Ижтимоий ҳимояга ва ёрдамга муҳтож аҳоли қатламларини моддий қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори
Аҳолига ижтимоий хизматлар кўрсатишни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш, ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамиятга ижтимоий мослашуви учун кенг имкониятлар яратиш ҳамда етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни жойлаштиришнинг оилавий ва бошқа муқобил шаклларини давлат томонидан янада қўллаб-қувватлаш мақсадида:
1. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2022 йил 1 июлдан бошлаб:
а) оилавий болалар уйларига Давлат бюджетидан маблағ ажратишнинг қуйидаги тартиби жорий этилади:
оилавий болалар уйларининг сақлаш харажатлари учун Давлат бюджетидан маблағ ажратишда бир нафар тарбияланувчига тўғри келадиган харажатлар миқдори ҳамда болалар сонидан келиб чиқиб, зарур маблағлар ота-оналар номига очилган банк пластик карталарига ўтказиб берилади;
оилавий болалар уйларида бир нафар тарбияланувчи учун Давлат бюджетидан молиялаштириладиган ойлик харажатлар таркибига коммунал харажатлар ҳам киритилади;
б) оилавий болалар уйлари томонидан истеъмол қилинган коммунал хизматлар учун тўловлар жисмоний шахслар учун белгиланган нархларда амалга оширилади;
в) жисмоний ёки психик ривожланишида нуқсони бўлган болалар учун ихтисослаштирилган мактаб ва мактаб-интернатларда ҳамда ногиронлиги бўлган болалар касб-ҳунар мактабларида ишловчи техник ва хизмат кўрсатувчи ходимларнинг базавий тариф ставкаларига 50 фоиз миқдорда устамалар тўланади.
Халқ таълими вазирлиги (Б.Саидов) Молия вазирлиги билан биргаликда:
икки ой муддатда оилавий болалар уйларига Давлат бюджетидан маблағ ажратиш тартибини белгиловчи Ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига белгиланган тартибда киритсин;
жисмоний ёки психик ривожланишида нуқсони бўлган болалар учун ихтисослаштирилган мактаб ва мактаб-интернатлар кутубхона фондини хатловдан ўтказсин, ушбу муассасаларни Республика мақсадли китоб жамғармаси орқали бадиий адабиётлар билан мунтазам таъминлаш учун ҳар йили 5 миллиард сўм йўналтирсин;
жисмоний ривожланишида нуқсони бўлган болалар учун ихтисослаштирилган мактаб ва мактаб-интернатлар ўқувчилари ўртасида босқичма-босқич барча фанлардан фан олимпиадаларининг ташкил этилишини таъминласин.
2. Қуйидагилар:
2021 йилда эшитиш қобилияти заиф болаларнинг одатий ҳаётга мослашувини осонлаштириш учун халқаро нодавлат нотижорат ташкилотлар билан биргаликда 4 минг дона замонавий эшитиш мосламалари ихтисослаштирилган таълим муассасаларида таълим олаётган заиф эшитувчи болаларга етказиб берилиши натижасида уларнинг эшитиш қобилияти яхшиланиб, умумтаълим фанларини ўзлаштириш даражаси ошганлиги;
Қорақалпоғистон Республикаси, Қашқадарё, Навоий ва Тошкент вилоятларида мактабгача ёшдаги ногиронлиги бўлган болаларга таълим бериш билан биргаликда, реабилитация хизматларини кўрсатиш имкониятига эга бўлган биттадан “Имкон” кўп тармоқли ихтисослашган мактабгача таълим ташкилотлари ташкил этилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги (А.Инаков), Халқ таълими вазирлиги (Б.Саидов), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев) ва Молия вазирлиги (Т.Ишметов) заиф эшитувчи болалар учун ихтисослаштирилган таълим муассасаларини 2022 йил якунига қадар замонавий эшитиш мосламалари билан тўлиқ таъминласин, 2023 йилдан бошлаб эса, эҳтиёждан келиб чиқиб, замонавий эшитиш мосламаларини мунтазам равишда харид қилиш амалиётини жорий қилсин.
