Ҳоким ёрдамчилари лавозимининг жорий этилиши мамлакат ривожига, жамиятимиз тараққиётига катта ҳисса қўшиши лозим. Хўш, жойларда ҳоким ёрдамчилари ишончни қай даражада оқлаяпти?
Қорақалпоғистон Республикаси Тўрткўл тумани «Марказобод» МФЙда 340 та хонадон уйма-уй юриш орқали хатловдан ўтказилган. Тегишли сўровномалар тўлдирилиб, online-mahalla электрон платформасига тўлиқ киритилган.
Мазкур ҳудуд ҳоким ёрдамчиси Акмалжан Қучқоровнинг сўзларига кўра, ҳоким ёрдамчилари фаолиятининг энг муҳим самарадорлик кўрсаткичларига (KPI) асосан «Марказобод» МФЙ Тўрткўл тумани бўйича юқори кўрсатгичларга эришиб, 93,67 балл олган.
– Ишни маҳалламиздаги кам таъминланган, эҳтиёжманд, «Темир дафтар»га киритилган оилаларни тадбиркорликка жалб қилишдан бошладим, – дейди А.Қучқоров. – Дастлабки ўтказилган хатловлар натижасида аҳолининг имтиёзли кредит маблағларига эҳтиёжи борлиги аниқланиб, 231 миллион сўм миқдоридаги имтиёзли кредит маблағлари ажратилиши бўйича тавсиялар берилди. Бундан ташқари, маҳаллада аҳоли бандлигини таъминлаш мақсадида 1 нафар хонадонга субсидия асосида иссиқхона қуриб берилди. Бугунги кунда аҳоли ўртасида 1 гектар ижара ерига бўлган талаб аниқланган. Мазкур ер аукционга чиқарилиб, танлов савдолари якунлари бўйича ўз эгасига тарқатилган.
Шунингдек, ҳоким ёрдамчисининг қайд этишича, жорий йилнинг 1-чорагида аҳолини ўзини-ўзи банд қилиш ҳисобига 37 нафар ишсиз фуқаронинг бандлиги таъминланди. Касб-ҳунар ва тадбиркорликка иштиёқи баланд бўлган 20 нафар фуқаро эса 4 турдаги касбларга ўқитилди. Ҳудудда 2 та юридик, 3 та якка тартибдаги тадбиркорлик субъектлари фаолияти йўлга қўйилди.
Ҳоким ёрдамчи А.Қучқоров томонидан хатлов натижасида аниқланган жон бошига даромад миқдори 440 минг сўмдан паст бўлган 47 та кам таъминланган оила ҳамда жон бошига даромад миқдори 440 минг сўмдан юқори 880 минг сўмдан паст бўлган, кам таъминланганлик рўйхатига тушиш эҳтимоли юқори 26 та оила билан манзилли ишлар олиб борилди, уларнинг даромадларини ошириш режалаштирилди.
Маҳаллада истиқомат қилаётган ишсиз 3 нафар фуқаро тикув машинаси олиш учун кредит ололмасдан анчадан буён овора эди. Ҳоким ёрдамчисининг аралашуви билан ушбу муаммо ечилди. Банкдан ҳар бирига 33 миллион сўмдан кредит ажратилди ва тикув дастгоҳлари келтирилди.
Фуқаро Е. Ражаповага озиқ-овқат ва хомашёни қайта ишлаш учун ҳамда фуқаро Т. Рўзметовга кичик юк ташиш транспорти учун 33 миллион сўмдан кредит ажратишга амалий кўмак берилди.
– Имкон бўлса, фуқаро мурожаатини унинг хонадонига бориб тинглаш керак. Ҳар қандай масаланинг ечимини хонадоннинг ўзида ҳал этиш мумкин, – дейди А.Қучқоров.
Маълумот ўрнида таъкидлаш лозимки, Республикамизда Хотин-қизлар муаммоларини тизимли равишда ҳал этиш, уларни ижтимоий қўллаб қувватлаш бўйича Республика комиссияси томонидан ўтказилиб келаётган танловларининг Қорақалпоғистон Республикаси босқичи ғолиблари орасида Тўрткўл тумани «Марказобод» маҳалла фуқаролар йиғини ҳоким ёрдамчиси А. Қўчқоров ҳам «Энг яхши ҳоким ёрдамчиси» номинацияси бўйича 3-ўринни эгаллади.
– Юк кўтарган юзага чиқаркан, – дейди А.Қўчқоров. – Доимо изланишдамиз. Мақсад эса аниқ. Маҳаллаларда ишсизликни камайтириш, турмуш фаровонлигига эришиш, турли ижтимоий муаммоларга ечим топиш борасида биз ҳоким ёрдамчиларининг фаолияти дастлабки муҳим қадам бўлиши лозим.

Введение должности помощников хокима должно внести большой вклад в развитие страны и нашего общества.
Насколько помощники хокимов оправдывают доверие, насколько эффективна проводимая ими работа на местах?
В Турткульском районе в СГМ «Марказабад» проведена перепись населения посредством обхода 340 домов. Заполнены соответствующие анкеты, все данные внесены на платформу «online-mahalla». По словам работающего на этой территории помощника хокима Акмалжана Кучкарова, в СГМ «Марказабад» самый высокий результат по важнейшим показателям эффективности труда (КPI) - 93,67 балла по Турткульскому району.
- Свою деятельность я начал с привлечения к предпринимательству малообеспеченных и нуждающихся семей, включенных в «железную тетрадь», - говорит А. Кучкаров. - В результате предварительной переписи было выявлено, что население нуждается в льготных кредитах. Были даны рекомендации по выделению льготных кредитов в размере 231 млн сумов. Кроме того, в целях обеспечения занятости жителей махалли для одной семьи построена теплица на основе субсидии. Среди населения есть спрос на гектар арендной земли. Участки были выставлены на аукцион и распределены по итогам торгов.
В первом квартале за счет самозанятости населения трудоустроено 37 безработных граждан, 20 человек обучились профессиям и предпринимательству. На территории налажена деятельность двух юридических и трех индивидуальных субъектов предпринимательства. В результате переписи выявлено 47 малообеспеченных семей со средним доходом на одного члена семьи 440 тысяч сумов и 26 семей со средним доходом на одного члена семьи выше 440 тысяч сумов и ниже 880 тысяч сумов с высокой вероятностью включения в список малообеспеченных семей. С каждой семьей проведена адресная работа, намечены меры по повышению их доходов.
Благодаря вмешательству помощника хокима 3 безработным гражданам, долгое время безрезультатно пытавшимся получить кредит на покупку швейной машины, был выделен кредит в размере 33 млн сумов каждому, закуплены швейные машины. Практическая помощь в выделении кредитов также оказана жительнице Е. Раджаповой для налаживания переработки продовольственной продукции и сырья и гражданину Т. Рузметову для приобретения грузовой машины.
- По возможности нужно посещать каждый дом и лично выслушивать обращения жителей, - говорит А. Кучкаров. - Любую проблему можно решить на месте или спустя какое-то время. Всегда приятно видеть плоды своего труда. Но не надо останавливаться на достигнутом, необходимо быть в поиске. Цель наша ясна: работа помощников хокима должна способствовать снижению безработицы в махаллях, повышению благополучия людей и решению разных социальных проблем.
В каракалпакском этапе конкурса, проводимого Республиканской комиссией по системному решению проблем женщин и их социальной поддержке, помощник хокима А. Кучкаров занял третье место в номинации «Лучший помощник хокима».