“Янгиғазғон”ликларни қандай муаммолар қийнамоқда?
Навоий вилояти ҳокими вазифасини бажарувчи Нормат Турсунов вилоят ва туман секторлари раҳбарлари ҳамда тегишли мутасаддилар ҳамроҳлигида вилоят марказидан 250 километр олисда жойлашган “Янгиғазғон” ОФЙ ҳудудига кирувчи “Фидокор” овулига ташриф буюрди.
Кўпдан буён раҳбарлар қадами етмаган “Фидокор”да 500 нафардан кўпроқ қозоқ миллатига мансуб аҳоли истиқомат қилади. Турмуш манбаи асосан чорвачилик бўлган мазкур ҳудудда “Обод қишлоқ” давлат дастури асосида жорий йил истиқлол байрами арафасида 160 ўринли 1 та умумтаълим мактаби ва 60 ўринли 1 та мактабгача таълим ташкилоти фойдаланишга топширилиши режалаштирилмоқда.
Вилоят раҳбари дастлаб ушбу ижтимоий объектларда амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Шундан сўнг уйма-уй юриб, ҳудуддаги аҳолининг ижтимоий муаммолари ўрганилди.
Ҳудудда истиқомат қилувчи Абдулла Қалимбетов кўп йиллардан буён ногиронлиги сабаб ижтимоий аҳволи оғирлашиб қолган.
Н.Турсунов билан мулоқот чоғида у оиласи билан яшаб турган хонадонини таъмирлаб беришини сўраб мурожаат қилди. Худди шундай Тажигул Ешпулатова ҳам боқувчисини йўқотганлиги, яшаб турган хонадони таъмирталаб бўлиб қолганлиги сабаб уйини таъмирлашга эҳтиёжи борлигини билдирди. Вилоят раҳбари ҳар иккала фуқаронинг хонадони тез кунларда таъмирланишини таъминлаш бўйича мутасаддиларга кўрсатма бериб, масаланинг ечими манбасини ҳам аниқ кўрсатиб ўтди.
Шундан сўнг аҳоли билан очиқ мулоқот ташкил этилди. Самимий суҳбат чоғида одамлар ўзларини қийнаётган муаммолар билан бирга, юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлардан розиликларини ҳам изҳор қилишди.
Аҳолининг турмуш даражасини яхшилаш ҳамда ҳудудда чорвачилик соҳасини тараққий этишида йўлларнинг текис ва равон бўлиши муҳим аҳамият касб этади.
Шу жиҳатдан маҳаллий чорвадор аҳоли кундалик эҳтиёж моллари ҳамда чорвачилик маҳсулотларини харид қилиш учун қўшни Бухоро вилоятининг Ғиждувон туманига боришларига тўғри келади. Ёзнинг жазирамаси, қишнинг аёзли кунларида Қизилқум барханларидан таркиб топган қумли йўллар, айниқса, саратонда қумларнинг кучиши оқибатида аҳоли хавф-хатарларга дуч келишмоқда. Шу боис йўлларга қум-шағал ташлаб тартибга келтиришда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилишди.
Вазиятни ўрганган вилоят раҳбари Н.Турсунов ўз сўзида ушбу муаммони бугун ёки эртага эмас, балки, куз фаслида маҳаллий бюджет ҳисобидан ҳал қилиб берадиган бўлди. Бунинг режасини тез кунларда ишлаб чиқиш ва таклифлар киритиш бўйича вилоят Автомобиль йўллари худудий бошқармаси мутасаддиларига топшириқ берди.
Аҳоли саломатлигини муҳофазалаш борасида ҳудуддаги “Янгиғазғон” қишлоқ врачлик пункти филиали билан яқиндан танишиш жараёнида эса ҳудудда ҳамшира етишмаслиги, ҚВП биносининг хоналари камлиги аниқланди.
Бу камчиликлар ҳам тез фурсатда ечим топадиган бўлди. ҚВП биноси ёнига қўшимча барча қулайликларга эга бўлган замонавий контейнер поликлиника жойлаштириладиган бўлди.
“Фидокор” овули аҳолиси билан учрашуви ниҳоясига етгач, вилоят раҳбари ҳамроҳлари билан “Янгиғазғон” ОФЙ ҳудудида “Спутник Радик” МЧЖ томонидан ташкил этилаётган дам олиш ва соғломлаштириш масканидаги қурилиш ишлари ҳамда дам олувчилар учун яратилаётган шарт-шароитлар билан ҳам яқиндан танишди.
