Куз-қиш даврига тайёргарлик депутатлар эътиборида
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси фаолиятида таркиб топган янги анъанага кўра, «Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Регламенти тўғрисида»ги ҳамда «Парламент назорати тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунларига асосан 2018 йил 7 ноябрь куни навбатдаги «Ҳукумат соати» ўтказилди.
Депутатларнинг ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳа аҳволини ўрганиш юзасидан олиб борган ишлари ҳамда жойларда аҳоли томонидан кўтарилган масалалардан келиб чиқиб, қуйи палатадаги депутатлар бирлашмалари таклифларига кўра, «Ҳукумат соати»да кўриб чиқиш учун иккита масала – “2018/2019 йиллар куз-қиш даврида коммунал соҳа ташкилотлари, қозонхоналар, кўп хонадонли турар жой бинолари ва ижтимоий соҳа объектларини барқарор ишлашга тайёрлаш бўйича амалга оширилаётган ишларнинг аҳволи тўғрисида”ги ҳамда “2018/2019 йиллар куз-қиш даврида аҳолини барқарор нархларда ва узлуксиз равишда асосий турдаги қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш ҳамда бу борадаги захирани шакллантириш юзасидан амалга оширилаётган ишларнинг бориши тўғрисида”ги масалалар киритилди.
Мазкур масалалар юзасидан депутатлар саволларига атрофлича жавоб бериш учун Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги мутасадди раҳбарлари Қонунчилик палатасига таклиф этилди.
Тадбирда ҳукумат вакиллари депутатлар томонидан қўйилган масалалар юзасидан қисқача маълумот бериб, сўнгра уларнинг саволларига батафсил жавоб қайтардилар.
Маълумки, шу йилнинг 26 октябрь куни Президентимиз Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган ишлар билан танишиш мақсадида пойтахтимизнинг Юнусобод туманига ташрифи асносида муҳим ижтимоий масалалар хусусида тўхталар экан, уй-жой фондини ривожлантириш, коммунал хизматларни яхшилаш, объектларни куз-қиш мавсумига тайёрлаш борасида муҳим вазифаларни белгилаб берган эди. Хусусан, ҳудудларда куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишларини, айниқса, кўп қаватли уй-жойларга коммунал хизмат кўрсатувчи ташкилотлар фаолиятини кескин танқид қилган эди.
Хабарингиз бор, мамлакатимизда бу борадаги масалаларни комплекс равишда ечиш мақсадида ўтган йили Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ташкил этилганди.
“Ҳукумат соати” аввалида депутатлар Ўзбекистон Республикаси уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазири Музаффар Салиевга мазкур вазирлик ўтган давр мобайнида соҳани тубдан яхшилаш, муаммоларни бартараф қилишга доир чора-тадбирлар доирасида соҳанинг қонунчилик асосини замон талабларига кўра такомиллаштириш борасида етарлича ташаббус кўрсатмаётгани хусусида саволлар билан мурожаат этдилар.
Ўз навбатида, вазир депутатларнинг танқидий руҳдаги саволларига жавоб қайтарар экан, бу борадаги муаммо ва камчиликларни қайта кўриб чиқиш, аввало, соҳанинг ҳуқуқий жиҳатларини такомиллаштириш мақсадга мувофиқ эканини таъкидлади.
Шу билан бирга, вазир ахборотида қайд этилишича, 2018-2019 йиллар куз-қиш даврида коммунал соҳа ташкилотлари, қозонхоналар, кўп хонадонли турар жой бинолари ва ижтимоий соҳа объектларини барқарор ишлашга тайёрлаш бўйича муайян ишлар амалга оширилган. Жорий йилнинг 29 октябрь ҳолатига республика бўйича кўп ҳонадонли уй-жойларни куз-қиш мавсумига барқарор тайёрлаш бўйича Дастур билан белгиланган 7 657 та уйнинг 7 621 таси жорий ва мукаммал таъмирланиб, куз-қиш мавсумига тайёрланган. Мазкур тадбирларни амалга ошириш учун тижорат банклари томонидан 546,5 миллиард сўм маблағ ажратилган. Тегишли дастур асосида 181,3 километр ичимлик суви тармоқлари мукаммал ва 610,9 километр ичимлик суви тармоқлари жорий таъмирланган.
2018 йил январь-октябрь ойлари давомида электр энергияси таъминоти бўйича 2 014 та трансформатор пунктида, 5 834,2 километр электр узатиш тармоғида қурилиш ва таъмирлаш ишлари олиб борилган. Аҳоли ва ижтимоий соҳа муассасалари табиий газ таъминотини яхшилаш учун 41,7 километр қувур капитал таъмирланган ва 95,9 километр қувур реконструкция қилинган.
