Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги Самарқанд вилояти бошқармасининг Жомбой туман “Инсон” ижтимоий хизматлар маркази фаолият бошлади.
Марказ давлатимиз раҳбарининг 2023 йил 1 июнда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги қарори асосида ташкил этилди.
Марказ биносининг очилиш маросимида ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги фаолияти, бундан кутилаётган натижа ва самаралар ҳақида сўз юритилди. Маълумотларга кўра, бугунги кунда туманда ижтимоий ҳимоя ягона реестрига киритилган 81 нафар якка-ёлғиз кекса, 4002 нафар ногиронлиги бўлган  фуқаро истиқомат қилади. Эндиликда бу шахсларнинг ҳаёти, муммолари билан маҳаллаларга бириктирилган ижтимоий ходимлар шуғулланади. “Инсон” ижтимоий хизматлар маркази орқали давлат томонидан ажратилаётган нафақа ва моддий ёрдамнинг эҳтиёжманд аҳолига етиб бориши таъминланади. Марказда бугунги кунда 21 нафар ходим ишлаяпти. Яқин орада маҳаллаларда ҳам ижтимоий хизматлар йўлга қўйилиб, ижтимоий ходимлар иш бошлайди.
Тадбир иштирокчилари “Инсон” ижтимоий хизматлар маркази биносида ходимлар ва фуқаролар учун яратилган шароит ва имкониятлар билан танишди.
Шу тарзда вилоятдаги “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари сони тўртта бўлди. Бундан аввал, тажриба сифатида Пахтачи тумани ва Каттақўрғон шаҳрида ўтган йил, Пайариқ туманида эса янги йил арафасида марказлар учун бинолар фойдаланишга топширилганди.

В джамбае открылся центр социальных услуг «Инсон»
Начал работу Джамбайский районный Центр социальных услуг «Инсон» Самаркандского областного управления Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан, образованного в соответствии с указом главы нашего государства от 1 июня 2023 года.
На церемонии открытия здания центра говорилось о деятельности Национального агентства социальной защиты, ожидаемых результатах и предстоящих планах. Согласно информации, на сегодняшний день в районе проживает 81 одинокий престарелый и 4002 лица с инвалидностью, состоящие в Едином реестре социальной защиты. Теперь проблемами и заботами этих граждан будут заниматься социальные работники, прикрепленные к махаллям. Через Центр социальных услуг «Инсон» нуждающиеся слои населения будут получать выделяемые государством пособия и финансовую помощь.
Участники мероприятия ознакомились с созданными в здании, на ремонт которого было направлено более 600 миллионов сумов,  условиями для сотрудников и посетителей.
Таким образом, количество центров социальных услуг «Инсон» в области выросло до четырех. В прошлом году в качестве эксперимента были сданы в эксплуатацию здания таких центров в Пахтачинском районе и городе Каттакурган, а в преддверии нового года – в Пайарыкском районе.