Саховатли Қашқадарё замини улкан ўзгаришлар арафасида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 13-14 декабрь кунлари Қашқадарё вилоятида бўлди.
Ташрифнинг иккинчи куни Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Қарши шаҳрида Қашқадарё вилояти иқтисодиётини ривожлантириш, аҳоли турмуш шароитини янада яхшилаш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди. Унда вилоят фаоллари, депутатлар, шаҳарлар ва туманлар ҳокимлари, секторлар раҳбарлари, кенг жамоатчилик вакиллари қатнашди.
Давлатимиз раҳбари 2018 йилда қабул қилинган “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида вилоятнинг 28 та қишлоқ ва 4 та маҳалласи обод қилиниб, уларда яшаётган 300 минг аҳолининг турмуш шароити яхшиланганини таъкидлади.
Жумладан, 17 мингта ҳовли-жой, 193 та кўп қаватли уй, 82 та ижтимоий соҳа объекти, юзлаб километр йўл ва кўчалар, сув ва электр тармоқларида қурилиш-таъмирлаш ишлари амалга оширилди. Бунга қарийб 300 миллиард сўм сарфланди.
Вилоятда ичимлик сув таъминотини яхшилаш борасида сезиларли ишлар қилингани, бироқ бу кифоя эмаслиги қайд этилди. Бу ишлар кўламини ошириш мақсадида Косон, Муборак, Қамаши ва Ғузор туманлари ичимлик суви таъминоти тизимларини реконструкция қилиш, Деҳқонобод туманидаги 38 аҳоли пунктида яшаётган 104 минг кишини марказлашган ичимлик суви билан таъминлаш лойиҳалари амалга оширилади.
Аҳолининг арзон уйларга талабини қондириш учун жорий йилда қишлоқ жойларда 3 мингдан зиёд ёки ўтган йилга нисбатан икки баробар кўп арзон намунали уй-жой, шуниндек, Қарши шаҳрида жами 630 хонадонли 14 та кўп қаватли уй қурилди. 2019 йилда 190 мингдан зиёд аҳоли яшайдиган 39 та қишлоқ ва 6 та маҳалла ободонлаштирилади. Қишлоқ жойларда 1 минг 205 та арзон намунавий уй-жой, шаҳарларда 14 та кўп қаватли уй барпо этилади, аҳолининг ичимлик суви таъминоти яхшиланади, деди давлатимиз раҳбари.
Мамлакатимизнинг Буюк Британия, Эрон ва Польшадаги элчихоналари Қашқадарё вилоятига бириктирилган. Президентимизнинг ташрифи доирасида Қарши шаҳрида ўтган тақдимотларда Буюк Британиядаги элчимиз Алишер Шайхов 276 миллион долларлик 5 та лойиҳа, Польшадаги бош дипломатимиз Баҳром Бобоев 163 миллион долларлик 8 та, Эрондаги элчимиз Баҳодир Абдуллаев 61 миллион долларлик 9 та лойиҳани амалга оширишга инвестиция киритиш бўйича таклифлар берди.
Давлатимиз раҳбари бу лойиҳалар етарли эмаслигини, элчилар хорижий инвестиция жалб этишни камида 2 баробар кўпайтириши лозимлигини таъкидлади.
Элчиларимиз булардан ташқари 2019 йилда ҳар бир туманга қўшимча камида 10 миллион доллардан хорижий инвестиция жалб қилишга кўмак бериши керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда вилоятда ижтимоий соҳани ривожлантириш, таълим муассасалари фаолиятини яхшилаш, 2019 йилда мактабгача таълим муассасалари ва умумтаълим мактабларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш режалари ҳақида ҳам сўз юритилди.
Ишсизликни камайтириш масаласига эътибор қаратилди. Саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш соҳаларида умумий қиймати 15 триллион сўм бўлган 1 минг 200 дан зиёд лойиҳа бўйича таклифлар ишлаб чиқилгани, улар амалга ошиши билан 29 мингта доимий иш ўрни яратилиши қайд этилди.
Ҳудудда туризмни ривожлантириш учун барча имкониятлар ишга солинади. Бу борада Шаҳрисабзда йил давомида маданий-кўнгилочар тадбирлар ва анжуманлар ўтказиб бориш орқали туристларни кенг жалб қилиш учун кўҳна Кешни Фестиваллар шаҳрига айлантириш таклифи берилди.