Вазирлар Маҳкамаси 2023-2025 йилларда қолган 10 та ҳудудда реабилитация марказига эга бўлган “Имкон” кўп тармоқли ихтисослашган мактабгача таълим ташкилотларини ташкил этиш ва мактабгача ёшдаги ногиронлиги бўлган болаларни ушбу муассасалар билан қамраб олиш чораларини кўрсин.
3. Белгилаб қўйилсинки:
а) етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар уларга давлат томонидан иккиламчи бозордан олиб берилган уй-жойларни мулкка эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўз номига расмийлаштиришда нотариус ва кадастр хизматлари учун (олди-сотди шартномаси ва кўчмас мулк объектларини давлат рўйхатидан ўтказиш) давлат божи тўлашдан озод этилади;
б) етим ёки ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган талабаларга давлат олий таълим муассасаларида озиқ-овқат, кийим-кечак ва санитария воситалари харид қилиш учун маблағ ажратиш амалиёти нодавлат олий таълим муассасалари талабаларига ҳам татбиқ этилади.
Бунда, ушбу мақсадлар учун маблағлар Давлат бюджети параметрларида Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига ажратилган ресурсларда назарда тутилади ва нодавлат олий таълим муассасаларининг сўровига асосан ажратиб борилади;
в) 2022 йил 1 июндан бошлаб “Ишга марҳамат” мономарказларида инклюзив таълим асосида касб-ҳунарга ўқитилаётган ногиронлиги бўлган шахсларга ногиронлик нафақаси билан бир вақтда, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 баравари миқдорида ҳар ойлик стипендия тўлаб берилади.
4. 2022 йил 1 майдан бошлаб “Саховат” уйларида яшовчи зарур иш стажига эга бўлмаган кекса ёшдаги ва меҳнатга лаёқатсиз фуқароларга шахсий сарф-харажатлари учун ҳар ойда тегишли нафақа миқдорининг 20 фоизини тўлаш тартиби жорий қилинсин.
5. Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги, Молия вазирлиги, Ўзбекистон “Veteran” жангчи-фахрий ва ногиронлари бирлашмасининг Афғон урушида иштирок этган ногиронлиги бўлган жангчи-фахрийларни индивидуал ўлчовлар асосида тайёрланадиган тегишли замонавий протез-ортопедия мосламалари билан таъминлаш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги (А.Инаков), Ўзбекистон “Veteran” жангчи-фахрийлар ва ногиронлар бирлашмаси икки ой муддатда Афғон урушида иштирок этган ногиронлиги бўлган жангчи-фахрийларни протез-ортопедия мосламалари билан таъминлаш режа-графигини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
Молия вазирлиги (Т.Ишметов) мазкур бандда назарда тутилган тадбирлар учун Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлигининг асосланган ҳисоб-китобларига биноан 2022 йилда Давлат бюджетидан қўшимча маблағ ажратсин.
6. Белгилансинки, 2023 йил 1 январдан бошлаб I ва II гуруҳ ногиронлиги учун пенсия тайинлангандан кейин ишлаган фуқароларнинг
иш стажи ва иш ҳақини ҳисобга олган ҳолда, ногиронлик пенсияси миқдорларини ҳар икки йилда қайта ҳисоблаш тартиби жорий этилади.
Молия вазирлиги (Т.Ишметов) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда мазкур бандда кўрсатилган тартибни жорий этиш бўйича “Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига белгиланган тартибда киритсин.
7. Белгилаб қўйилсинки, 2023 йил 1 январдан бошлаб Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари ҳузуридаги нодавлат нотижорат ташкилотларни ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фондлари (кейинги ўринларда – ҳудудий жамоат фондлари) ҳисобидан Ўзбекистон ногиронлар жамияти, Ўзбекистон кўзи ожизлар жамияти, Ўзбекистон карлар жамияти ҳамда Ўзбекистон ногиронлар ассоциациясининг ҳудудий бўлинмаларига давлат субсидиясини ажратиш тизими жорий этилади.
