Тошкент юқори технологиялар ривожланган йирик халқаро марказга айланади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 21 декабрь куни Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ва йирик лойиҳалар билан танишди.
Юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлардан мақсад ҳаётимиз ободлиги, халқимиз учун муносиб турмуш шароитини таъминлашдан иборат. Бу тиббиёт тизимидаги изчил ўзгаришларда ҳам акс этмоқда. Аҳолига сифатли тиббий ёрдам кўрсатиш борасидаги ишлар натижасида мамлакатимизда ўртача умр кўриш 1990 йилдаги 67 ёшдан 2017 йилда 74 ёшни ташкил этди.
Халқимизга сифатли ва ўз вақтида тиббий хизматлар кўрсатишда хусусий секторнинг улуши ортмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 1 апрелдаги «Соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори асосида мамлакатимизнинг барча ҳудудларида хусусий тиббиёт муассасалари қуриш ва кўрсатилаётган тиббий хизмат турларини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
2018 йилда мамлакатимизда 400 дан зиёд, жумладан, Тошкент шаҳрида 115 та хусусий клиника ташкил этилди.
Президентимиз ана шундай муассасалардан бири, Мирзо Улуғбек туманидаги "ДМС" хусусий инновацион клиникасига ташриф буюрди.
Тўрт қаватли ушбу шифо маскани хавфсизлик, энергия тежамкорлик ва мижозлар эҳтиёжидан келиб чиқиб, кўп тармоқли тиббий хизмат кўрсатиш бўйича энг замонавий талабларни ҳисобга олиб қурилган. Клиника фасади Германиянинг инновацион технологияси асосида ишлаб чиқарилган иссиқлик ва овоз қайтарувчи изоляция материаллари билан қопланган.
Ўзбекистонда хизмат кўрсатган соғлиқни сақлаш ходими Зулфия Мақсудова раҳбарлик қилаётган клиника Россия, АҚШ, Германия, Австрия, Японияда ишлаб чиқарилган юқори технологияли тиббий ускуналар билан жиҳозланган. Шифокорларнинг барчаси хориждаги етакчи клиника ва тиббиёт марказларида малака оширган.
Жорий йил апрель ойида фаолият бошлаган инновацион клиникада офтальмология, нейрожарроҳлик, ортопедия, пластик жарроҳлик, кардиология, ЛОР, педиатрия, реабилитация, физиотерапия каби ўн бешдан ортиқ ихтисослик бўйича ташхислаш ва даволаш йўлга қўйилган. Замонавий лаборатория диагностикаси билан таъминланган.
Биринчи қаватда беморлар ташхисдан ўтказилиб, мутахассислар маслаҳатини олади. Иккинчи қаватда жарроҳлик амалиётлари бажарилади. Вилоятлар ва қўшни мамлакатлардан келган беморлар ётиб даволанади. Компьютерли биобошқарув хонасида медикаментларсиз даволаш, руҳий ва нутқий нуқсони бор беморларни соғлом ҳаётга қайтариш мумкин.
Клиникада тўр парда касалликлари ва патологик ҳолатларни контраст воситаларсиз ташхислаш имконини берадиган "Topcon" тамограф-ангиографи, микроинвазив операциялар ўтказиш учун “Constellation Vision System” аппарати ўрнатилган. Бундан ташқари, сўнгги авлод артроскопи ёрдамида кам инвазивли даволаш диагностик амалиётлари бажарилади. Бўғимларда эндопротезлаш амалиётлари, жароҳатлар ва операциялардан кейинги комплекс реабилитация хизматлари кўрсатилади.
Давлатимиз раҳбари инновацион клиникадаги шароитларни кўздан кечирди, шифокорлар билан суҳбатлашди. Касалликларни эрта аниқлаш, даволаш ва сифатга эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.
Биз нима учун тиббиётда хусусий тармоққа шароит яратяпмиз? Рақобат бўлиши керак. Рақобат бор жойда сифатга интилиш бўлади, даволаш, хизмат кўрсатиш яхшиланади, деди Шавкат Мирзиёев.
