Сурхондарё вилоятида ногиронлиги бор фуқароларга янги уй-жой калити тантанали топширилмоқда.
Термиз шаҳрида бўлиб ўтган ана шундай тадбирда вилоят марказидаги Гулистон маҳалласида қад ростлаган 18 хонадонга мўлжалланган 3 қаватли, Жарқўрғон туманидаги Қораёғоч маҳалласида 5 оилага мўлжалланган икки қаватли, Термиз туманидаги Учқизил массивида 10 хонадонга икки сотихли янгиланган намунавий лойиҳалар асосидаги арзон уй-жойлар калити топширилди.
Вилоят Халқ қабулхонаси раҳбар ва ходимлари, Термиз шаҳар, Жарқўрғон ва Термиз туманлари ҳокимлари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, нуронийлар, маҳалла фаоллари, янги уйларга кўчиб ўтган ногиронлиги бор шахслар ва уларнинг яқинлари иштирок этган тадбирда юртимизда амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар халқ манфаатларини таъминлаб, меҳнатга лаёқатлилик даражаси чекланган фуқароларни ҳам ҳар томонлама ижтимоий ҳимоя қилиш, уларнинг ҳаётдан рози бўлиб яшашида юксак самаралар бераётгани алоҳида таъкидланди.
Президентимизнинг 2017 йил 1 декабрдаги “Ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борада муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Жорий йилда вилоятда ногиронлиги бор, ижтимоий ҳимояга муҳтож ва Меҳрибонлик уйи тарбияланувчиларидан 405 оила янги уй-жой билан таъминланмоқда. Ўтган тўққиз ойда 53 шундай оила шинам ва замонавий уйларга кўчиб ўтди. Шу кунларда яна 263 оилага мўлжалланган уйларда қурилиш ишлари якунланиб, фойдаланишга топшириш учун шай ҳолатга келтирилди. Уларнинг биттаси Термиз шаҳрида 18 оилага мўлжалланган уч қаватли арзон уй, биттаси Жарқўрғон туманида 5 хонадон учун икки қаватли уй-жой ва бошқа туманларда 230 оилага мўлжалланган икки сотихли янгиланган намунавий лойиҳалар асосида барпо этилган уйлардир.
Термиз шаҳар Гулистон маҳалласида бунёд этилган 18 хонадонли уч қаватли уйни қуриб, фойдаланишга топшириш учун 2 миллиард сўм маблағ сарфланди. Икки ва уч хонали хонадонларда муносиб турмуш кечириш учун барча шароит яратилган.
– Уй қурилишида меҳнат қилар эдим, – дейди Термиз шаҳар "Жўйижангал" маҳалласидан Ў.Хўжамбердиев. – Тақдир экан, томдан йиқилиб, I гуруҳ ногирони бўлиб қолдим. Кўп йиллардан буён аёлим, қизим ва ўғлим билан ижарада яшаб келаётган эдик. Эр киши соғлом бўлмаса, уй-жой қуриш фақат орзу бўлиб қолаверар экан. Энди меҳнат қилишга қурбим етмайди. Фарзандларим билан умрим ижарада ўтиб кетармикан, деб эзилар эдим. Давлатимиздан миннатдормиз, мана, бугун биз учун жуда қувончли кун бўлди. Замонавий жиҳозланган уч хонали арзон ва шинам хонадонга кўчиб ўтдик. Бундан турмуш ўртоғим, болаларим, яқинларим мендан ҳам кўра кўпроқ суюнишмоқда. Яратганга шукр. Бизга бундай эътибор ва ғамхўрлик кўрсатаётган давлатимиздан миннатдормиз.
Тадбирда янги уй эгаларига маиший техника воситалари совға қилинди. Бир гуруҳ эҳтиёжманд фуқароларга ногиронлик аравачалари топширилди. Санъаткорлар ижросидаги куй-қўшиқлар барчага бир олам завқ улашди.
Вилоятнинг бошқа туманларида ҳам ногиронлиги бор оилаларга янги уйлар калити тантанали топширилмоқда.

Сбываются благие надежды и чаяния
На одном из таких мероприятий, состоявшемся в Термезе, вручены ключи от 18 квартир 3-этажного дома, возведенного в махалле "Гулистан" областного центра, 2-этажного дома на 5 семей в махалле "Кораёгоч" Джаркурганского района, построенных на двух сотках доступных домов по обновленным типовым проектам на 10 семей на массиве Учкызыл Термезского района.
На мероприятии, в котором участвовали руководители и работники Народной приемной области, хокимы, представители государственных и общественных организаций, пожилые люди и активисты махаллей города Термеза, Джаркурганского и Термезского районов, лица с инвалидностью, переехавшие в новые дома, и их близкие, особо отмечали, что осуществляемые в нашей стране широкомасштабные реформы направлены на обеспечение интересов народа и дают высокие результаты во всесторонней социальной защите граждан с ограниченными физическими возможностями.
Указ Президента страны “О мерах по кардинальному совершенствованию системы государственной поддержки лиц с инвалидностью” от 1 декабря 2017 года служит важным руководством к действию в данном направлении.
В нынешнем году в области новым жильем обеспечиваются 405 семей из числа лиц с инвалидностью, нуждающихся в социальной защите, и воспитанников домов милосердия. За прошедшие девять месяцев в комфортные и современные дома переехали 53 такие семьи. В эти дни завершились строительные работы в домах, рассчитанных на 263 семьи. Возведенное в Термезе доступное 3-этажное жилье на 18 семей, 2-этажное жилье на 5 семей в Джаркурганском районе и построенные в других районах дома на двух сотках по обновленным типовым проектам на 230 семей – из их числа.
На строительство и сдачу в эксплуатацию трехэтажного дома на 18 квартир, возведенного в махалле "Гулистан" города Термеза, было затрачено 2 миллиарда сумов. В 2- и 3-комнатных квартирах созданы все необходимые условия для достойной жизни.
4-faqat saytga.jpg
7.jpg
– Я работал на стройке, – говорит У.Хужамбердиев из махалли "Жуйижангал" города Термеза. – Случайно упал с крыши и стал инвалидом I группы. На протяжении долгих лет жил с супругой и детьми в съемной квартире. Если мужчина не здоров, строительство дома кажется для него несбыточной мечтой. Теперь у меня нет сил трудиться. Очень переживал, что мои дети так и проживут всю жизнь в съемной квартире. Сегодня самый радостный день в нашей жизни, за что очень признательны нашему государству. Мы переехали в трехкомнатную современную квартиру со всеми удобствами. Этому больше меня радуются супруга и дети. Мы очень благодарны государству за подобное внимание и заботу.
В ходе мероприятия новоселам была вручена бытовая техника. Группе нуждающихся граждан переданы инвалидные коляски. Песни и мелодии в исполнении артистов создали у присутствующих приподнятое настроение.