Давлатимиз раҳбари топшириғига мувофиқ аҳоли билан мулоқотнинг мутлақо сифат жиҳатидан янги тизими жорий этилмоқда. Тажриба сифатида Тошкент вилоятининг оғир ҳудудларидан бири бўлган Оққўрғон тумани танлаб олинди.
Унга кўра, Президент маслаҳатчиси Ғ.Мирзаев бошчилигидаги 24 та вазирлик ва идора раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳи 4 та сектор кесимида тумандаги 29 та маҳаллада фаолият олиб бормоқда.
Ишчи гуруҳи туман ҳудудини маҳаллама-маҳалла, уйма-уй юриб, ҳар бир хонадоннинг шароити билан танишиб, аҳоли муаммолари ва ижтимоий-иқтисодий масалаларини ўрганиб, уларни тезкор ва самарали ҳал қилиш чораларини кўрмоқда. Ушбу жараёнда асосий эътибор — оғир ижтимоий аҳволдаги, якка-ёлғиз, боқувчисини йўқотган инсонларни қийнаётган масалаларга ечим топишга қаратилмоқда.
Яна бир муҳим жиҳати масъуллар, ишчи гуруҳи аъзолари бевосита чекка ҳудудлардаги қишлоқларда тунаб, ўша ерда маҳалла фаоллари, оқсоқоллар, кекса нуронийлар билан аҳолининг мавжуд муаммолар хусусида муҳокамалар ўтказиб, ечим излашмоқда.
Айни пайтда Оққўрғон туманининг "Ёшлик", "Маданият", «Жағалбойли», «Сувти», «Қўштамғали», «Мустақиллик», «Хонобод», «Элтамғали», «Султон Сегизбоев», «Толовул» маҳаллаларидаги 920 та хонадон ва 15 та ижтимоий соҳа объекти ўрганилди. Уларда аниқланган 547 та масаланинг 76 таси (13,8 фоизи) ҳал қилинди, 471 та масала бўйича чора-тадбирлар белгиланди.
Мисол учун, «Мустақиллик» маҳалласида яшовчи 70 ёшли оғир ижтимоий аҳволдаги Владимир Вятчинин даволаниши учун Тошкент вилояти ихтисослаштирилган шифохонага ётқизилган бўлса, «Маданият» маҳалласидаги А. Мамазоитов хонадонига 40 метр қувур тортилиб, табиий газ таъминотига улаб берилди. Ҳудудда ташкил қилинган чуқурлаштирилган тиббий кўрик натижасида амбулатор шароитдаги 36 нафар бемор керакли дори-дармонлар билан таъминланди.
«Мустақиллик» маҳалласидаги эскирган симёғочлар бетон устунларга алмаштирилиб, «Ёшлик» маҳалласи Замахшарий кўчасидаги сув қувурлари таъмирланмоқда.
Шу билан бирга, муддат ва маблағ талаб қиладиган қатор масалаларни келгуси йил дастурларига киритиш белгиланди. Хусусан, «Сувти» маҳалласидаги яроқсиз кўприк таъмирланиши билан камида 400 нафар аҳолини ўйлантираётган тизимли масала ҳал қилинади.
«Хонобод» маҳалласидаги 1960 йилда қурилган 450 ўринли 9-сонли мактабга қўшимча бино қурилиши режалаштирилди. Худди шундай «Маданият» маҳалласидаги 22-, 27-, 47-, 50-сонли мактабларни, айниқса, 50-мактабнинг ачинарли аҳволдаги спорт залини реконструкция қилиш, маҳаллаларнинг қишда лой, ёзда чанг кўчаларини таъмирлаш, «Қўштамғали»даги 500 та яроқсиз симёғочларни бетон устунларга алмаштириш билан минглаб инсонлар реал ҳаётида амалий ўзгаришларга эришилади.

На основе поручения Руководителя страны внедряется качественно новая система диалога с населением. В качестве эксперимента выбрана одна из сложных территорий Ташкентской области, Аккурганский район
Согласно чему, возглавляемая советником Президента Г.Мирзаевым рабочая группа из руководителей 24 министерств и ведомств в разрезе 4 секторов ведут свою деятельность в 29 махаллях.
Рабочая группа посредством посещения каждой махалли, подворового обхода знакомится с условиями в каждом домохозяйстве, изучает проблемы населения, социально-экономические вопросы и принимает оперативные меры по их эффективному решению. В данном процессе основное внимание уделяется решению вопросов, волнующих граждан, пребывающих в трудных социальных условиях, одиноких, потерявших кормильца.
Важно и то, что ответственные лица, члены рабочей группы ночуя непосредственно в отдаленных селах вместе с активистами махаллей, аксакалами, обсуждают существующие проблемы и ищут пути их оптимального решения.
На сегодняшний день в сходах граждан махалли “Ёшлик”, “Маданият”, “Жагалбойли”, “Сувти”, “Куштамгали”, “Мустакиллик”, “Хонобод”, “Элтамгали”, “Султон Сегизбоев”, “Толовул” Аккурганского района изучено 920 домохозяйств и 15 социальных объектов. Решены 76 (13,8 %) из выявленных в этом процессе 547 вопросов. По 471 определены практические мероприятия.
К примеру, направлен для стационарного лечения в Ташкентскую областную специализированную соматическую больницу, пребывающий в сложных условиях 70 летний житель махалли“Мустакиллик” Владимир Вятчинин. А к дому А. Мамазоитова из махалли “Маданият” протянули 40 метров труб и подключили к газовой сети. В результате углубленного медицинского осмотра населения обеспечены необходимыми лекарственными препаратами 36 амбулаторных больных.
В сходе граждан “Мустакиллик” устаревшие опоры линий электропередач заменили на железобетонные, а на улице “Замахшарий” махалли “Ёшлик” ремонтируют водопроводные трубы.
Вместе с тем, определено включить в программы будущего года вопросы, требующие определенных сроков и средств. В частности, после ремонта непригодного моста в махалле “Сувти” решится один из системных вопросов, с которым сталкиваются 400 представителей местного населения. Также в 9-общеобразовательной школе на 450 мест 1960 года постройки на территории махалли “Хонобод” планируется возвести дополнительное учебное здание. Наряду с этим, намечается реконструировать 22-, 27-, 47-, 50-общеобразовательные школы, особенно находящийся в плачевном состоянии спортивный зал школы № 50. В планах и ремонт пыльных летом и утопающих в грязи зимой дорог махаллей, обновление 500 опор линий электропередач в махалле “Куштамгали”. Что принесет позитивные перемены в жизнь тысяч соотечественников. Республиканская рабочая группа продолжает свою деятельность.