Кўз микрожарроҳлиги бўйича инновацион ўқув-симуляция марказини ташкил этиш лойиҳаси ҳақида маълумот берилди. Ушбу марказда кўз микрожарроҳлиги мутахассисларини тайёрлашнинг жаҳон стандартларига мос инновацион услуби татбиқ этилади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳани маъқуллаб, кадрлар малакасини оширишга хизмат қиладиган бундай симуляция марказларини тиббиётнинг бошқа йўналишлари ва мамлакатимизнинг бошқа ҳудудларида ҳам ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев “Steel property construction” МЧЖ қўшма корхонаси ҳудудидаги ишлаб чиқариш қувватларини кўздан кечирди.
Яшнобод туманидаги собиқ авиация заводига қарашли фойдаланилмай ётган биноларда иш бошлаган ушбу МЧЖ ҳудудида қатор корхоналар фаолият кўрсатмоқда. Бу ерда хориждан технологиялар келтирилиб, бозорбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. Қарийб 20 гектарлик ҳудудда мармар плиталар, иссиқхона жиҳозлари, металл конструкциялар, эшиклар, қувурлар, пўлатдан тайёрланган иситиш радиаторлари, сендвич панеллар ишлаб чиқарилмоқда.
Масалан, «Dacros» корхонаси Европа технологияси асосида темир эшиклар тайёрлашга ихтисослашган. Бу эшиклар кўп қаватли турар жойлар йўлаклари, намунавий уйларга ўрнатилмоқда.
Яна бир бинода Нидерландия технологияси асосида турли ўлчамдаги металл конструкциялар ишлаб чиқариш ташкил этилган. Бу ерда йилига 24 минг тонна металл маҳсулотлар билан бирга, сендвич панеллар, брусчаткалар, йўл чети тўсиқлари, иситиш радиаторлари тайёрланади. Ички бозордан ташқари қўшни мамлакатлар маҳсулотнинг асосий бозори ҳисобланади.
“Midas agrotech” корхонасида замонавий иссиқхона мажмуалари учун конструкциялар, шунингдек, қуёш нуридан ҳимояловчи тўрлар, пластик яшиклар, полиэтилен плёнка кабилар ишлаб чиқарилади.
"Бектемир металл конструкциялари” корхонасида йўл тўсиқлари, ёритиш устунлари, қурилиш конструкциялари, электр пайвандланган қувурлар тайёрланади.
Давлатимиз раҳбари мазкур цехлардаги ишлаб чиқариш жараёнини кузатди. Маҳсулотлар сифати ва бозори билан қизиқди.
Бектемир туманидаги «Бинокор» масъулияти чекланган жамияти томонидан амалга оширилаётган ишлар намойиш этилди.
Президентимиз мазкур корхонада ишлаб чиқарилган темир-бетон панеллардан намуна сифатида қурилган хоналарга кириб кўрди. Кўп қаватли уйларни тез муддатларда қуриш, аҳолини уй-жой билан таъминлаш учун бундай корхоналар жуда зарурлигини таъкидлади. Шу йўналишга ихтисослашган корхоналарни кўпайтириш ва кадрлар тайёрлаш бўйича топшириқлар берди.
Шу ерда Тошкент шаҳри иқтисодиётига хорижий инвестицияларни жалб этиш, янги корхоналар ташкил этишга доир лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
2019 йилда пойтахтимизга камида 2 миллиард 700 миллион доллар миқдорида тўғридан-тўғри инвестиция киритилиши мўлжалланмоқда. Ушбу маблағлар ҳисобига 227 та лойиҳа амалга оширилиб, туманлар кесимида 28 мингдан зиёд қўшимча иш ўринлари ташкил этилади. Натижада саноат, қурилиш, хизмат кўрсатиш ва бошқа тармоқларда ўсиш кўрсаткичлари таъминланади, бюджетга солиқ тушумлари янада кўпайтирилади.
Ташқи иқтисодий фаолияти миллий банки, “Асакабанк”, “Ўзсаноатқурилишбанк” негизида ташкил этиладиган “Инвестор марказлари”да тадбиркор ва сармоядорларга комплекс хизматлар кўрсатилади.
Германиянинг “VERIDOS” компанияси билан ҳамкорликда ташкил этилган қўшма корхонада пластик карточкалар, ID карта ва чиплар, “Best stainless stell Co.ltd” корхонаси томонидан никель металл маҳсулотлари, “Real House” компанияси томонидан кўп тармоқли шифохона, логистика маркази, шунингдек, бетон маҳсулотлари, мебель, мато ва сочиқлар ишлаб чиқариш корхоналари ташкил этилади.
