Ўзбекистон Президенти Ғалабанинг 78 йиллигига бағишланган тантанали тадбирларда иштирок этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг таклифига биноан Москва шаҳрига амалий ташрифи доирасида 9 май куни Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 78 йиллигига бағишланган тантанали тадбирларда иштирок этди.
Ўзбекистон халқининг Буюк Ғалабага қўшган ҳиссаси беқиёс. 1941 йилда республикамиз аҳолиси 6 миллион 800 мингдан зиёд кишини ташкил этарди. Уруш бошланиши билан қарийб 2 миллион юртдошимиз фронтга отланди. Ҳар бири том маънода қаҳрамон бўлган бу азиз инсонларнинг 500 мингдан зиёди шафқатсиз жангларда ҳалок бўлди, яна минглаб ватандошимиз урушдан ногирон бўлиб қайтган.
Халқимиз туну кун тинимсиз меҳнат қилиб, улкан миқдордаги озиқ-овқат, кийим-кечак, қурол-аслаҳа, дори-дармон захираларини жанг майдонларига узлуксиз етказиб берди. Бомба ва снарядлар тинимсиз портлаб турган ҳудудлардан 170 га яқин завод ва фабрикалар Ўзбекистонга эвакуация қилинди ва қисқа муддатда қайта ишга туширилди.
Урушдан жабр кўрган 1 миллион 500 мингдан ортиқ кексалар, аёллар ва болалар республикамизга кўчириб келтирилди. Уларнинг 200 мингдан зиёди ота-онасидан айрилган етим болалар эди.
Юртимизда Иккинчи жаҳон урушида жанг қилган ва фронт ортида фидокорона меҳнат қилган аждодларимизнинг жасоратини абадийлаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Уруш қатнашчилари ва ногиронлари ҳар йили рағбатлантирилмоқда, уларнинг соғлиғини асрашга устувор аҳамият берилмоқда. Тошкент шаҳрида улкан Ғалаба боғи очилди, унда “Матонат мадҳияси” ёдгорлиги ва Шон-шараф музейи барпо этилди.
Москванинг Қизил майдонида Ғалаба паради бўлиб ўтди. Уни Беларусь Президенти Александр Лукашенко, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ва Арманистон Бош вазири Никол Пашинян ҳам кузатди.
Тадбирдан сўнг Ўзбекистон раҳбари бошқа давлатлар етакчилари билан бирга Александр боғидаги “Номаълум аскар” ёдгорлигига гулчамбар қўйди ва Иккинчи жаҳон урушида Ватан ҳимояси йўлида ҳалок бўлган аскарлар, шу жумладан ўзбек ўғлонлари хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Шу билан Россияга амалий ташриф якунланди. Аэропортда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевни Россия иқтисодий ривожланиш вазири Максим Решетников ва бошқа расмий шахслар кузатиб қўйди. Давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.

Президент Узбекистана принял участие в торжественных мероприятиях по случаю 78-летия Победы
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках рабочего визита в город Москву по приглашению Президента Российской Федерации Владимира Путина 9 мая принял участие в торжественных мероприятиях в связи с 78-й годовщиной Победы во Второй мировой войне.
Вклад народа Узбекистана в Великую Победу огромен. К 1941 году население нашей республики составляло свыше 6 миллионов 800 тысяч человек. За время войны на фронт было отправлено около 2 миллионов наших соотечественников. Более 500 тысяч дорогих нам людей, настоящих героев, погибли в ожесточенных боях, еще тысячи вернулись домой инвалидами.
Наш народ и днем, и ночью неустанно трудился, бесперебойно поставляя на фронт большое количество продовольствия, одежды, оружия, лекарств. В Узбекистан было эвакуировано и в короткие сроки вновь пущено в действие около 170 заводов и фабрик.
Республика приняла более 1 миллиона 500 тысяч пострадавших от войны стариков, женщин и детей. Среди них – свыше 200 тысяч детей-сирот.
В нашей стране уделяется особое внимание увековечиванию подвига наших предков, сражавшихся во Второй мировой войне и самоотверженно трудившихся в тылу. Ежегодно поощряются участники и инвалиды войны, приоритетное значение придается заботе об их здоровье. В городе Ташкенте открыт величественный Парк Победы с мемориалом «Ода стойкости» и Музеем славы.
На Красной площади состоялся парад Победы. На нем присутствовали также Президент Беларуси Александр Лукашенко, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов и Премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По завершении парада глава нашего государства вместе с лидерами остальных стран возложил венок к Могиле Неизвестного солдата в Александровском саду и почтил память солдат, в том числе сыновей Узбекистана, положивших свои жизни за Родину во Второй мировой войне.
На этом рабочий визит в Россию завершился. В аэропорту Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева проводили министр экономического развития России Максим Решетников и другие официальные лица. Глава нашего государства отбыл в Ташкент.