Ижтимоий ҳаётни яхшилаш учун, аввало, иқтисодиётни ривожлантириш керак. Бунинг учун иқтисодиёт тармоқларини модернизация қилиш талаб этилади. Фақат хомашё етиштириш эмас, балки уни тайёр маҳсулот шаклида сотиш тизимини йўлга қўйиш зарур, деди давлатимиз раҳбари.
Йиғилишда пахта кластерлари фаолиятини самарали ташкил қилиш, мева-сабзавот ва полиз маҳсулотлари етиштириш бўйича мавжуд имкониятлардан тўлиқ фойдаланиш, ҳар бир туман иқлим шароитидан келиб чиққан ҳолда боғдорчилик, чорвачилик ва паррандачиликни ривожлантириш юзасидан топшириқлар берилди. Жойлардаги ижро органлари бу борада сусткашликка, бефарқликка йўл қўяётгани танқид қилинди.
Қашқадарё бағрикенг, танти ва ғурурли эл. Бу ерда амалга оширилаётган ислоҳотлар самараси ҳам шунга муносиб бўлиши керак. Биз, албатта, Қашқадарё аҳолиси учун муносиб турмуш шароити яратамиз, хусусан, хотин-қизлар, ёшлар муаммоларини ҳал этишга эътиборни кучайтирамиз, ижтимоий таъминотга муҳтож қатламни қўллаб-қувватлаймиз, бунинг учун раҳбар ходимларимиздаги мудроқлик кайфиятини, коррупцияни йўқотамиз, деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз видеоалоқа орқали туманлардаги аҳоли вакиллари билан мулоқот қилиб, уларнинг таклиф ва истакларини бажариш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.
Шу куни Шавкат Мирзиёев Қарши шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов ҳайкали пойига гул қўйиб, унинг хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Ислом Каримов Қашқадарёга раҳбарлик йилларида вилоят иқтисодиётини кўтариш, ижтимоий муаммоларни ҳал этиш йўлида кўп ишлар қилгани ёдга олинди.
Давлатимиз раҳбари Қарши шаҳрида бунёд этилаётган "Ватанпарварлар" боғини бориб кўрди.
Шавкат Мирзиёев жорий йил январь ойида Қашқадарё вилоятига ташрифи чоғида Қарши шаҳридаги Ислом Каримов кўчасида жойлашган Болалар боғи номини “Ватанпарварлар” деб ўзгартириш, бу ерда ана шу шарафли номга уйғун руҳда реконструкция ишларини амалга ошириш юзасидан топшириқ берган эди.
Боғни барпо этишдан мақсад ёшларда тарихимиз ва маданиятимиздан ғурурланиш туйғусини кучайтириш, Ватан равнақи йўлида фидокорона курашган миллий қаҳрамонларимиз номини абадийлаштириш, армиямиз қудрати ва салоҳиятига ишончни кучайтиришдан иборат.
Қарийб 7 гектар ҳудуддаги “Ватанпарварлар” боғи ана шу мақсадларга ҳамоҳанг тарзда янги қиёфа касб этмоқда. Бу ерда 2018-2019 йилларда 29,3 миллиард сўмлик реконструкция ишлари амалга оширилади. Сунъий кўл, кириш дарвозаси, амфитеатр, блендаж, ўқ отиш жойи ва лукодром қурилиши якунланди. Музей қурилиши тугалланиш арафасида, парашютдан сакраш минораси қурилиши, кўкаламзорлаштириш ишлари давом этмоқда.
Боғ ҳудудига Мудофаа вазирлиги томонидан тақдим этилган, турли йилларда хизмат қилган 24 та ҳарбий техника макети ўрнатилган. Махсус тайёрланган блендажни кўрган киши кўз ўнгига Иккинчи жаҳон урушида мардонавор жанг қилган ватандошларимиз келади.
Боғда ўрнатилган Ўзбекистон харитасининг улкан макетида ҳар бир вилоятнинг буюк сиймолари, қадимий обидалари, сервиқор тоғлари, дарёлари, бепоён кенгликлари акс эттирилган.
Мухтасар айтганда, бу ерга ташриф буюрувчилар Ўзбекистонимиз ҳудудлари ҳақида тўлиқ маълумотга эга бўлади.
Боғ яқинида қурилган 4 та замонавий кўп қаватли турар жой, халқаро талабларга жавоб берадиган замонавий ёпиқ сузиш ҳавзаси ҳудуд манзарасини янада гўзаллаштиради.