Давлатимиз раҳбари киритиладиган инвестицияларни кафолатлаш, экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, пойтахтимизда янги инвестициявий муҳит яратиш юзасидан мутасаддиларга топшириқ берди.
Президентимиз Чилонзор тумани Боғистон кўчасида бунёд этилаётган кўп қаватли уйларнинг қурилиши билан танишди. Бу ерда 9 қаватли 23 та уй қурилиб, келаси йил фойдаланишга топширилади.
Сир эмас, мамлакатимизда уй-жойлар қурилиши деярли тўхтаб қолганди. Атиги уч-тўрт йил олдин ҳам нафақат пойтахтимизда, вилоят, туман ва шаҳар марказларида, олис қишлоқларда арзон уй-жойлар қурилишини ҳеч ким тасаввур қилолмас эди.
Шавкат Мирзиёев Президентлик лавозимига киришган илк кунларданоқ ана шу оғриқли, ҳаётий долзарб муаммони ҳал қилишга киришди.
2017 йилдан илк маротаба аҳоли учун арзон, барча қулайликларга эга бўлган кўп қаватли уй-жойлар қурилиши бошланди. Шу йилнинг ўзида 800 минг квадрат метрдан зиёд ана шундай уй-жойлар фойдаланишга топширилди. Аҳолининг арзон уйларга талабини қондириш учун жорий йилда биргина қишлоқ жойларнинг ўзида 3 мингдан зиёд ёки ўтган йилга нисбатан икки баробар кўп арзон намунали уй-жой қурилди. Бу жараён изчил давом этади.
Боғистонда қурилиши бошланган кўп қаватли уйлар ҳам миллий менталитетимизга хос замонавий қурилиш андозалари асосида қад ростлайди. Турар жойлар зилзилабардошлиги, ногиронлар учун қўшимча қулайликларга эгалиги билан ажралиб туради. Ҳовлисида болалар майдончалари, автотураргоҳ, савдо маркази бўлади.
Президентимиз янги уйлар пойтахтимиздаги энг намунали яшаш манзилларидан бирига айланиши кераклигини таъкидлади.
Шу ерда Тошкент шаҳрида коммунал тармоқларни ривожлантириш, каналларни таъмирлаш ва туташ ҳудудларни ободонлаштириш, йўл ўтказгичлар қурилиши бўйича лойиҳалар намойиш этилди. 2019 йилда Салор, Дамаши, Қорасув, Бектемир, Бўзсув, Жўн, Бўрижар каби каналлар таъмирланиб, атрофи ободонлаштирилади.
Каналлар атрофида, одамлар дам оладиган, болалар чўмиладиган обод ва хавфсиз ҳудудлар ташкил этиш керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз чиқиндиларни саралаш ва қайта ишлаш, иссиқлик манбаи бўйича ёпиқ сув таъминоти тизими лойиҳаларини тезлаштириш юзасидан кўрсатмалар берди.
Бугун Сергели туманида қурилиш кранлари шунчалик кўпки, худди дарахтзорга ўхшайди. Бу бунёдкорлик ишлари кўламидан, шиддатидан. Жумладан, Чоштепа маҳалласи ҳудудида 3 минг 696 хонадонли 66 та кўп қаватли уй қурилмоқда.
Давлатимиз раҳбари янги уй-жойларни бориб кўрди.
Шавкат Мирзиёев жорий йилнинг июль ойида ушбу маҳаллага ташриф буюриб, қурилиш жараёни билан танишган, мутасаддиларга бунёдкорлик ишларини ўз вақтида ва сифатли якунлаш бўйича топшириқлар берган эди. Атиги беш ойда бу ерда улкан мавзе қад кўтарди. 1 минг 176 хонадонга мўлжалланган 21 та уй барпо этилди. Бошқа уйлар қурилиши давом этмоқда.
Аҳамиятли томони, Туркиянинг инновацион технологиялари асосида бинонинг ташқи деворлари энергия тежамкор материаллар билан қопланган. Бу уйларнинг қишда иссиқ, ёзда салқин бўлишини таъминлайди.
