Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси хонадонига ташриф
Ўзбекистон Республикаси мудофаасига кўмаклашувчи “Ватанпарвар” ташкилоти Қорақалпоғистон Республикаси кенгаши жамоаси Тўрткўл туман ҳокимлиги, республика Маънавият ва маърифат маркази туман бўлими, Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш бўлими, туман Мудофаа ишлари бўлими вакиллари билан ҳамкорликда ушбу туманда истиқомат қилувчи Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси 99 ёшни қарши олган Иван Федотович Галенко хонадонига ташриф буюрди.
Ташриф давомида “Ватанпарвар” ташкилоти Қорақалпоғистон Республикаси кенгаши раиси Қ.Разбеков ва бошқалар, уруш ва меҳнат фахрийсини яқинлашиб келаётган Хотира ва қадрлаш куни, Иккинчи Жаҳон урушида эришилган ғалабанинг 78 йиллиги билан қутлади.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 2 майдаги “Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларини рағбатлантириш тўғрисида” ги фармони асосида мамлакатимизда 9 май – Хотира ва қадрлаш куни умумхалқ байрами сифатида кенг нишонлашга, шунингдек, Иккинчи жаҳон урушида ҳалок бўлган аждодларимиз хотирасини абадийлаштириш борасида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, фашизм устидан қозонилган ғалабанинг 78 йиллиги муносабати билан Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва ногиронларининг ҳар бири 18 миллион сўм миқдорида бир марталик пул мукофоти билан тақдирланмоқда.
Учрашув давомида отахон Ватан озодлиги учун кечган жанглар, урушдан кейинги қизғин меҳнат фаолияти тўғрисида гапириб берди. Байрам муносабати билан Иккинчи жаҳон уруши қатнашчисига совғалар топширилди.

Коллектив Каракалпакского Республиканского совета Организации содействия обороне Республики Узбекистан «Ватанпарвар» совместно с представителями хокимията Турткульского района, районного отдела Республиканского центра духовности и просветительства, отдела по поддержке махалли и пожилых людей и районного отдела по делам обороны посетили 99-летнего участника Второй мировой войны Ивана Федотовича Галенко.
Председатель Каракалпакского Республиканского совета Организации содействия обороне Республики Узбекистан «Ватанпарвар» К. Разбеков и другие поздравили ветерана войны и труда с приближающимся Днем памяти и почестей и 78-летием Победы в Великой Отечественной войне.
В соответствии с Указом главы государства «О поощрении участников Второй мировой войны» от 2 мая этого года, в стране проводится масштабная работа по широкому празднованию 9 мая – Дня памяти и почестей и увековечиванию памяти наших предков, погибших во Второй мировой войне. В связи с 78-й годовщиной Победы над фашизмом каждый участник и инвалид Второй мировой войны получает единовременное денежное вознаграждение в размере 18 миллионов сумов.