Мирзачўлнинг янги ташрифномаси
Жиззах вилояти Мирзачўл тумани "Боғбон" маҳалласи ҳудудида жойлашган Қозоқ миллий драма театри биноси реконструкция қилингач, бутунлай янги қиёфага кирди.
1.JPG
“Обод қишлоқ” дастури доирасида қайта қурилиб, жиҳозланган кўркам иншоот энди нафақат театр, балки туман байналмилал маданият марказига айланди.
4.JPG
Мирзачўл – байналмилал туман. Бу ерда чўлни ўзлаштиришга биринчилардан бўлиб келган турли миллат вакилларининг фарзандлари истиқомат қилади.
Туман қўшни Қозоғистон Республикаси билан чегарадошлиги туфайли ҳудуднинг миллий таркибида қозоқлар алоҳида ўрин тутади. Қадимдан бир оила фарзандидек яшаб келган икки миллат вакилларининг миллий маданияти, урф-одатлари бирлашиб, бир-бирини бойитиб келаётир.
Ўтган асрнинг ўрталарида республикамизда ягона Қозоқ миллий театри ҳам айнан шу ерда ташкил этилган. Кейинчалик театр фаолиятини моддий қўллаб-қувватлашга эътиборнинг сусайиши оқибатида бинодан фойдаланишга, ижодий жамоани шакллантиришга ҳам имкон бўлмай қолган эди.
Бугун театр биноси реконструкция қилиниб, туман марказидаги энг кўркам иншоотга айлантирилди. Театрнинг ташқи ва ички томонларини таъмирлашда замонавий меъморлик ва қозоқ миллий маданияти анъаналарига хос услублардан фойдаланилиб, кўркам ва ҳашаматли маданият муассасаси бунёд этилди. Театр ҳовлисида манзарали дарахт ва гуллар экилди.
Театр биносидан доимий фойдаланиш мақсадида ҳар бир хона реконструкция қилинди. Қозоқ миллий буюмлари кўргазма хонаси ташкил этилди. Миллий чолғучилик, рақс, ашула, тасвирий санъат каби тўгараклар фаолияти йўлга қўйилди.
Алоҳида хоналар ажратилиб, ўзбек-қозоқ миллий маданият марказининг ташкил этилиши эътиборга молик иш бўлди.
– Президентимизнинг Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида ўзаро дўстлик ва ҳамкорликни ривожлантиришга бераётган катта эътибори тарихий илдизлари туташ бўлган икки халқнинг маданий алоқаларини янада ривожлантиришга хизмат қилаётир, – дейди Жиззах вилояти қозоқ миллий маданий маркази раиси Ўтеп Сайдомонов. – Шу ўринда Мирзачўлда бир вақтлар анча машҳур бўлиб, кейин фаолияти сўниб қолган Қозоқ миллий театрининг қайтадан тикланиб, ўзбек-қозоқ миллий маданият марказининг ташкил этилиши халқларимиз муштарак маданиятининг ривожига жуда катта ҳисса бўлиб қўшилди. Марказ фақат халқлар дўстлигининг рамзий ифодаси эмас, балки амалий ҳаракатлар маркази бўлади.
Марказнинг театр қанотида ташкил этилгани маданий тадбирларни ташкил этиш, ижодкорлар билан яқин ҳамкорликда ишлашда катта қулайлик яратади.

Новая визитная карточка Мирзачуля
После реконструкции здание Казахского национального драматического театра, расположенного на территории махалли "Богбон" Мирзачульского района Джизакской области, приобрело совершенно новый облик.
1.JPG
Красивое сооружение, построенное и оборудованное заново в рамках программы "Обод кишлок" ("Благоустроенное село"), отныне является не только театром, но и интернациональным культурным центром района.
4.JPG
Мирзачуль – интернациональный район. Здесь проживают потомки представителей разных национальностей, первыми прибывших на освоение степи.
5.JPG
Благодаря соседству с Республикой Казахстан в национальном составе района особое место занимают казахи. Взаимообогащающиеся национальная культура, обычаи и традиции представителей двух национальностей, которые с древних времен живут одной большой семьей, дополняют друг друга.
Единственный в нашей республике Казахский национальный драматический театр тоже был создан в середине прошлого столетия именно в этой местности. В последующем в результате снижения внимания, отсутствия материальной поддержки деятельности театра не было возможности даже сформировать творческий коллектив.
Сегодня здание театра превратилось в самое красивое сооружение в центре района. При реконструкции внутренней и внешней его частей были использованы стили современной архитектуры и свойственные традициям казахской национальной культуры. Во дворе театра высажены декоративные деревья и цветы.
С целью постоянного использования здания театра организована выставочная комната казахских национальных изделий, налажена деятельность кружков национальной музыки, танца, песни, изобразительного искусства.
Узбекско-казахский национальный культурный центр расположился в отдельно отведенной комнате.
– Большое внимание, которое уделяет Президент нашей страны развитию дружбы и сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном, служит дальнейшему развитию культурных связей двух народов с исторически сросшимися корнями, – говорит председатель казахского национального культурного центра Джизакской области Утеп Сайдомонов. – В этой связи реконструкция Казахского национального драматического театра, который когда-то был знаменит в Мирзачуле, а потом стал постепенно угасать, организация в нем узбекско-казахского национального культурного центра стали новым большим вкладом в развитие культуры наших народов. Центр станет не только символическим отражением дружбы народов, но и местом практических действий.
Создание центра при театре – это большие возможности для организации культурных мероприятий, работы в тесном сотрудничестве с творческими людьми.