Шу кунларда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 7 декабрдаги “Жазо муддатини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида”ги фармонига асосан авф этилган шахслар ҳолидан хабар олинмоқда.
Фармонга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганлигининг 30 йиллиги муносабати билан ҳамда Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 93-моддаси 23-бандига асосан билиб-билмай жиноят содир этган, ҳозирги вақтда қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган жазо муддатини ўтаётган 402 нафар шахс афв этилган эди.
Навоий вилояти ИИБ Пробация бўлими бошлиғи О.Илбаев ҳамда Навбаҳор тумани ИИБ бошлиғи У.Шукуров Президент фармонига асосан жазодан муддатидан илгари шартли равишда озод этилган Зуфар Юлдошев ҳамда Бекзод Ҳайдаровнинг яшаш хонадонига борди. Мақсад, уларга ижтимоий ҳаётга мослашиб, фойдали меҳнат билан шуғулланишлари, соғлом турмуш тарзини йўлга қўйиб, жамиятда муносиб ўрин топишлари учун кўмаклашишдир.
Шунингдек, Кармана туманида яшовчи, жазодан муддатидан илгари шартли равишда озод этилган Нодир Ачилов ҳамда Галимджон Хайбуллов ҳолидан ҳам хабар олинди.
Учрашувлар сўнгида уларга туман ижтимоий кўникма маркази томонидан бир марталик моддий ёрдам пули ва озиқ-овқат маҳсулотлари берилди.
Суҳбат чоғида уларнинг муаммолари ўрганилиб, камчиликларни бартараф қилиш бўйича ҳудудий ҳокимликлар билан чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Особое внимание уделяется лицам, освобожденным в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О помиловании группы лиц, отбывающих срок наказания, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления» от 7 декабря 2022 года.
В связи с 30-летием принятия Конституции и в соответствии с пунктом 23 статьи 93 Конституции Республики Узбекистан, помилованы 402 человека, отбывавшие срок наказания за то, что по неведению совершили преступление, чистосердечно раскаявшиеся в содеянном и твердо вставшие на путь исправления.
Начальник отдела пробации УВД Навоийской области О. Илбаев и начальник УВД Навбахорского района У. Шукуров пришли в дома Зуфара Юлдашева и Бекзода Хайдарова, условно-досрочно освобожденных в соответствии с указом Президента. Поставлена цель оказать помощь и поддержку в социальной адаптации, трудоустройстве, налаживании здорового образа жизни. Также они побывали в домах условно-досрочно освобожденных Нодира Очилова и Галимджана Хайбуллаева, проживающих в Карманинском районе. Всем вручили единовременную материальную помощь и продовольственные продукты. Изучены их проблемы, совместно с районными хокимиятами определены меры по устранению.