318 нафар кишининг бандлиги таъминланди.
Мўйноқ тумани ҳокими ёрдамчиларига Нурафшон шаҳридаги IТ-парк фаолияти таништирилди ҳамда Тошкент вилоятида ахборот технологияларини ривожлантириш борасида олиб борилаётган ишлар тўғрисида тақдимот намойиш этилди.
Меҳмонлар Ангрен шаҳрида ҳам бўлди. Бу ерда меҳмонлар “Ecoton sharq” автоклав газобетон блок ишлаб чиқарувчи корхона фаолияти билан яқиндан танишди. Мазкур корхонанинг лойиҳа қиймати 12,2 миллион долларни ташкил қилади. Қуввати эса йилига 300 минг куб метр маҳсулот ишлаб чиқаради. Ҳоким ёрдамчилари бу ердаги иш жараёнини кўздан кечириб, харажат ва фойдаси, аҳоли бандлигини таъминлашдаги ўрни ва экспорт талаби каби масалаларга қизиқди.
Шаҳарнинг Хаккарман ва Янги Жигаристон маҳаллаларида иссиқхона шароитида қулупнай етиштираётган тадбиркор Бегзод Мадисмановнинг фаолияти кўздан кечирилди. Бу тадбиркор давлатдан 33 миллион сўм имтиёзли кредит олиб, қисқа давр мобайнида ўз даромадига эга бўлган. У бор йўғи 2 ой ичида ўзи етиштирган маҳсулотдан 40 миллион сўм даромад топишга эришган. Ҳоким ёрдамчилари ангренлик тадбиркордан ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олди. Мўйноқда ҳам қулупнайчилик фаолиятини йўлга қўйишга келишиб олинди.
Вилоят ҳокими Зойир Мирзаев бошчилигида ўтказилган йиғилишда эса Мўйноқ туманини “Ишсизликдан холи ҳудуд”га айлантириш бўйича олиб борилаётган ишлар муҳокама этилди. Унга кўра, жорий йилда ижтимоий-иқтисодий йўналишларда умумий қиймати 67,7 миллиард сўм бўлган бир қатор ишлар амалга оширилади. Хусусан, 13,6 миллиард сўмлик 9 та ижтимоий соҳа объекти қурилади, борлари эса таъмирланиб, жиҳозлаш ишлари амалга оширилади. Натижада туманда 423 нафар аҳолининг бандлиги таъминланади ҳамда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 107,2 фоизга етказилади.

В эти дни в Ташкентской области находится рабочая группа в составе помощников хокима Республики Каракалпакстан во главе с хокимом Муйнакского района.
В городе Нурафшан состоялась беседа с участием членов рабочей группы и ответственных руководителей. В ней речь шла о приоритетах, поставленных на 2024 год в Ташкентской области. Первый заместитель хокима Ташкентской области Абдурасул Абдуллаев дал рекомендации предпринимателям региона по реализации новых инвестиционных проектов в Муйнакском районе.
Хоким Муйнакского района Бахтияр Менглибеков подробно рассказал о льготах и возможностях, созданных для предпринимателей в районе.
Исходя из поручений, данных Президентом в ходе его визита в Республику Каракалпакстан в 2022 году, перед хокимом Ташкентской области была поставлена задача оказать помощь Муйнакскому району по всем направлениям социально-экономического развития.
Исходя из этого за истекший период в целях улучшения условий жизни муйнакцев, повышения их благосостояния и социальной поддержки был осуществлен ряд мероприятий на общую сумму 20,96 миллиарда сумов. В результате реализации инвестиционных проектов на сумму 75,5 миллиарда сумов в районе создано 7 субъектов предпринимательства и обеспечено трудоустройство 318 человек.
Помощники хокима Муйнакского района были ознакомлены с IT-парком в Нурафшане, также состоялась презентация проводимой работы по развитию информационных технологий в Ташкентской области.
Гости также побывали в Ангрене. Здесь они ознакомились с деятельностью предприятия по производству автоклавных газобетонных блоков «Ecoton sharq». Стоимость проекта этого предприятия составляет 12,2 миллиона долларов. Мощность ¬– 300 тысяч кубометров продукции в год.
Была изучена деятельность предпринимателя Бегзода Мадисманова, выращивающего клубнику в тепличных условиях в махаллях Хаккарман и Ягнги Жигаристон города. Этот предприниматель получил от государства льготный кредит в размере 33 миллионов сумов. Всего за 2 месяца ему удалось заработать 40 миллионов сумов на выращенной им продукции. Помощники хокима получили ответы на интересующие их вопросы от предпринимателя из Ангрена. Также было решено начать выращивание клубники в Муйнаке.
На совещании под председательством хокима области Зоира Мирзаева обсуждалась проводимая работа по превращению Муйнакского района в «территорию, свободную от безработицы». По его словам, в социально-экономической сфере в этом году будет проведен ряд работ общей стоимостью 67,7 миллиарда сумов. В частности, будет построено 9 социальных объектов на сумму 13,6 миллиарда сумов, отремонтированы и оборудованы уже существующие. В результате в районе будет обеспечена занятость 423 человек и увеличено производство промышленной продукции на 107,2 процента.