Жойлардаги мавжуд муаммо ва камчиликларни ўрганиш ва ҳал этиш, сайловчиларнинг мурожаатларини тинглаш ва уларга ечим топиш халқ вакилларининг муҳим вазифаларидан биридир.
Шундан келиб чиқиб, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ҳар ойда ўз сайлов округларида бўлиб, аҳоли билан юзма-юз мулоқот қилади, ҳал этилиши лозим бўлган масалаларга эътибор қаратади. Айни кунларда ҳам қуйи палата депутатлари ҳудудларда бўлиб, ўрганишлар олиб бормоқда.
Депутат Дурбек Аҳмедов Учтепа туманидаги ўрганишлари давомида ижтимоий соҳа ташкилотларида бўлиб, янги ўқув йилига, куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишларини, қурилиш-реконструкция қилинаётган объектларни кўздан кечирди. Жумладан, 283 ва 74-умумтаълим мактабларида куз-қиш мавсуми ва янги ўқув йилига тайёргарлик билан танишди.
Шунингдек, депутат халқ депутатлари Учтепа туман Кенгашининг Маҳаллий бюджет, иқтисодий ислоҳотларни амалга ошириш, инвестициялар ва тадбиркорликни ривожлантириш масалалари доимий комиссияси аъзолари билан учрашди.
Мулоқот чоғида мустақилликнинг ўтган 32 йили давомида мамлакатимизда барча соҳаларда туб ислоҳотлар амалга оширилгани, маҳаллаларимиз қиёфаси тубдан ўзгаргани, айниқса, охирги етти йилда катта ўзгариш ва янгиланишлар рўй бергани қайд этилди.
Депутатнинг қатор маҳаллаларда сайловчилар билан ўтказган учрашувларида ҳудуд аҳолисини қийнаб келаётган турли масалаларга эътибор қаратилди, муаммоларни бартараф этиш чоралари кўрилиб, кўплаб мурожаатлар депутатлик назоратига олинди.

Одной из важнейших задач народных представителей является изучение имеющихся проблем на местах, заслушивание обращений избирателей и оказание им помощи в их решении.
Исходя из этого депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан ежемесячно бывают в своих избирательных округах, проводят прямые диалоги с населением. В эти дни депутаты нижней палаты парламента, будучи в регионах, изучают на местах имеющиеся вопросы.
Депутат Дурбек Ахмедов в ходе изучения вопросов в Учтепинском районе столицы побывал в организациях социальной сферы, ознакомился с ходом подготовки к новому учебному году, осенне-зимнему сезону и с проводимыми на объектах ремонтно-строительными работами. В частности, он проверил, на каком уровне проведена подготовка к предстоящему учебному году в общеобразовательных школах №№ 74 и 283.
Кроме того, народный представитель встретился с депутатами Учтепинского районного Кенгаша, членами постоянной комиссии по вопросам местного бюджета, экономических реформ, развитию инвестиций и предпринимательства, обсудил с ними насущные вопросы.
Как отмечалось, за 32 года независимости в стране проведены коренные реформы, но особенно большие преобразования произошли за последние семь лет. Облик махаллей также в корне изменился.
В ходе встреч, проведенных Д.Ахмедовым в ряде махаллей, внимание было обращено на различные вопросы, с которыми сталкивается население. Многие обращения взяты под депутатский контроль, приняты меры по их устранению.