Ўзбекистон ногиронлар жамияти, Ўзбекистон кўзи ожизлар жамияти, Ўзбекистон карлар жамияти ва Ўзбекистон ногиронлар ассоциациясининг ўз ҳудудий бўлинмалари томонидан 2023 йил 1 январдан бошлаб тегишли ҳудудлардаги ногиронлиги бўлган шахсларни реабилитация қилиш, ижтимоий ёрдам кўрсатиш, жамиятда ўз ўрнини топишида кўмаклашиш борасида амалга оширилган ишлар натижаси бўйича ҳар чоракда тегишлича Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар, Тошкент шаҳар, туман (шаҳар) Кенгашларига ҳисобот бериш амалиётини йўлга қўйиш ҳақидаги таклифи маъқуллансин.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларни ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссиясига Молия вазирлиги ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан келишилган ҳолда, икки ой муддатда Ўзбекистон ногиронлар жамияти, Ўзбекистон кўзи ожизлар жамияти, Ўзбекистон карлар жамияти ва Ўзбекистон ногиронлар ассоциациясининг ҳудудий бўлинмалари учун тавсиявий штатлар меъёрларини ҳамда меҳнатга ҳақ тўлаш миқдорларини тасдиқлаш ва ҳудудий жамоат фондларига етказиш тавсия этилсин.
Молия вазирлиги 2023 йилдан бошлаб Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетларида ҳудудий жамоат фондлари учун тегишли маблағлар кўзда тутилишини таъминласин.
8. Молия вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлигининг 2022-2023 йилларда давлат ижтимоий муассасаларининг қуриш ва таъмирлаш ҳамда уларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш учун 600 миллиард сўм йўналтириш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (А.Бобоев):
Молия вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги билан биргаликда икки ой муддатда 2022-2023 йилларда давлат ижтимоий муассасаларининг қурилиш ва таъмирлаш ҳамда уларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш бўйича манзилли дастурни ишлаб чиқиб, тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
қурилиш-таъмирлаш ва моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ишлари ўрнатилган тартибда 2023 йилга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури доирасида амалга оширилишини таъминласин.
Молия вазирлиги (Т.Ишметов) давлат ижтимоий муассасаларини жорий таъмирлаш ва жиҳозлаш учун 2022 йилда Давлат бюджети параметрларида аҳолини уй-жой билан таъминлаш дастурларини молиялаштириш учун кўзда тутилган маблағларнинг йил якунига қадар иқтисод қилиниши кутилаётган қисми ҳисобидан 150 миллиард сўм ажратсин2023 йилда эса қурилиш-таъмирлаш ишларини ўрнатилган тартибда 2023 йилга мўлжалланган ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури доирасида кўзда тутсин.
9. Молия вазирлиги (Т.Ишметов) мазкур қарорда кўзда тутилаётган тадбирларни амалга ошириш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш учун асосланган ҳисоб-китобларга асосан Давлат бюджетидан маблағ ажратилишини таъминласин.
10. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб молия вазири Т.А.Ишметов, Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги директори А.К.Инаков, халқ таълими вазири Б.О.Саидов ва соғлиқни сақлаш вазири Б.А.Мусаев белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А. Қўчқоров ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

В целях поднятия на качественно новый уровень оказания социальных услуг населению, создания широких возможностей для социальной адаптации лиц с инвалидностью в обществе, а также дальнейшей государственной поддержки семейных и иных альтернативных форм размещения детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей:
1. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 июля 2022 года:
а) внедряется следующий порядок выделения детским домам семейного типа средств из Государственного бюджета:
при выделении средств из Государственного бюджета на расходы по содержанию детских домов семейного типа размер затрат на одного воспитанника, а также необходимые средства исходя из численности детей перечисляются на банковские пластиковые карты, открытые на имя родителей;
в состав ежемесячных расходов, финансируемых из Государственного бюджета на каждого воспитанника в детских домах семейного типа, включаются также коммунальные расходы;
б) платежи за коммунальные услуги, потребленные детскими домами семейного типа, производятся по ценам, установленным для физических лиц;
в) к базовым тарифным ставкам технического и вспомогательного персонала специализированных школ и школ-интернатов для детей с отклонениями в физическом или психическом развитии, а также профессиональных школ для детей с инвалидностью выплачиваются надбавки в размере 50 процентов.
