Қорақалпоғистон Республикаси Нукус тумани ҳокимлиги ҳамда Ёшлар ишлари агентлиги туман бўлими томонидан “Ёшлар дафтари” ва “Темир дафтар”да рўйхатда турган ҳамда ўзини-ўзи банд қилишни, тадбиркорлик фаолиятини бошлаш таклифини билдирган 24 нафар йигит-қизга субсидия асосида 39 турдаги зарур ускуналар, меҳнат қуроллари топширилди.
Таъкидлаш керак, жорий йил бошидан буён туманда “Ёшлар дафтари” рўйхатига олинган 400 нафардан ортиқ ёшга меҳнат фаолиятини йўлга қўйиши учун зарур ёрдам кўрсатилган. 14 нафар ёш ҳайдовчилик гувоҳномасини олиши учун ўқув курсларида ўқитилган. 194 нафар йигит-қиз тадбиркорлик фаолиятини бошлаши ва ўзини-ўзи банд қилиши учун зарур ускуналар билан таъминланган. Шунингдек, 88 нафар оғир шароитдаги бемор ёшнинг даволанишига, 83 нафар талабанинг шартнома маблағи тўловига, 18 нафар ёшнинг касб-ҳунар ўрганишига ва 15 нафар ёшга фуқаролик ID карталарини олишига моддий кўмак берилган.

Для поддержки молодежи
Хокимиятом Нукусского района Республики Каракалпакстан и районным отделом по делам молодежи 24 молодым людям, внесенным в «молодежную» и «железную» тетради, а также выразившим намерение приступить к самостоятельной трудовой деятельности и предпринимательству, на основе субсидий были переданы 39 видов оборудования и орудий труда.
Нужно отметить, с начала года в районе оказана необходимая помощь более 400 юношам и девушкам из списка «молодежной тетради» для налаживания трудовой деятельности. 14 молодых людей прошли обучение для получения водительских прав. 194 юношам и девушкам было предоставлено необходимое оборудование для начала предпринимательской деятельности и самостоятельной занятости. Также оказана финансовая поддержка 88 молодым людям, находящимся в тяжелых условиях, для лечения, 83 студентам - для оплаты контракта, 18 молодым людям – для получения профессионального образования и еще 15 - для получения гражданских ID карт.