Қўрғонтепаликлар мурожаати ижобий ҳал этилди
Сирдарё вилояти Сардоба туманида 2020 йилнинг 1 май куни содир бўлган фалокат, яъни сув омбори ўпирилиши натижасида туманнинг кўплаб гидротехник иншоотлари жиддий зарар кўрган эди.
Хусусан, Сардоба тумани Қўрғонтепа маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудидаги ариқ ва латокларвайрон бўлиб аҳолининг томорқаларини оқар сув билан таъминлаш тўхтаб қолган эди.
Жорий йилнинг 26 октябрь куни сув хўжалиги вазири Ш.Ҳамроев Сардоба туманида сайёр қабул ўтказган вақтида Қўрғонтепа МФЙ аҳолисининг хақли мурожаатини эътиборсиз қолдирмади. Сув хўжалиги вазирининг топшириғига кўра,  туман ҳудудидан оқиб ўтувчи КТВ-1а-у-1 суғориш тармоғидан Қўрғонтепа МФЙ экин майдонларини суғоришга йўналтирилган, зарар кўрган латокларни янгилашга киришилди.
Ушбу реконструкция ишлари “Кўчмас нур” МЧЖ қурувчилари томонидан олиб борилмоқда. Ҳозирги кунгача иш ҳажмининг 30 фоизи амалга оширилди. Латокларни ўрнатиш ишлари якунлангач, Қўрғонтепа МФЙда яшовчи 193 та хонадон томорқалари ва туманнинг Ғ.Ғулом худудидаги 120 гектар қишлоқ хўжалиги экин майдонлари оқар сув билан таъминланади.
– Сув хўжалиги вазири маҳалламизда сайёр қабул ўтказиб,  ҳудуддаги зарарланган латокларни янгилаб беришга ваъда қилган эди.У киши сўзининг устидан чиқди. Ҳозир зарарланган латоклар янгисига алмаштирилмоқда. Маҳалламиз аҳолиси бундан жуда миннатдор, – дейди  маҳалла фахрийси Тошпўлат Хўжақулов.

Проблемы кургантепинцев решаются
В результате прорыва водохранилища в Сардобинском районе Сырдарьинской области 1 мая 2020 года в районе были повреждены многие гидротехнические сооружения.
В частности, на территории махалли «Кургантепа» Сардобинского района были повреждены арыки и лотки и в результате нарушено водоснабжение приусадебных земель населения.
В ходе выездного приема министра водного хозяйства Республики Узбекистан Ш.Хамроева, состоявшегося 26 октября текущего года в Сардобинском районе, были внимательно рассмотрены обращения жителей махалли. По указанию министра пролегающую по территории района оросительную сеть КТВ-1а-у-1 направили в сторону посевных площадей махалли, а также приступили к обновлению поврежденных лотков.
Реконструкция лотков проводится строителями ООО «Кучмас нур». К настоящему времени выполнено 30 процентов работ. После завершения установки лотков водой будут обеспечены приусадебные земли 193 домохозяйств махалли «Кургантепа» и 120 гектаров сельскохозяйственных земель, относящихся к районной территории имени Г.Гуляма.
– Министр водного хозяйства провел выездной прием в махалле, пообещал обновить поврежденные лотки и сдержал свое слово. Сегодня лотки обновляются. Население махалли выражает благодарность за проводимую работу, – сказал ветеран махалли Тошпулат Хужакулов.