Министерству народного образования (Саидов Б.) совместно с Министерством финансов:
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров в установленном порядке проект Правительственного решения, определяющий порядок выделения детским домам семейного типа средств из Государственного бюджета;
провести инвентаризацию библиотечного фонда специализированных школ и школ-интернатов для детей с отклонениями в физическом или психическом развитии, направить ежегодно 5 миллиардов сумов на регулярное обеспечение данных учреждений художественной литературой посредством Республиканского целевого книжного фонда;
обеспечить поэтапную организацию для детей с отклонениями в физическом развитии предметных олимпиад по всем предметам среди учащихся специализированных школ и школ-интернатов.
2. Принять к сведению, что:
в результате доставки совместно с международными негосударственными некоммерческими организациями в 2021 году для слабослышащих детей, обучающихся в специализированных образовательных учреждениях, 4 тысяч штук современных слуховых аппаратов с целью облегчения адаптации слабослышащих детей к обычной жизни улучшились их слуховые способности, повысился уровень усвоения общеобразовательных предметов;
в Республике Каракалпакстан, Кашкадарьинской, Навоийской и Ташкентской областях создано по одной многопрофильной специализированной дошкольной образовательной организации «Имкон», имеющей возможность оказания услуг по реабилитации наряду с обучением детей с инвалидностью дошкольного возраста.
Агентству по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.), Министерству народного образования (Саидов Б.), Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) и Министерству финансов (Ишметов Т.) обеспечить полностью специализированные образовательные учреждения для слабослышащих детей современными слуховыми аппаратами до конца 2022 года, а начиная с 2023 года внедрить практику закупки современных слуховых аппаратов на регулярной основе исходя из потребности.
Кабинету Министров принять меры по созданию в 2023–2025 годах в остальных 10 регионах центров реабилитации многопрофильных специализированных дошкольных образовательных организаций «Имкон» и охвату детей с инвалидностью дошкольного возраста данными учреждениями.
3. Установить, что:
а) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, при оформлении на свое имя жилья, приобретенного для них государством на вторичном рынке, на основе права собственности освобождаются от уплаты государственной пошлины за нотариальные и кадастровые услуги (договор купли-продажи и государственная регистрация объектов недвижимости);
б) практика выделения студентам, являющимся сиротами или оставшимся без попечения родителей, средств на приобретение в государственных высших образовательных учреждениях продуктов питания, одежды и предметов санитарии, распространяется также на студентов негосударственных высших образовательных учреждений.
При этом средства на данные цели предусматриваются в ресурсах, выделенных в параметрах Государственного бюджета для Министерства высшего и среднего специального образования, и выделяются по запросу негосударственных высших образовательных учреждений;
в) начиная с 1 июня 2022 года лицам с инвалидностью, обучаемым профессиям в моноцентрах «Ишга мархамат» на основе инклюзивного образования, одновременно с пособием по инвалидности выплачивается также ежемесячная стипендия в двукратном размере базовой расчетной величины за счет средств Государственного фонда содействия занятости.
4. Внедрить начиная с 1 мая 2022 года порядок ежемесячной выплаты проживающим в домах «Саховат» престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимый стаж работы, 20 процентов размера соответствующей пенсии на личные расходы.
5. Одобрить предложение Агентства по развитию медико-социальных услуг, Министерства финансов, Объединения воинов-ветеранов и инвалидов Узбекистана «Veteran» об обеспечении воинов-ветеранов с инвалидностью, участвовавших в афганской войне, соответствующими современными протезно-ортопедическими изделиями, изготовленными по индивидуальным меркам.