2018 йил бошидан буён жойларга 632,7 минг дона маиший газ баллонлари, аҳоли хонадонлари учун 321 569,2 тонна суюлтирилган газ, ижтимоий соҳа муассасаларига 284,9 минг тонна, аҳолига эса 433,2 минг тонна кўмир етказиб берилган. Ҳудудларда 51,7 минг тонна кўмир захираси шакллантирилган.
Шу билан бирга, депутатлар вазир эътиборини бу соҳадаги ишлар самарадорлигини ошириш лозимлигига қаратдилар.
“Ҳукумат соати”да навбатдаги масала юзасидан сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири Баҳодир Юсупов жорий йилнинг куз-қиш даврида аҳолини барқарор нархларда, асосий турдаги қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш, бу борадаги захирани шакллантириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш хусусида ахборот берди.
Таъкидланганидек, ҳозирги кунда мамлакатимизда озиқ-овқат маҳсулотлари ҳажми кўпайишига эришилмоқда. Хусусан, 2018 йил охиригача 11,2 миллион тонна сабзавот, 2,9 миллион тонна картошка, 2,7 миллион тонна мева, 2,1 миллион тонна полиз ва 1,7 миллион тонна узум йиғиб-териб олиниши кўзда тутилган. Умуман, ўтган йилга нисбатан 1,4 миллион тонна кўпроқ ялпи ҳосил олиш режалаштирилган.
Мева-сабзавот, полиз, узум ва бошқа қишлоқ хўжалик маҳсулотларини экспорт қилиш ҳажми ҳам ортмоқда. 2018 йилнинг 9 ойида ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 190 миллион доллар кўпроқ, яъни 587 миллион АҚШ доллари қийматидаги 972 минг тонна (ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 351 минг тоннадан ортиқ) янги ва қуритилган мева-сабзавот, полиз ва узум маҳсулотлари экспорт қилинишига эришилди.
Шу билан бирга, депутатлар Президентимизнинг тегишли қарорлари асосида республикада паррандачилик, балиқчилик, асаларичилик, картошкачилик, лимончиликни ривожлантириш борасида ҳам тизимли ишлар олиб борилаётганини эътироф этдилар. 2017 йилга нисбатан парранда гўшти (179 минг тонна) ва тухум ишлаб чиқариш (7,1 миллиард дона) 6 фоизга, балиқ етиштириш (150 минг тонна) 30 фоизга, картошка етиштириш (3 миллион тонна) 7 фоизга, лимон етиштириш (30 минг тонна) 43 фоизга, асал ишлаб чиқариш (17 минг тонна) 38 фоизга ошиши кутилаётгани аҳолини озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш даражасини яхшилаш имконини беради.
Хўжаликлар томонидан буюртмалар бўйича етказиб берилган, хорижга экспорт қилинган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларидан ташқари ҳозиргача 25 минг тоннага яқин картошка, 30 минг тоннадан ортиқ пиёз, 15 минг тоннадан ошиқ сабзи ва 6 минг тоннадан зиёд гуруч захираси яратилган.
“Ҳукумат соати” якунида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан бу соҳадаги ишлар янада самарали ташкил этилиши лозимлиги таъкидланди. Ушбу соҳаларда амалга оширилаётган ишлар юзасидан самарали парламент назоратини таъминлашга келишиб олинди.

Подготовка к осенне-зимнему периоду – в центре внимания депутатов
По сложившейся в деятельности Законодательной палаты Олий Мажлиса новой традиции, в соответствии с законами Республики Узбекистан «О Регламенте Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан» и «О парламентском контроле» 7 ноября 2018 года проведен очередной «Правительственный час».
Исходя из осуществленной депутатами работы по изучению состояния социально-экономического развития регионов, отраслей экономики и социальной сферы, а также поднятых населением вопросов на местах, для рассмотрения на «Правительственном часе» внесены два вопроса – “О состоянии дел, осуществляемых по подготовке к стабильной работе организаций коммунальной сферы, котельных, многоквартирных зданий и объектов социальной сферы в осенне-зимний период 2018/2019 годов” и “О ходе работы, осуществляемой в деле бесперебойного обеспечения населения в осенне-зимний период 2018/2019 годов основными видами сельскохозяйственной и продовольственной продукции по стабильным ценам, а также заготовки резерва в этом направлении”.
Для предоставления подробных ответов на вопросы депутатов по данному вопросу в Законодательную палату приглашены должностные лица Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан и Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан.
На мероприятии члены правительства представили краткую информацию по заданной депутатами тематике, затем подробно ответили на их вопросы.
Следует отметить, что 26 октября текущего года Президент страны Шавкат Мирзиёев в ходе посещения Юнусабадского района столицы с целью ознакомления с осуществляемой на местах работой, акцентируя внимание на актуальных социальных вопросах, обозначил важные задачи в деле развития жилищно-коммунального фонда, улучшения коммунальных услуг, подготовки объектов к осенне-зимнему сезону. В частности, подверг резкой критике работу по подготовке к осенне-зимнему периоду в регионах, особенно деятельность организаций по коммунальному обслуживанию многоэтажных домов.
