Фарғона вилояти Бешариқ туманида вазирлик ва идора раҳбарларидан иборат Республика ишчи гуруҳи ижтимоий-иқтисодий соҳаларда йиллар давомида йиғилиб қолган муаммоларни яқиндан ўрганди. Ўрганиш ишлари 4 та сектор кесимида 62 та маҳаллани қамраб олди.
Ишчи гуруҳ томонидан иккинчи сектордаги 9 мингдан ортиқ хонадонлар тўлиқ ўрганилди. Бу жараёнда 3 минг 200 дан ошиқ муаммолар аниқланиб, 2 минг 350 таси ижобий ҳал этилди.
Хусусан, “Пастки Янгиқўрғон” МФЙда 3 мингдан ошиқ аҳоли истиқомат қилади. Маҳаллада куз-қиш мавсуми бошланиши билан электр энергияси таъминоти издан чиқиши одатий ҳол эди. Бу муаммони бартараф этиш мақсадида 83 дона темир-бетон таянчлар ўрнатилиб 3,7 км тармоқ тортилди ва янги трансформатор ўрнатилди. Натижада маҳалланинг электр таъминоти яхшиланди.
“Адолат” МФЙда эса кўп йиллардан буён кузатилаётган тоза ичимлик суви муаммоси ўз ечимини топиб, хонадонлардаги жўмракларда зилол сув оқа бошлади.
Республика ишчи гуруҳи саъй-ҳаракати билан ички йўлларни таъмирлаш, аҳолига суюлтирилган газ баллонлари, кўмир етказиш, тиббий кўриклар ташкил этиш, фуқароларга кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш, банк кредити олиш, алимент тўловларини ундиришга кўмаклашиш, “Аёллар дафтари”даги хотин-қизлар муаммоларини ўрганиш ишлари ўзининг амалий натижасини бермоқда.

В Бешарыкском районе Ферганской области Республиканской рабочей группой из числа руководителей министерств и ведомств были изучены социально экономические проблемы 62 махаллей в разрезе 4 секторов.
Рабочая группа тщательно изучила более 9 тысяч домохозяйств второго сектора. Выявлено свыше 3 200 проблем, 2 350 из которых решены положительно. В частности, в сходе граждан махалли “Пастки Янгикурган” проживают более 3 тысяч жителей. С наступлением осенне-зимнего сезона возникли перебои в электроснабжении.
В целях устранения этой проблемы установили новый трансформатор и 83 железобетонных столба, проложили сеть протяженностью 3,7 км. В сходе граждан махалли “Адолат” решена проблема по обеспечению жителей чистой питьевой водой. Также решены вопросы, связанные с ремонтом внутренних дорог, передачей жителям баллонов со сжиженным газом, угля, организацией медицинских осмотров, оформлением кадастровых документов, получением банковского кредита, взысканием алиментов.