Бу ерда сайёҳлар учун анъанавий ва ноанъанавий бўлган 10 га яқин хизмат турлари йўлга қўйилади. Хусусан, республикамизнинг барча ҳудудларида ҳам мавжуд бўлмаган от ва туяда ҳамда квадроциклда сайр қилиш, туз ва туя сути билан даволаш, юлдузларни кузатиш хизматлари шулар жумласидандир.
Чўл ҳудудида ташкил этилаётган ушбу масканда лойиҳа қувватига кўра бир кунда 250 нафарга яқин дам олувчиларга хизмат кўрсатувчи ушбу маскан ишга тушиши билан 20 яқин янги иш ўрни яратилиб, туризм хизмати экспорти йилига 800 минг долларни ташкил этиши кўзда тутилган.

Что волнует жителей отдаленного аула?
Исполняющий обязанности хокима Навоийской области Нормат Турсунов в сопровождении руководителей секторов области и районов, а также других должностных лиц посетил аул Фидокор СГА «Янгигазгон», расположенный в 250 километрах от областного центра.
В ауле Фидокор проживает свыше 500 представителей казахской национальности. Жители данной территории уже долгие годы оставались наедине со своими тревогами, проблемами и заботами. В ауле, где основным источником жизнеобеспечения является животноводство, в этом году в преддверии Дня независимости на основе Государственной программы «Обод кишлок» планируется сдать в эксплуатацию общеобразовательную школу на 160 мест и дошкольную образовательную организацию на 60 мест.
Глава региона ознакомился с работой, проводимой на этих социальных объектах.
Затем должностные лица во главе с хокимом обошли дома местных жителей, побеседовали с ними, изучили волнующие людей проблемы и заботы.
Так, житель аула Абдулла Калимбетов уже много лет имеет инвалидность, в результате чего оказался в трудной жизненной ситуации. В ходе разговора с Н.Турсуновым он попросил помочь отремонтировать жилье, в котором он проживает вместе с семьей. Как выяснилось в ходе беседы, в ремонте жилья нуждается и другая жительница аула Тажигул Ешпулатова. Глава региона дал поручение ответственным лицам обеспечить ремонт домов жителей в кратчайшие сроки, четко указав источник решения проблемы.
После этого был организован открытый диалог с населением. В ходе искренней беседы люди выразили удовлетворение осуществляемыми в нашей стране реформами, а также озвучили свои насущные проблемы и заботы.
Было особо отмечено, что в повышении уровня жизни населения и развитии животноводства на территории   важное значение имеет состояние дорог.
На сегодняшний день местные жители вынуждены  ездить в Гиждуванский район соседней Бухарской области за предметами первой необходимости и животноводческой продукцией. Дорога неблизкая, тяжелая и опасная, пролегает через большие барханы. Поэтому местные жители попросили оказать практическую помощь в засыпке дорог щебнем.
Глава региона, подробно изучив ситуацию, заявил, что эта проблема будет решена осенью за счет средств местного бюджета. Он поручил ответственным лицам территориального управления по автомобильным дорогам разработать соответствующий план работы и внести необходимые предложения.
В ходе изучения деятельности филиала сельского врачебного пункта «Янгигазгон» выяснилось, что для обслуживания населения территории не хватает медицинских сестер, а в самом здании пункта – кабинетов для проведения необходимых медпроцедур.
Эта проблема также будет устранена в ближайшее время. Рядом со зданием пункта будет размещена современная модульная поликлиника со всеми удобствами.
Затем глава региона в сопровождении должностных лиц ознакомился с ходом строительства оздоровительного комплекса на территории СГА «Янгигазгон», возводимого ООО «Спутник Радик», а также условиями, создаваемыми здесь для отдыхающих.
В комплексе будет налажено оказание около 10 видов традиционных и нетрадиционных видов услуг для туристов. В их числе – прогулки на лошадях, верблюдах, квадроциклах, лечение солью и верблюжьим молоком, наблюдение за звездами.
В этой зоне отдыха, создаваемой в степной местности, будут ежедневно обслуживаться до 250 отдыхающих, будет создано около 20 новых рабочих мест, а объем туристических услуг, как ожидается, составит 800 тысяч долларов в год.