Президентимиз ушбу уйлардан бирини кириб кўрди. Қурилиш соҳасида янги тизим яратилганини, бу аҳолини уйли қилиш билан бирга кўплаб иш ўринлари ҳам очаётганини таъкидлади.
Мавзеда маҳалла гузари ҳам бунёд этилган бўлиб, унда маҳалла раиси ва маслаҳатчилари хоналари, уй-жой мулкдорлари ширкати, профилактика инспектори хонаси, кутубхона фаолият юритади.
Шавкат Мирзиёев туман ҳудудидаги яна бир мавзеда бўлди. Бу ерда ҳам кўп қаватли турар жой бинолари барпо этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари миллий-диний қадриятларимизни тиклаш, буюк аждодларимизнинг ислом ривожига қўшган улкан ҳиссасини тарғиб этишга алоҳида эътибор қаратмоқда. Шундай ташаббуслардан бири – «Маърифат ва диний бағрикенглик» номли резолюция қабул қилиш таклифи БМТ Бош Ассамблеясининг 12 декабрдаги ялпи сессиясида барча давлатлар томонидан қўллаб-қувватланди.
Ушбу тарихий воқеа Ўзбекистонда дин соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар жаҳонда тан олинаётганидан, юртимизнинг ушбу масалаларда бой тарих ва катта тажрибага эга эканидан далолат беради.
Пойтахтимизда барпо этилаётган Ислом цивилизацияси маркази давлатимиз раҳбарининг айни соҳасидаги эзгу ташаббусларидан биридир.
Шавкат Мирзиёев жорий йил 15 июнь куни ушбу марказ қурилишига ташриф буюриб, иншоот пойдеворига тамал тоши қўйган эди. Бугунги кунда бино конструкциялари қад кўтариб, қурилиш ишлари жадал давом этмоқда.
Уч қаватли марказ қадимий мадрасаларимиз услубида қурилади. Бинонинг симметрик марказига Усмон Қуръони қўйилади. Иккинчи қаватда кутубхона, анжуманлар ва кўргазма заллари бўлади. Учинчи қават ахборот-ресурс маркази, илмий кафедралар ва бошқа хоналарни ўз ичига олади.
Президентимиз қурилиш жараёни билан танишди. Кўргазмалар залида Ўзбекистон тарихи даврлар бўйича, ҳар бир аср, ҳар бир алломага оид манбалар ва ашёлар асосида намойиш этилиши зарурлигини таъкидлади.
Ҳамма ўз тарихини улуғлайди. Лекин бизнинг мамлакатимиздагидек бой тарих, боболаримиздек буюк алломалар ҳеч қаерда йўқ. Бу меросни чуқур ўрганишимиз, халқимизга, дунёга етказа билишимиз керак. Бу марказга келган одам тарихимиз ҳақида тўла тасаввурга эга бўлиши, катта маънавий озуқа олиб кетиши зарур, деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари марказни пардозлаш ва жиҳозлашни такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Шу куни халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтди.
Сессияда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Тошкент шаҳрида 2017 йили ялпи ҳудудий маҳсулот 5 фоизга ўсгани қайд қилинди. Жорий йилда бу кўрсаткич 8,1 фоизни ташкил этиши кутилмоқда. Шунингдек, жорий йил якуни бўйича саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми 9,2 фоиз, қурилиш ишлари 11,6 фоиз, хизмат кўрсатиш 10,5 фоиз ўсади. Бу мамлакатимиз бўйича энг юқори кўрсаткичлардан биридир.
Президентимиз Тошкент шаҳрини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича муҳим йўналишларни кўрсатиб ўтди. Тошкент шаҳрини йирик ишбилармонлик ва молия марказига айлантириш бўйича стратегия ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
Бугунги глобаллашув даврида иқтисодиётга инвестицияларни фаол жалб этиб, бизнес учун қулай шароитлар яратиб бераётган шаҳарлар жадал ривожланмоқда. Тошкент шаҳрини юқори технологик саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарадиган, банк, молия, суғурта ва бошқа замонавий хизматлар кўрсатадиган йирик халқаро марказга айлантиришимиз зарур. Шаҳар атрофи саноат зоналари, шаҳар ичи эса инновацион ҳудуд бўлиши керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Ижтимоий соҳа, қурилиш ва коммунал тармоқларини ривожлантириш, аҳоли ва туристлар учун қулайликларни кўпайтириш бўйича ҳам истиқболдаги муҳим вазифалар белгиланди.