Президентимиз боғда яратилган шароитларни кўздан кечирди, таълим муассасаларидаги «Жасорат» гуруҳлари аъзолари билан суҳбатлашди.
Бундай масканлар ёшларга халқимиз тарихи, маънавияти ва маданияти ҳақида яққол таассурот беради. Энди бундан самарали фойдаланиш, ушбу масканга ёшларни кўпроқ олиб келиб, очиқ дарслар ўтказиш керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистоннинг Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабага қўшган ҳиссасининг аҳамиятини ёшларга етказиш, тинчлик-осойишталигимиз учун катта хизматлар қилган ватандошларимиз ҳақида сўзлаб бериш зарурлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари «Ватанпарварлар» боғи ёнида қад ростлаган янги сув спорти мажмуаси билан танишди. Ушбу замонавий иншоотда 25х11 метрлик тўрт йўлакдан иборат иккита сузиш ҳавзаси мавжуд. Ташқи кўриниши парвоз қилаётган қушни эслатадиган иншоот ҳавзасидаги сув махсус фильтрлар ёрдамида тўлиқ янгилаб турилади. Ювиниш, овқатланиш, тиббиёт ва фитнес хоналарида барча қулайликлар яратилган. Бу ердаги замонавий шароитлар ота-оналарнинг, ёшларнинг сув спортига қизиқишини оширади.
Шавкат Мирзиёев бу ерда шуғулланаётган ёш спортчилар билан суҳбатлашиб, уларга келгуси мусобақаларда омадлар тилади.

Кашкадарья на пороге новых свершений
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом социально-экономических реформ, проводимой на местах созидательной работой, осуществляемыми крупными проектами 13-14 декабря посетил Кашкадарьинскую область.
Во второй день визита в городе Карши под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам развития экономики Кашкадарьинской области, дальнейшему повышению уровня жизни населения. В нем приняли участие актив области, депутаты, хокимы городов и районов, руководители секторов, широкая общественность на местах.
Глава государства отметил, что в рамках принятых в этом году программ "Обод кишлок" и "Обод махалла" в области благоустроены 28 сел и 4 махалли, улучшены условия жизни 300 тысяч человек.
В частности, построено и отремонтировано 17 тысяч индивидуальных и 193 многоэтажных дома, 82 объекта социальной сферы, сотни километров дорог и улиц, сетей водо- и электроснабжения, на что было направлено почти 300 миллиардов сумов.
Отмечалось, что в текущем году проделана значительная работа по улучшению питьевого водоснабжения жителей области, однако этого недостаточно. Для расширения масштаба этой работы будут реализованы проекты по реконструкции систем питьевого водоснабжения Касанского, Мубарекского, Камашинского и Гузарского районов, подключению к централизованному водоснабжению 104 тысяч жителей 38 населенных пунктов Дехканабадского района.
Для обеспечения потребности населения в доступном жилье в этом году в сельской местности возведено более 3 тысяч доступных типовых домов, или вдвое больше по сравнению с прошлым годом. В городе Карши построено 14 многоэтажных домов в общей сложности на 630 квартир. В 2019 году намечено благоустроить 39 сел и 6 махаллей, в которых проживают более 190 тысяч человек. В сельской местности будет построено 1 205 доступных типовых, в городах - 14 многоэтажных домов, улучшится питьевое водоснабжение, сказал глава государства.
Посольства нашей страны в Великобритании, Иране и Польше активно работают над привлечением иностранных инвестиций в область. На прошедших в городе Карши презентациях в ходе поездки Президента посол в Великобритании Алишер Шайхов представил предложения по привлечению инвестиций к 5 проектам на 276 миллионов долларов, посол в Польше Бахром Бобоев - к 8 проектам на 163 миллиона долларов, посол в Иране Баходир Абдуллаев - к 9 проектам на 61 миллион долларов.
Глава государства отметил необходимость увеличить привлечение инвестиций минимум в два раза.
Кроме указанного, наши послы в 2019 году должны оказать содействие в привлечении в каждый район иностранных инвестиций в размере не менее 10 миллионов долларов, сказал Шавкат Мирзиёев
На совещании говорилось также о планах по развитию социальной сферы в области, улучшению деятельности образовательных учреждений, строительству, реконструкции и ремонту дошкольных учреждений и общеобразовательных школ в 2019 году.
