Айни кунларда бутун юртимиз бўйлаб энг улуғ ва энг азиз байрам – Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 31 йиллиги катта тантана қилинмоқда. Шу муносабат билан Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Ёшлар масалалари бўйича комиссияси томонидан “Мустақиллик — улуғ неъмат” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Унда мустақиллик — энг буюк неъмат, эркин ва бахтли яшаш ҳуқуқи, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари, унинг қонуний манфаатларини таъминлашнинг бош омили эканлигига алоҳида урғу берилди.
— Бугун биз эришган юксак марралар, озод ва обод Ватанимиз манзаралари, аввало, истиқлол шарофатидандир, — деди Қонунчилик палатаси депутати Умида Раҳмонова. — Ўтган 31 йил давомида мамлакатимиз ҳаётининг сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва маданий соҳаларида улкан ишлар амалга оширилди. Хусусан, ёшлар масаласи давлат сиёсатининг энг устувор вазифасига айланди. Уларни ҳар томонлама етук, билимли, салоҳиятли шахс, комил инсон сифатида тарбиялашга ўзига хос тарзда, замонавий усуллар асосида ёндашилмоқда. Энг муҳими, мамлакатимизда уларга берилаётган эътибор, давлат томонидан кўрсатилаётган ғамхўрлик миқёси йилдан-йилга кенгайиб боряпти. Сўнгги йилларда давлатимиз раҳбари томонидан ёшлар сиёсатига қаратилаётган эътибор, жумладан, “Ёшлар – келажагимиз”, “Беш ташаббус” каби ижтимоий ривожланиш дастурлари йигит-қизларни янгича фикрлаш ва ишлашга ундамоқда. Юз минглаб, миллионлаб ёшларни ташаббускорликка чорламоқда. Шунингдек, Ёшлар ишлари агентлиги ташкил этилгани, ҳар бир маҳаллада ёшлар билан уларнинг муаммолари билан ишлайдиган ёшлар масалалари бўйича етакчилар фаолияти йўлга қўйилгани ёшларга қаратилаётган эътибор намунасидир.
Давра суҳбатида қайд этилганидек, мамлакатимиз аҳолисининг қарийб 64 фоизини ёшлар ташкил этиши давлатимиз зиммасига улкан масъулият юклайди. Зеро, ёшлар давлатнинг қудратини белгилайдиган муҳим омиллардан биридир. Шундай экан, келажагимиз эгаларини ҳар томонлама, мустақил фикрлайдиган, ташаббускор, шижоатли қилиб тарбиялаш долзарб масалалардандир. Бу борада Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Ёшлар масалалари бўйича комиссияси томонидан ҳам қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Тадбирда сўз олганлар ёшлар билан ишлашда ўзликни, миллий ғурур тушунчаларига аҳамият бериш ва аждодларга муносиб фарзанд бўлиб, мустақилликнинг қадрига етиш, Янги Ўзбекистон тараққиёти учун ҳисса қўшишга мотивация бериш лозимлигини қайд этишди.

Активная и инициативная молодежь – будущее страны
В эти дни в нашей стране широко отмечается самый великий и самый дорогой праздник – 31-я годовщина независимости Республики Узбекистан. По этому случаю Комиссией по вопросам молодежи Законодательной палаты Олий Мажлиса был организован круглый стол на тему «Независимость – великое благо».
На мероприятии подчеркивалось, что независимость является бесценным благом, главным фактором нашей счастливой жизни, обеспечения прав и свобод, законных интересов каждого нашего соотечественника.
– Достигнутые высокие успехи, прекрасный облик нашей свободной и процветающей Родины, городов и сел – результат нашей свободы и независимости, – сказала депутат Законодательной палаты Умида Рахмонова. – За 31 год проделана огромная работа в политической, социально-экономической и культурной сферах. В частности, вопросы, связанные с молодежью, подняты на уровень политики нашего государства. Применяется современный подход к воспитанию подрастающего поколения гармонично развитыми, глубоко образованными, зрелыми во всех отношениях личностями. Самое главное, что масштабы заботы и внимания государства о молодежи, ее всесторонней поддержке ширятся из года в год. В частности, программы «Молодежь – наше будущее» и «Пять инициатив» побуждают миллионы юношей и девушек мыслить и работать по-новому, призывают их быть еще более активными и инициативными. Создание Агентства по делам молодежи, а также налаживание в каждой махалле деятельности молодежных лидеров, которые непосредственно занимаются проблемами сверстников, также являются ярким примером огромного внимания, уделяемого в нашей стране молодежи и ее будущему.
Как отмечалось в ходе круглого стола, тот факт, что 64 процента   населения страны составляют молодые люди, возлагает огромную ответственность на наше государство. Ведь молодежь является одним из важных факторов, определяющих силу и мощь государства. Поэтому воспитание хозяев нашего будущего самостоятельно мыслящими, предприимчивыми и инициативными является одной из наиболее актуальных задач. Комиссией по вопросам молодежи Законодательной палаты Олий Мажлиса также проводится работа в этом направлении.
Выступившие на мероприятии отметили, что при работе с молодежью необходимо уделять особое внимание вопросам национальной самобытности и национальной гордости, мотивировать подрастающее поколение на активное участие в развитии нового Узбекистана и быть достойными наследниками наших предков.