Сессияда ташкилий масала кўрилди. Президент Шавкат Мирзиёевнинг тавсиясига биноан Тошкент шаҳар ҳокими вазифасини вақтинча бажариб келаётган Жаҳонгир Ортиқхўжаев Тошкент шаҳар ҳокими этиб тасдиқланди.
Сўзга чиққанлар ҳоким ва унинг барча ўринбосарлари, барча фаоллар Президентимиз томонидан пойтахтимизни жадал ривожлантириш бўйича белгилаб берилган вазифаларни бажариш йўлида бор куч ва имкониятларини сафарбар этишини таъкидладилар.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 декабря ознакомился с созидательной работой и крупными проектами, осуществляемыми в городе Ташкенте.
Цель проводимых в нашей стране реформ - повышение благосостояния и создание достойных условий жизни народа. Это находит отражение и в системных преобразованиях в медицине. В результате принятых мер по созданию системы качественного медицинского обслуживанию населения средняя продолжительность жизни в нашей стране выросла с 67 лет в 1990 году до 74 лет в 2017 году.
В сфере здравоохранения растет доля частного сектора. В соответствии с постановлением главы государства "О мерах по дальнейшему развитию частного сектора в здравоохранении" от 1 апреля 2017 года во всех регионах страны уделяется особое внимание строительству частных медицинских учреждений и расширению спектра оказываемых ими медицинских услуг.
За истекший период 2018 года организовано более 400 частных клиник, в том числе 115 в Ташкенте.
Президент посетил одно из таких учреждений - частную клинику "DMC" в Мирзо-Улугбекском районе.
Четырехэтажное здание клиники построено с учетом самых современных требований в сфере многопрофильного медицинского обслуживания. Фасад клиники покрыт теплоизоляционными и шумоподавляющими материалами, произведенными по инновационной немецкой технологии.
Клиника, которую возглавляет заслуженный работник здравоохранения Узбекистана Зульфия Максудова, оснащена высокотехнологичным медицинским оборудованием из России, США, Германии, Австрии и Японии. Все врачи повысили квалификацию в ведущих клиниках и медицинских центрах за рубежом.
В инновационной клинике, начавшей работу в апреле текущего года, оказываются услуги по диагностике и лечению более чем по 15 направлениям, таким как офтальмология, нейрохирургия, пластическая хирургия, ортопедия, кардиология, ЛОР, педиатрия, физиотерапия, реабилитация, а также осуществляется реабилитация больных.
На первом этаже пациенты проходят диагностику и получают консультацию специалиста, на втором проводятся хирургические операции. На третьем этаже расположен стационар. В кабинете компьютерного биоуправления создана возможность немедикаментозного лечения больных с психическими и речевыми расстройствами.
Установлены аппарат компьютерной томографической ангиографии "Topcon", позволяющий диагностировать заболевания и патологические состояния сетчатки глаза без применения контрастных средств, аппарат "Constellation Vision System" для проведения микроинвазивных операций. Кроме того, в клинике проводятся малоинвазивные лечебные процедуры с использованием атроскопа последнего поколения, операции эндопротезирования суставов, оказываются услуги комплексной послеоперационной реабилитации.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в инновационной клинике, побеседовал с врачами. Отметил важность раннего выявления и лечения заболеваний, необходимость уделять внимание качеству услуг.
Почему мы создаем условия для частного сектора в медицине? Чтобы была конкуренция. Там, где есть конкуренция, есть и стремление к качеству, улучшаются лечение и обслуживание, сказал Шавкат Мирзиёев.
Состоялась презентация проекта учебно-симуляционного центра по микрохирургии глаза. В этом центре будет внедрена инновационная методика подготовки специалистов данного направления.
Глава государства одобрил проект и отметил необходимость создания подобных симуляционных центров по другим направлениям медицины и в других регионах страны.
Президент ознакомился с производственными мощностями на территории совместного предприятия ООО "Steel property construction". Здесь на базе пустовавших помещений бывшего авиационного завода в Яшнабадском районе действует ряд предприятий. На территории почти в 20 гектаров налажен выпуск востребованной продукции, в том числе мраморных плит, оборудования для теплиц, металлоконструкций, дверей, труб, стальных радиаторов отопления, сендвич-панелей.
