"Ўзбекистон – 2030" стратегиясида ёшларга оид қандай вазифалар белгиланган?
Яқинда қабул қилинган "Ўзбекистон – 2030" стратегияси келгуси етти йилга мўлжалланган, ривожланишимизга хизмат қиладиган муҳим ҳужжат бўлди. Унда барча соҳа ва йўналишларда бир қатор устувор мақсад-вазифалар ўз аксини топган.
Хусусан, Стратегияда ёшларни қўллаб-қувватлаш борасида ҳам қатор вазифалар ўз аксини топган. Бу ҳақда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Умида Раҳмонова ЎзА мухбирига қуйидагиларни сўзлаб берди:
— Ёшлар масаласи ҳар бир давлат учун, шу жумладан Ўзбекистон учун ҳам энг муҳим йўналиш ҳисобланади. Чунки биз қўяётган қадам, амалга ошираётган ислоҳотларимиз ўз натижасини бериши учун ҳаракатни ёшларни қўллаб-қувватлашдан бошлашимиз лозим.
"Ўзбекистон – 2030" стратегиясида ҳам ёшлар масаласига оид кўплаб режа ва мақсадлар олдимизга қўйилди. Бугун бизга қандай кадрлар керак? — Мукаммал, билими мустаҳкам, ўз соҳасида янгиликлар ярата оладиган, ўзгаришларни қўллаб-қувватлайдиган кадрлар керак. Уларни тайёрлашда давлатнинг масъулияти нимада, жамоатчилик назорати қандай бўлиши керак, фуқароларнинг масъулияти қандай? — буларнинг барчасига Стратегияда аниқ жавоблар бор.
Хусусан, "Ўзбекистон – 2030" стратегиясида ёшларнинг замонавий касблар билан машғул бўлишини таъминлаш учун ҳар бир вилоятда 1 тадан «Креатив парк»лар фаолиятини ташкил этиш, уларга йилига камида 40 минг нафар ёшларни жалб қилиш мақсад этиб белгиланган. Креатив фикрлайдиган ёшлар ҳар доим жамият учун муҳим бўлган. Чунки улар ўз фикрларини бугунги ислоҳотлардан келиб чиқиб, камчиликларни бартараф этиш йўлида баён этишади.
Бундан ташқари, Стратегияда ҳар йили 500 нафар истеъдодли ёшларни хорижнинг нуфузли олий ўқув юртларига ўқишга юбориш ҳамда мактаб битирувчиларининг камида 2 та хорижий тил ва 1 та касб эгаллашини таъминлаш масаласи ўз аксини топган.
Маълумки, кўп йиллар давомида мактабларда хорижий тилларни кичик синфлардан бошлаб ўргатиш йўлга қўйилган эди. Бу ёшларнинг билимини ошириш, хориж адабиётларини ўқиш имкониятларини кенгайтиришга хизмат қилади. Эндиликда ушбу ислоҳотларнинг янада юқори босқичига етяпмизки, мактаб битирувчилари камида 2 та хорижий тил ва 1 та касбни эгаллаши шарт деган талаб қўйиляпти. Бунинг учун мактабларимизда зарур шароитлар яратилди.
Кейинги пайтларда мактаб ўқувчиларининг бир неча хорижий олий ўқув юртларига киргани ёки муддатидан олдин талаба бўлгани ҳақидаги хабарларни тез-тез ўқиб ёки эшитиб қоляпмиз. Бу нимадан дарак? Бу албатта, таълим ислоҳотларининг изчил давом этаётганидан далолатдир. Ушбу йўналишдаги ислоҳотлар "Ўзбекистон – 2030" стратегияси доирасида янада бардавом бўлади.
"Ўзбекистон – 2030" стратегиясида ёшлар борасида белгиланган вазифаларнинг амалдаги ижросини таъминлашда биздан фаоллик талаб этилади. Бу борада парламент қуйи палатасидаги Ёшлар комиссияси томонидан ҳам тегишли вазифаларни белгилаб олдик.
Стратегиядаги бу каби вазифалар ижросини таъминлашда нафақат парламент ва таълим мутасаддилари, балки бутун жамоатчилик бор эътиборини қаратса, ривожланиш бўлади. Ривожланиш — барчаники, бутун миллатники, жамиятники. Шу боис, жамоатчилик назоратини ишга солиб, мавжуд муаммоларни ўз вақтида айта олиш ва уларга ечим борасида таклифларни ўртага ташлашимиз лозим.

Недавно принятая Cтратегия «Узбекистан – 2030» стала важным документом, предусматривающим наше развитие на ближайшие семь лет. В нем отражен ряд приоритетных целей и задач по всем направлениям, в том числе связанных с поддержкой молодежи.
Об этом корреспонденту УзА рассказала депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Умида РАХМОНОВА:
– Вопрос молодежи является важнейшим для каждой страны, в том числе и для Узбекистана. Потому что для того, чтобы шаги, которые мы предпринимаем, реформы, которые мы реализуем, дали свои результаты, мы должны начать с поддержки молодежи.
В Стратегии «Узбекистан – 2030» перед нами поставлено множество задач, касающихся молодежи. Какие кадры нам нужны сегодня? Это лучшие кадры, обладающие глубокими знаниями, способные создавать инновации в своей области и поддерживать перемены. Какова ответственность государства при их подготовке, каким должен быть общественный контроль, какова ответственность граждан? На все эти вопросы Стратегия дает четкие ответы.
В частности, в документе поставлена цель организовать в каждом регионе по одному «креативному парку» для обеспечения занятости молодежи, привлекать в них не менее 40 тысяч молодых людей ежегодно. Креативно мыслящая молодежь всегда была важна для общества, потому что она выражает свои мысли, отталкиваясь от сегодняшних реформ.
Кроме того, Стратегия предусматривает направление 500 талантливых молодых людей на обучение в престижные вузы за рубежом и обеспечение овладения выпускниками школ не менее двумя иностранными языками и одной профессией.
Известно, что на протяжении многих лет иностранные языки преподаются в школах начиная с первого класса. Это служит повышению знаний молодежи и расширению возможностей чтения зарубежной литературы. Сейчас мы выходим на более высокий уровень этих реформ, в наших школах для этого созданы необходимые условия.
В последнее время мы часто слышим новости о том, что школьники поступают в несколько зарубежных вузов или досрочно становятся студентами. Это, конечно, является отражением последовательного продвижения образовательных реформ, которые будут продолжены в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030».
От нас требуется проявлять инициативу в обеспечении реализации поставленных в документе задач, касающихся молодежи. В связи с этим Комиссия нижней палаты парламента по вопросам молодежи также определила соответствующие задачи.
Развитие произойдет, если не только парламент и органы образования, но и вся общественность обратят внимание на реализацию Стратегии. Развитие страны – это развитие всей нации, общества, поэтому мы должны использовать общественный контроль, уметь своевременно сообщать о существующих проблемах и предлагать пути их решения.