Агентству по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.), Объединению воинов-ветеранов и инвалидов Узбекистана «Veteran» в двухмесячный срок разработать и утвердить план-график обеспечения воинов-ветеранов с инвалидностью, участвовавших в афганской войне, протезно-ортопедическими изделиями.
Министерству финансов (Ишметов Т.) выделить в 2022 году из Государственного бюджета дополнительные средства на мероприятия, предусмотренные настоящим пунктом, согласно обоснованным расчетам Агентства по развитию медико-социальных услуг.
6. Определить, что начиная с 1 января 2023 года вводится порядок перерасчета каждые два года размера пенсии по инвалидности гражданам, проработавшим после назначения пенсии по инвалидности I и II группы, с учетом стажа работы и заработной платы.
Министерству финансов (Ишметов Т.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров в установленном порядке проект закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О государственном пенсионном обеспечении граждан» по внедрению порядка, указанного в настоящем пункте.
7. Установить, что начиная с 1 января 2023 года внедряется система выделения государственной субсидии территориальным подразделениям Общества инвалидов Узбекистана, Общества слепых Узбекистана, Общества глухих Узбекистана, а также Ассоциации инвалидов Узбекистана за счет общественных фондов по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, Кенгашах народных депутатов областей и города Ташкента (далее – территориальные общественные фонды).
Одобрить предложение Общества инвалидов Узбекистана, Общества слепых Узбекистана, Общества глухих Узбекистана и Ассоциации инвалидов Узбекистана о внедрении практики представления их территориальными подразделениями начиная с 1 января 2023 года ежеквартального отчета соответственно перед Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, Кенгашами народных депутатов областей, города Ташкента, районов (городов) о результатах проделанной работы по реабилитации лиц с инвалидностью на соответствующей территории, оказанию им социальной помощи, содействию обретению ими своего места в обществе.
Рекомендовать Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан при согласовании с Министерством финансов, Министерством занятости и трудовых отношений в двухмесячный срок утвердить и довести до территориальных общественных фондов рекомендуемые штатные нормы и размеры оплаты труда для территориальных подразделений Общества инвалидов Узбекистана, Общества слепых Узбекистана, Общества глухих Узбекистана и Ассоциации инвалидов Узбекистана.
Министерству финансов начиная с 2023 года обеспечить предусмотрение в местных бюджетах Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента соответствующих средств для территориальных общественных фондов.
8. Одобрить предложение Министерства финансов, Министерства народного образования, Агентства по развитию медико-социальных услуг о направлении 600 миллиардов сумов на строительство, ремонт и укрепление материально-технической базы государственных социальных учреждений в 2022–2023 годах.
Министерству экономического развития и сокращения бедности (Бобоев А.):
совместно с Министерством финансов, Министерством народного образования, Агентством по развитию медико-социальных услуг в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров адресную программу по строительству, ремонту и укреплению материально-технической базы государственных социальных учреждений в 2022–2023 годах;
обеспечить осуществление строительства, ремонта и укрепления материально-технической базы в рамках Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2023 год в установленном порядке.
Министерству финансов (Ишметов Т.) для текущего ремонта и оснащения государственных социальных учреждений выделить 150 миллиардов сумов за счет сэкономленной по прогнозам к концу года части средств, предусмотренных в параметрах Государственного бюджета в 2022 году для финансирования программ по обеспечению населения жильем, в 2023 году – предусмотреть строительно-ремонтные работы в рамках Программы развития социальной и производственной инфраструктуры на 2023 год в установленном порядке.
9. Министерству финансов (Ишметов Т.) обеспечить выделение средств из Государственного бюджета на финансирование расходов, связанных с реализацией мер, предусмотренных настоящим постановлением, согласно обоснованным расчетам.
10. Возложить на министра финансов Ишметова Т.А., директора Агентства по развитию медико-социальных услуг Инакова А.К., министра народного образования Саидова Б.О. и министра здравоохранения Мусаева Б.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.