Нукус шаҳридаги Ёшлар марказида “Ёшлар дафтари”га киритилган ёшларга ўз-ўзини банд қилиш мақсадида субсидия асосида асбоб-ускуналар топширилди.
Тадбирда Нукус шаҳри 4 та сектор раҳбарлари, ёшлар ва ота-оналар иштирок этди.
Ёшлар ишлари агентлиги директори ўринбосари Ф.Аблаяров, агентликнинг Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси бошлиғи П.Махсетбаев ва бошқалар Нукус шаҳар ёшларининг ижтимоий-иқтисодий муаммолари, таклиф ва истакларини ўрганиш, уларни ҳал этиш борасида бир қатор чора-тадбирлар амалга оширилаётганини таъкидлади. Натижада ёшларнинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини аниқлаш ва бартараф этишга қаратилган “Нукус шаҳар тажрибаси” яратилди.
Ёшлар етакчилари билан биргаликда 64 та маҳаллада уйма-уй хатлов ишлари амалга оширилиб, 14-30 ёшдаги 74 минг 683 нафар ёшнинг баланси тўлиқ шакллантирилди. Ушбу асосда аниқланган ҳар ўн бешинчи ишсиз ва ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган 4 минг 820 нафар фуқаро 19 та кўмак тури бўйича “Ёшлар дафтари” электрон платформасига киритилди.
Бундан ташқари, Нукус шаҳрида “Ёшлар дафтари”га киритилганларга амалий ёрдам кўрсатиш ишлари бошланиб, уларнинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш чоралари кўрилмоқда. Ёшлар ишлари агентлиги маблағи ҳисобидан 311 нафар ёшнинг сафарбарлик чақируви резервидаги хизмати бадали, 176 нафарининг ҳайдовчиларни тайёрлаш ўқув курси харажатлари учун 2,2 миллиард сўм тўлаб берилди.

677 юношам и девушкам выданы инструменты
В Молодежном центре в Нукусе молодым людям, включенным в «молодежную тетрадь», на условиях субсидии было предоставлено оборудование для обеспечения их самозанятости.
В мероприятии, состоявшемся по этому поводу, приняли участие руководители четырех секторов города Нукуса, молодежь и их родители.
Заместитель директора Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан Ф.Аблаяров, начальник Управления Агентства по делам молодежи Республики Каракалпакстан П.Махсетбаев и другие отметили, что реализован ряд мер и мероприятий в сфере изучения и решения проблем, предложений и целей молодежи. В результате можно говорить о «Нукусском опыте».
Совместно с молодежными лидерами проведена подворовая опись, в ходе которой сформирована база данных из 74 683 юношей и девушек в возрасте 14-30 лет. На основе данного списка в электронную платформу внесены 4 820 безработных и социально уязвимых граждан по 19 направлениям помощи.
Кроме того, в Нукусе начата работа по оказанию практической помощи внесенным в «молодежную тетрадь», принимаются меры по решению их социально-экономических проблем.  Со счета Агентства по делам молодежи выплачен взнос за службу в рядах мобилизационного призывного резерва для 311 юношей, оплату учебных курсов по обучению вождению для 176 молодых людей на сумму 2,2 миллиарда сумов.
В завершении мероприятия 677 юношам и девушкам на основе субсидий выданы приборы и инструменты для использования в трудовой деятельности.