Юртимизда куз-қиш мавсумига ҳозирлик кўрилмоқда. Ижтимоий соҳа объектлари, таълим ва тиббиёт муассасаларини мавсумга тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бажарилаётган ишлар билан танишиш мақсадида Олий Мажлис Сенати аъзолари ва маҳаллий Кенгашлар депутатларидан иборат ишчи гуруҳ Самарқанд вилояти туман ва шаҳарларида бўлиб, ҳақиқий ҳолатни ўрганмоқда. Жумладан, Олий Мажлис Сенати аъзоси Фарҳод Боқиев бошчилигидаги ишчи гуруҳ Жомбой туманида бўлиб, ҳудудда 2023-2024 куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишларининг бориши билан танишди.
Тумандаги 24-умумтаълим мактабида мавсумга ҳозирлик доирасида таълим даргоҳининг ўқув хоналарини иситиш учун кўмир ёқилғиси билан қиздириладиган қозонхона техник кўрикдан ўтказилиб, соз ҳолатга келтирилган. Ҳозирча 10 тонна кўмир захираси шакллантирилган. Мактаб биносида 15 кВт қуёш панеллари ўрнатилган ва ундан самарали фойдаланилмоқда.
Ишчи гуруҳ аъзолари қуёш панели ва аккумулятори билан жиҳозланган 30-сонли мактабгача таълим ташкилотининг моддий-техник базаси, кичкинтойлар таълим-тарбия оладиган хоналарни иситишга мўлжалланган батареялар ҳолатини кўздан кечирди.
Сенатор ва депутатлар туманнинг Алишер Навоий маҳалласида ҳам бўлиб аҳоли хонадонларида куз-қиш мавсумига тайёргарлик борасида маҳалла аҳли билан суҳбатлашди. Уларнинг коммунал хизматлар билан боғлиқ муаммо ва таклифларни эшитиб, камчиликларни бартараф этиш бўйича чора-тадбирлар белгиланди. Маҳалладаги хонадонларга қуёш панеллари ўрнатилиши, унинг имкониятлари, афзалликлари юзасидан хонадон эгалари билан мулоқот уюштирилди.
Ишчи гуруҳ Тойлоқ туманида ҳам мавсумга тайёргарлик жараёнларини ўрганиб, мутасаддиларга зарур тавсиялар берди. Шунингдек, “Кўмир таъминот” масъулияти чекланган жамиятининг вилоят филиалига қарашли кўмир омборлари фаолияти ўрганилди.

В стране идет подготовка к осенне-зимнему сезону, при этом особое внимание уделяется социальным объектам, образовательным и медицинским учреждениям.
Рабочая группа в составе членов Сената Олий Мажлиса и депутатов местных Кенгашей изучает реальную ситуацию в районах и городах Самаркандской области. Так, рабочая группа во главе с депутатом Сената Олий Мажлиса Фарходом Бокиевым посетила Джамбайский район и ознакомилась с ходом подготовки к осенне-зимнему сезону 2023-2024 годов.
В рамках подготовки к сезону в общеобразовательной школе № 24 района осмотрена и приведена в исправное состояние угольная котельная для отопления учебных помещений. На сегодняшний день сформировано 10 тонн запасов угля. В здании школы установлены солнечные панели мощностью 15 кВт, которые эффективно используются.
Члены рабочей группы осмотрели материально-техническую базу дошкольной образовательной организации № 30, которая оснащена солнечными панелями и батареями, и состояние радиаторов для обогрева учебных классов.
Сенаторы и депутаты также посетили махаллю имени Алишера Навои района и побеседовали с ее жителями. Выслушав их проблемы и предложения, связанные с коммунальными услугами, были определены меры по устранению недостатков, организован диалог относительно установки солнечных батарей в их домах.
Рабочая группа изучила процесс подготовки к сезону в Тайлакском районе и дала необходимые рекомендации ответственным лицам.
Также были изучены угольные склады областного филиала общества с ограниченной ответственностью «Кумир таъминот».