Давлатимиз раҳбари топшириғи асосида тузилган Республика ишчи гуруҳининг яна бир манзали Жиззах вилояти бўлди. Гуруҳ аҳоли муаммолари ва ижтимоий-иқтисодий масалаларни ўрганиш ва ҳал этиш бўйича қатор амалий ишлар олиб бормоқда.
Хусусан, йўл, коммуникация тармоқлари, инфратузилма ҳолатини яхшилаш мақсадида вилоят ички йўлларнинг жами 17,9 км қисми таъмирланди. Шундан, 15,4 км йўл асфальт қилинди, 2,5 км йўлга шағал ётқизилди ва йўл бетонлаштирилди.
Электр таъминотини яхшилаш мақсадида 87 та темир бетон таянчлар, 1 та трансформатор ўрнатилди. Жумладан, Зафаробод тумани “Чимқўрғон” ҚФЙ ҳудудига 38 та темир бетон устунлар, Зарбдор тумани “Шарқ юлдузи” ҚФЙ “Бахт” қишлоғида 1 та трансформатор пункти ўрнатилди.
Ичимлик суви таъминотини яхшилаш мақсадида 5,6 км тармоқ тортилди, 1 та сув насоси ўрнатилди, 1 та сув қудуғи қазилди. Жумладан, Ш.Рашидов тумани “Янги диёр”, “Эминсой”, “Куёвбоши”, Пахтакор тумани “Буюк ипак йўли”, Зафаробод тумани “Нурафшон” маҳаллаларида жами 3,5 км сув тармоқларини ётқизиш ва 1 та сув қудуғи қазиш ковлаш ишлари олиб борилди.
Аҳолига 5 754 та қўшимча газ баллонлари етказиб берилди. 1 538 та аҳоли хонадонларидаги газ жиҳозлари ҳамда 345 та газ тақсимлаш нуқталари техник кўрикдан ўтказилди, 67 нафар истеъмолчига босим созлагичлар ўрнатилиб, газ таъминоти яхшиланди.
Жами 14,2 км узунликда оптик тола алоқа тармоғи тортилди ва 115 нафар хонадон интернет хизматига уланди.
Аҳоли соғлиғини сақлаш, таълим, ёшлар масалалари ҳам Ишчи гуруҳ эътибори марказида бўлмоқда.
Жумладан, Зарбдор тумани кўп тармоқли марказий поликлиникасида, Зафаробод тумани “Тинчлик” маҳалласида ўтказилган тиббий кўриклар натижасида 639 нафар фуқаролар қамраб олинди, 399 нафар фуқарода турли касалликлар аниқланган бўлиб, 20 нафарига вилоят шифохоналарида даволаниш учун йўлланма берилди. Тадбирларда “Соғлом овқатланиш ярмаркалари”, ”Саломатлик майдончалари” ташкил этилди.
Зомин тумани “Навбаҳор” ва “Гулшан” маҳаллаларида яшовчи 4 нафар уйда таълим олувчи ногирон ўқувчиларнинг ҳолидан хабар олинди, ўқув қуроллари ҳамда совғалар топширилди.
Вилоятда тадбиркорликни янада ривожлантириш мақсадида тижорат банклари томонидан 811 нафар фуқаро ва тадбиркорлик субъектларига жами 23,5 млрд. сўм кредит ажратилди. Жумладан, Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида 346 нафар фуқарога 3,6 млрд. сўм имтиёзли кредитлар ажратилди. Ҳоким ёрдамчилари тавсияси асосида 12 нафар фуқарога 99,5 млн. сўмлик асбоб-ускуна ва меҳнат қуроллари харид қилиш учун субсидиялар ажратилди.
Ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларни қўллаб-қувватлаш мақсадида “Аёллар дафтари” рўйхатидаги 231 нафар хотин-қизларга 388,6 млн. сўмлик ёрдам кўрсатилди. Шундан, 212 нафар хотин-қизларга 215,6 млн. сўмлик бир марталик моддий ёрдам, озиқ-овқат маҳсулотлари етказилди, 14 нафар фуқароларнинг уй-жой таъмири учун 87 млн. сўм пул маблағлари берилди, 5 нафар хотин-қизларнинг даволаниши ва операцияси учун 86 млн. сўм маблағ ажратилди.