Известно, что в нашей стране в целях комплексного решения вопросов в этом направлении в прошлом году было организовано Министерство жилищно-коммунального обслуживания.
В начале “Правительственного часа” депутаты обратились к министру жилищно-коммунального обслуживания Музаффару Салиеву с вопросами и мнениями о том, что за прошедший период данное министерство не проявляет достаточной инициативности в деле коренного улучшения сферы, совершенствования в соответствии с современными требованиями законодательной базы отрасли в рамках мер по устранению имеющихся проблем.
В свою очередь, отвечая на прозвучавшие в духе критики и анализа вопросы депутатов, министр подчеркнул целесообразность пересмотра проблем и недостатков в этом направлении, прежде всего, совершенствования правовых аспектов сферы.
Вместе с тем как отмечено в информации министра, осуществлена определенная подготовка к стабильной работе организаций коммунальной сферы, котельных, многоквартирных зданий и объектов социальной сферы в осенне-зимний период 2018/2019 годов. По состоянию на 29 октября текущего года, по республике в соответствии с Программой по стабильной подготовке многоквартирных домов к осенне-зимнему периоду, из 7 657 домов в 7 621 доме проведен текущий и капитальный ремонт, тем самым они подготовлены к осенне-зимнему периоду. Для осуществления данных мер коммерческими банками выделены 546,5 миллиарда сумов. На основе соответствующей программы проведен капитальный ремонт 181,3 км водопровода и текущий ремонт – 610,9 км водопровода.
В январе-октябре 2018 года в 2 014 трансформаторных пунктах по снабжению электроэнергией, в сети электропередач протяженностью 5 834,2 км проведены строительно-ремонтные работы. Для улучшения обеспечения населения и учреждений социальной сферы природным газом осуществлены капитальный ремонт 41,7 км газопровода и реконструкция – 95,9 км.
С начала 2018 года на места поставлены 632,7 тысячи штук баллонов бытового газа, для домохозяйств населения – 321 569,2 тонны сжиженного газа, учреждений социальной сферы – 284,9 тысячи тонн и населению – 433,2 тысячи тонн угля. В регионах сформирован запас угля в 51,7 тысячи тонн.
Наряду с этим депутаты обратили внимание министра на необходимость повышения эффективности работы в этой сфере.
Выступивший по очередному вопросу “Правительственного часа” министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Баходир Юсупов представил информацию о вопросах бесперебойного обеспечения населения в осенне-зимний период текущего года основными видами сельскохозяйственной и продовольственной продукции по стабильным ценам, формирования запаса в данном направлении, обеспечения продовольственной безопасности.
Подчеркивалось, что в настоящее время в нашей стране достигается увеличение объемов заготовки продовольственной продукции. В частности, до конца 2018 года предусмотрена заготовка 11,2 миллиона тонн овощей, 2,9 миллиона тонн картофеля, 2,7 миллиона тонн фруктов, 2,1 миллиона тонн бахчевых и 1,7 миллиона тонн винограда. В целом, относительно прошлого года намечено получить на 1,4 миллиона тонн больше урожая.
Возрастает также объем экспорта плодоовощной, бахчевой продукции, винограда и других сельхозкультур. За 9 месяцев 2018 года достигнут экспорт свежей и сушеной плодоовощной, бахчевой и виноградарской продукции на 190 миллионов долларов больше относительно данного периода прошлого года, то есть 972 тысячи тонн стоимостью 587 миллионов долларов США (относительно аналогичного периода прошлого года – более 351 тысячи тонн).
Вместе с тем депутаты особо отметили, что на основе соответствующих постановлений Президента страны в республике ведется системная работа по развитию птицеводства, рыбоводства, пчеловодства, картофелеводства, лимоноводства. По сравнению с 2017 годом ожидается рост заготовки диетического мяса на 6 процентов (179 тысяч тонн) и яиц (7,1 миллиарда штук), рыбы – на 30 процентов (150 тысяч тонн), картофеля – на 7 процентов (3 миллиона тонн), лимона – на 43 процента (30 тысяч тонн), меда – на 38 процентов (17 тысяч тонн), что создаст возможности для улучшения уровня обеспечения населения продовольственной продукцией.
Кроме сельхозпродукции, поставленной хозяйствами на основе заказа и экспортированной за рубеж, до настоящего времени создан резерв около 25 тысяч тонн картофеля, более 30 тысяч тонн лука, свыше 15 тысяч тонн моркови и более 6 тысяч тонн риса.
В завершение “Правительственного часа” отмечена необходимость более эффективной организации Министерством сельского хозяйства последовательной работы в этом направлении. Также решено обеспечить действенный парламентский контроль за осуществляемой в данных сферах работой.