Затронут вопрос снижения безработицы. Подчеркнуто, что разработаны предложения по реализации свыше 1,2 тысячи проектов на общую сумму 15 триллионов сумов в промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг, их осуществление позволит создать 29 тысяч постоянных рабочих мест.
Отмечалось, что для развития туризма в регионе будут задействованы все возможности. Предложено превратить Шахрисабз в фестивальный город для широкого привлечения туристов путем проведения в нем различных культурно-развлекательных мероприятий и форумов на протяжении всего года.
Для улучшения социальной сферы прежде всего необходимо развивать экономику. Требуется модернизация ее отраслей. Следует не ограничиваться только заготовкой сырья, но и наладить производство и продажу готовой продукции, сказал глава государства.
На совещании даны поручения по эффективной организации деятельности хлопковых кластеров, полному задействованию имеющихся возможностей в плодоовощеводстве и бахчеводстве, развитию садоводства, животноводства, птицеводства с учетом климатических особенностей каждого района. Подвергнуты критике в этом аспекте безразличие и пассивность органов исполнительной власти на местах.
Результаты осуществляемых в Кашкадарье реформ должны соответствовать высокому потенциалу великодушных, щедрых и трудолюбивых жителей области. Мы обязательно создадим достойные условия жизни для кашкадарьинцев, будем поддерживать женщин, молодежь, социально уязвимые слои населения, для чего пробудим "спящих" руководителей, искореним коррупцию, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент побеседовал с жителями районов через видеоконференцсвязь, дал ответственным лицам поручения по решению озвученных предложений и проблем.
В этот же день Шавкат Мирзиёев возложил цветы к подножию памятника Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову в городе Карши и отдал дань уважения его памяти.
Говорилось о масштабной работе по поднятию экономики региона, решению социальных проблем в бытность Ислама Каримова руководителем Кашкадарьинской области.
Глава государства посетил строящийся в Карши парк «Ватанпарварлар”("Патриоты").
В ходе посещения области в январе текущего года Президент предложил переименовать каршинский Детский парк на улице Ислама Каримова в парк "Ватанпарварлар", поручил реконструировать его в военно-патриотическом духе.
Деятельность парка нацелена на усиление у молодежи чувства гордости за историю и культуру нашего народа, увековечение имен национальных героев, самоотверженно боровшихся во имя Родины, утверждение уверенности в мощи и высоком потенциале нашей армии.
Парк "Ватанпарварлар", занимающий почти 7 гектаров, приобретает новый облик созвучно этим целям. В 2018-2019 годах здесь намечено выполнить реконструкционные работы на 29,3 миллиарда сумов. Завершено строительство искусственного озера, амфитеатра, блиндажа, тира и лукодрома. Близко к завершению возведение музея, башень для прыжков с парашютом, активно ведется озеленение.
На территории парка установлены предоставленные Министерством обороны макеты 24 единиц военной техники разных лет. В блиндаже посетители смогут получить информацию о соотечественниках, отважно сражавшихся во Второй мировой войне.
Кроме того, в парке установлен огромный рельефный макет карты Узбекистана, на которой отражены великие деятели, древние памятники, природные объекты каждого региона. Так посетители могут обогатить свои знания о регионах Узбекистана.
Рядом с парком возведены 4 современных многоэтажных дома, соответствующий международным стандартам закрытый бассейн.
Президент ознакомился с созданными в парке условиями, побеседовал с членами групп "Жасорат" образовательных учреждений.
Такие парки являются наглядным отражением истории, духовности и культуры нашего народа. Теперь необходимо эффективно использовать их, приводить сюда больше детей, проводить открытые уроки, сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалась необходимость информировать молодежь о важности вклада Узбекистана в победу во Второй мировой войне, рассказывать ей о соотечественниках, самоотверженно защищавших мир и спокойствие в стране.
Глава государства ознакомился с новым комплексом водного спорта, возведенным рядом с парком "Ватанпарварлар".
Современный комплекс, по внешнему облику напоминающий птицу, раскрывшую крылья в полете, включает два четырехдорожечных бассейна площадью 25х11 метров каждый. Современные условия комплекса повышают интерес родителей и детей к водному спорту. Также созданы все удобства в медпункте, фитнес-зале и столовой.
Глава государства побеседовал с занимающимися здесь молодыми спортсменами, пожелал им удачи на будущих соревнованиях.