К примеру, предприятие "Dacros" специализируется на изготовлении металлических дверей по европейской технологии. Они устанавливаются в типовых домах и подъездах многоквартирных домов.
В еще одном корпусе организовано производство металлоконструкций различного размера по нидерландской технологии. Помимо 24 тысяч тонн металлической продукции в год здесь выпускаются сендвич-панели, брусчатка, дорожные ограждения, радиаторы отопления. Часть продукции поставляется за рубеж.
На предприятии "Midas agrotech" изготавливаются конструкции для современных тепличных комплексов, в том числе затеняющая сетка, пластиковые ящики, полиэтиленовая пленка и другое.
Предприятие "Бектемир металл конструкциялари” производит дорожные ограждения, осветительные столбы, строительные конструкции, электросварные трубы.
Глава государства наблюдал за производственными процессами в цехах, поинтересовался качеством и рынками сбыта.
Представлена деятельность общества с ограниченной ответственностью "Бинокор" Бектемирского района.
Президент побывал в демонстрационных модулях, собранных из железобетонных элементов производства данного предприятия. Отметил важность таких предприятий для ускорения строительства многоквартирных домов и расширения обеспеченности жильем населения. Дал поручения по увеличению количества таких предприятий и подготовке соответствующих кадров.
Здесь же состоялась презентация проектов по привлечению иностранных инвестиций в город Ташкент, организации новых предприятий. В 2019 году в столицу планируется привлечение около 2,7 миллиарда долларов прямых инвестиций. На эти средства будут реализованы 227 проектов и создано более 28 тысяч рабочих мест. В результате будет обеспечен дальнейший рост показателей в промышленности, строительстве, оказании услуг и других отраслях, увеличатся налоговые поступления в бюджет.
На базе Национального банка внешнеэкономической деятельности, банков "Асака" и "Sanoat qurilish bank" намечено организовать центры инвесторов, в которых будут оказываться комплексные услуги предпринимателям и инвесторам.
Планируется организация производства пластиковых карточек, ID-карт и чипов на предприятии, организованном совместно с германской компанией "Vеridos", продукции из никеля предприятием “Best stainless stell Co.ltd”, строительства многопрофильной клиники, логистического центра компанией “Real House”.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по обеспечению гарантий для инвесторов, увеличению производства экспортоориентированной продукции, созданию в столице благоприятного инвестиционного климата.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства многоквартирных домов на улице Богистон Чиланзарского района. Здесь запланировано построить и сдать в эксплуатацию в следующем году 23 девятиэтажных дома.
Еще три-четыре года назад невозможно было представить, что в нашей стране, не только в столице, но и в областных, районных центрах, в отдаленных селах начнется строительство домов, которые по карману широким слоям населения.
Шавкат Мирзиёев с первых дней вступления в должность Президента инициировал решение этого волновавшего многих жизненно важного вопроса.
С 2017 года впервые начато строительство доступных многоквартирных домов. В том же году было сдано в эксплуатацию более 800 тысяч квадратных метров такого жилья.
Для обеспечения потребности населения в недорогом жилье в текущем году в сельской местности возведено более 3 тысяч, или вдвое больше по сравнению с прошлым годом доступных домов по типовым проектам. Этот процесс последовательно продолжается.
Дома, строительство которых началось на улице Богистон, будут выполнены в соответствии с современными градостроительными стандартами. Они будут отличаться высокой сейсмоустойчивостью и удобствами для лиц с инвалидностью. Предусмотрены детские площадки, автопарковка, торговый центр.
Президент отметил, что новый массив должен стать одним из самых образцовых в столице.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию коммунальных сетей Ташкента, капитальному ремонту каналов и благоустройству примыкающих к ним территорий, строительству путепроводов.
В 2019 году намечены ремонт и благоустройство каналов Салар, Дамаши, Карасу, Бектемир, Бозсу, Бурдижар.
Президент указал на необходимость превращения каналов и их окрестностей в благоустроенные и безопасные места с условиями для отдыха и купания.
Поручено ускорить реализацию проектов по сортировке и переработке отходов, системе отопления закрытого типа.
