«Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси доирасида Андижон вилоятида кўчат экиш, яшил ҳудудларни барпо этиш борасида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Президентимиз ташаббуси билан амалга оширилаётган "Яшил макон" умуммиллий лойиҳаси доирасида жорий йил куз мавсумида вилоятда 6 миллион 550 минг туп мевали, манзарали дарахт кўчати ҳамда қаламча экилиши режалаштирилган.
Жумладан, экиладиган кўчат ва қаламчаларнинг 48,2 минг тупи умумфойдаланадиган автомобиль йўллари ёқасига, 2 миллион 367,6 минг тупи қишлоқ хўжалиги ерларининг муҳофаза ҳудуди барпо этиладиган ерларга, 132,5 минг тупи ўрмон фонди ерларига, 129,8 минг тупи ижтимоий соҳа муассасалари – олий ўқув юртлари, мактабгача ва мактаб таълими, шунингдек, соғлиқни сақлаш муассасалари ҳудудларига, 240,8 минг тупи корхона, ташкилотлар, хизмат кўрсатиш муассасалари ҳудудларига, 351,3 минг тупи туман ва шаҳарлар ободонлаштириш бошқармалари тасарруфидаги ҳудудларга ҳамда 2 миллион 135,4 минг тупи маҳаллалар ҳудудларига, 1 миллион 128 минг тупи боғ, ток ва тутзорлар барпо этиладиган ҳудудларга, 1 минг тупи вазирлик ва идора боғларига, 5,7 минг тупи вилоят, туман ва шаҳар ҳокимликлари боғлари ҳудудига ва 10,2 минг тупи атроф-муҳитга таъсир хавфи бўлган йирик саноат корхоналари ва уларга туташ “яшил белбоғ” ҳудудларига экилиши кўзда тутилган.
“Яшил макон” лойиҳаси доирасида кўчат экиш жараёнида ҳудудларга вилоятнинг иқлим шароитига мос келувчи арча, павлония, каштан, қайрағоч, қарағай, чинор, япон сафораси, терак, узум, шумтол сингари 34 турдаги мевали ва манзарали кўчатлар экилиши белгиланган.
– Кўчат экиш, боғ яратиш, хайрли ва савобли иш, – дейди “Нуроний” уюшмаси вилоят бўлими раиси Ўктамжон Охунов. – Шу боис ҳам, кўчат экиш, ҳудудларни яшил маконга айлантиришдек хайрли ишда каттаю кичик фаол иштирок этмоқда.
Ўтган йилги тажрибалардан келиб чиқиб, вилоятда 8,5 миллион донадан зиёд мевали, манзарали дарахт ва бута кўчати, қаламчалар захираси яратилмоқда. Уларнинг 2,5 донаси Андижон давлат ўрмон хўжалиги ер майдонларида, 6 миллион донаси эса вилоятдаги кўчатчиликка ихтисослаш-тирилган фермер хўжаликлари, хусусий тадбиркорлар ҳамда аҳоли хонадонларида етиштирилмоқда.

В Андижанской области в рамках общенационального проекта «Яшил макон» проводится широкомасштабная работа по посадке саженцев и созданию зеленых зон.
В рамках проекта «Яшил макон», осуществляемого по инициативе Президента страны, осенью этого года в области запланировано посадить 6 миллионов 550 тысяч саженцев фруктовых и декоративных деревьев, черенков и кустарников.
В частности, предусматривается высадить 48,2 тысячи саженцев и черенков вдоль автомобильных дорог общего пользования, 2 367,6 тысячи – на охраняемой территории сельскохозяйственных земель, 132,5 тысячи – на землях лесного фонда, 129,8 тысячи – на территориях высших учебных заведений, дошкольных и школьных образовательных учреждений, учреждений здравоохранения, а также 240,8 тысячи – на территориях предприятий, организаций, учреждений службы быта, 351,3 тысячи – на территориях районных и городских управлений благоустройства. Еще 2 миллиона 135,4 тысячи саженцев будут высажены на территориях махаллей, 1 миллион 128 тысяч – на территориях создаваемых садов, виноградников, тутовых рощ. 1 тысячу саженцев планируется высадить в садах министерств и ведомств, 5,7 тысячи – на территориях садов районных, городских, областных хокимиятов и 10,2 тысячи саженцев предусматривается высадить на территориях крупных промышленных предприятий, опасно влияющих на окружающую среду, и примыкающих к ним зеленых поясов.
В рамках проекта «Яшил макон» в процессе посадки будут учтены климатические условия области, которым соответствуют арча, павловния, каштан, карагач, японская софора, тополь, ясень – всего 34 вида растений.
- Посадить дерево, организовать сад – это благое и доброе дело, - говорит председатель областного отделения фонда «Нуроний» Уктамжон Охунов. - Поэтому в работе по посадке деревьев, превращению наших районов в зеленые зоны активное участие принимают и стар и млад.
Исходя из опыта прошлых лет, мы создаем в области резерв из 8,5 миллиона саженцев и черенков декоративных и фруктовых деревьев. Из них 2,5 миллиона разместятся на землях государственного лесного хозяйства Андижанской области, 6 миллионов штук – в фермерских хозяйствах, специализирующихся на выращивании саженцев, а также на участках частных предпринимателей и населения.