Бундан ташқари, аҳоли мурожаатлари билан ишлаш жараёнининг самарадорлигини янада ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал ва Халқ қабулхоналари орқали келиб тушган ва ижобий ҳал этилмаган 2 766 та мурожаатлар 13 та вазирлик, идоралар кесимида кўриб чиқиш учун тақсимланди. Бугунги кун ҳолатига 115 та мурожаат ижобий ҳал этилди. Шундан, бандлик йўналишида 35 та, хотин-қизлар масаласидаги 32 та, кредит масаласида 19 та, пенсия масаласидаги 13 та , таълим, уй-жой коммунал, кадастр, газ масалаларидаги 16 та мурожаатлар ижобий ҳал этилди.

По указанию главы государства сформирована Республиканская рабочая группа, призванная решать проблемы населения. В настоящее время группа проводит работу по изучению и решению социально-экономических вопросов жителей Джизакской области.
В частности, проведен ремонт 17,9 километра внутренних дорог области, для улучшения электроснабжения установлены 87 железобетонных опор (38 из них – на территории СГМ «Чимкурган» Зафарабадского района) и 1 трансформатор (в кишлаке «Бахт» СГМ «Шарк юлдузи» Зарбдарского района).
Кроме того, проложен водопровод протяженностью 5,6 километра, установлен насос для забора воды, пробурен колодец. Протяженность водопровода в махаллях «Янги диёр», «Эминсой», «Куёвбоши» Шараф-Рашидовского района, «Буюк ипак йули» Пахтакорского района, «Нурафшон» Зафарабадского района в целом составила 3,5 километра.
Населению дополнительно доставлены 5 754 баллонов с газом, проведен технический осмотр газового оборудования в 1538 домах жителей и 345 газораспределительных пунктах, 67 потребителям установлены регуляторы давления для улучшения газоснабжения.
Проложена сеть оптоволоконной связи протяженностью 14,2 километра, дома 115 жителей подключены к сети Интернет.
В центре внимания Рабочей группы также вопросы здравоохранения, образования и молодежи.
В многопрофильной центральной поликлинике Зарбдарского района организован медицинский осмотр 639 граждан, проживающих в районной махалле «Тинчлик». У 399 из них выявлены различные заболевания, 20 человек направлены на лечение в областные больницы. Среди населения проводились мероприятия «Ярмарка здорового питания», «Площадки здоровья».
Организовано посещение четверых обучающихся в домашних условиях детей с инвалидностью, проживающих в махаллях «Навбахор» и «Гульшан» Зааминского района, им переданы учебные принадлежности и подарки.
В целях развития в области предпринимательства 811 гражданам и субъектам предпринимательства выделены кредиты в размере 23,5 миллиарда сумов. Например, в рамках программы развития семейного предпринимательства 346 граждан получили льготные кредиты в размере 3,6 миллиарда сумов. На основе рекомендаций помощников хокима 12 гражданам выделены субсидии в размере 99,5 миллиона сумов на закупку необходимого оборудования.
В целях поддержки нуждающихся в социальной защите семей 231 женщине, включенной в «Женскую тетрадь», оказана материальная помощь в размере 388,6 миллиона сумов. Объем выплат единоразовых пособий составил 215,6 миллиона сумов. 14 гражданам были выделены 87 миллионов сумов на ремонт домов, пять человек получили 86 миллионов сумов на лечение.
В целях повышения эффективности работы с обращениями населения поступившие в Виртуальные и Народные приемные Президента Республики Узбекистан 2766 обращений распределены для рассмотрения в 13 министерств и ведомств. К настоящему времени положительно решены 115 обращений: 35 – по вопросу занятости, 32 – по проблемам женщин, 19 – по вопросу выделения кредита, 13 – касательно пенсий, 16 – по вопросам образования, жилищно-коммунальной сферы, кадастра, газоснабжения. Рабочая группа продолжает свою работу в области.