Сегодня в Сергелийском районе столицы вырос целый лес строительных кранов, свидетельствующий о масштабе и ускоренных темпах развернувшейся здесь созидательной работы. В частности, на территории махалли "Чоштепа" возводятся 66 семиэтажных домов в общей сложности на 3 696 квартир.
Глава государства посетил это место в июле текущего года, ознакомился с ходом строительства, поручил своевременно и качественно выполнить работы. Всего за пять месяцев здесь появился огромный массив. Завершено строительство 21 дома в общей сложности на 1 176 квартир. Возведение остальных домов продолжается.
Внешние стены домов, построенные на основе инновационных турецких технологий, покрыты энергосберегающими материалами, что обеспечит оптимальную температуру зимой и летом.
Президент ознакомился с проделанной здесь работой. Отметил, что в сфере строительства создана новая система, которая наряду с обеспечением населения жильем создает множество рабочих мест.
На массиве построен махаллинский гузар, в котором имеются кабинеты для председателя махалли и его советников, товарищества частных собственников жилья, инспектора по профилактике, библиотека.
Шавкат Мирзиёев побывал еще на одном массиве, строящемся на территории района. Здесь также возводятся многоэтажные дома.
Главой государства уделяется особое внимание возрождению национально-религиозных ценностей, пропаганде колоссального вклада наших великих предков в развитие ислама.
Одна из инициатив в этой сфере - резолюция "Просвещение и религиозная толерантность" была принята на пленарной сессии Генеральной Ассамблеи ООН 12 декабря при поддержке всех стран. Это историческое событие стало очередным свидетельством международного признания проводимых в Узбекистане духовно-просветительских реформ, богатого исторического опыта нашей страны в этом вопросе.
Благим продолжением этой работы является возводимый в Ташкенте по инициативе главы государства Центр исламской цивилизации.
Шавкат Мирзиёев 15 июня текущего года посетил место строительства центра и заложил символический камень в его фундамент. В настоящее время поднят каркас здания, строительные работы активно продолжаются.
Трехэтажное здание центра будет возведено в архитектурном стиле, присущем древним медресе. В симметричном центре здания будет размещен Коран Усмана. На втором этаже расположатся библиотека, конференц-зал и выставочный зал. Третий этаж будут занимать информационно-ресурсный центр, научные кафедры и другое.
Президент ознакомился с процессом строительства. Отметил, что в выставочном зале должны быть отдельные экспозиции, разделенные по периодам истории Узбекистана, включающие источники и предметы по каждому веку, каждому ученому.
Каждому дорого свое прошлое. Но такой богатой истории, как у нашей страны, таких великих ученых, как наши предки больше нет нигде. Мы должны глубоко изучать это наследие, раскрыть его народу, миру. Необходимо достичь того, чтобы пришедший в центр человек получил полное представление о нашей истории, духовно обогатился, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства дал указания по совершенствованию оформления и оснащению центра.
В этот же день состоялась внеочередная сессия Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов.
На сессии выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что в 2017 году валовой региональный продукт в Ташкенте вырос на 5 процентов, ожидается, что в текущем году этот показатель составит 8,1 процента. Объем производства промышленной продукции вырастет на 9,2 процента, строительных работ - на 11,6 процента, услуг - на 10,5 процента. Это один из самых высоких показателей по стране.
Президент указал на важные направления социально-экономического развития Ташкента. Отметил необходимость разработки стратегии по превращению города в крупный деловой и финансовый центр.
В нынешних условиях глобализации ускоренно развиваются те города, которые активно привлекают инвестиции в экономику и создают благоприятные условия для бизнеса. Нам необходимо сделать Ташкент крупным международным центром, где производится высокотехнологичная продукция, оказываются банковские, финансовые, страховые и другие современные услуги, с промышленными зонами за городом и инновационными зонами внутри, сказал Шавкат Мирзиёев.
Определены дальнейшие важные задачи по развитию социальной сферы, строительства и коммунальных сетей, созданию еще больших удобств для жителей и туристов.
На сессии рассмотрен организационный вопрос. По представлению Президента Шавката Мирзиёева временно исполняющий обязанности хокима Ташкента Жахонгир Артикходжаев утвержден в должности хокима города Ташкента.
Выступившие отметили, что хоким и его заместители, весь актив города приложат все силы и используют все возможности для выполнения поставленных Президентом задач по ускоренному развитию столицы.