Юртимизда Президентимиз ташаббуси билан жорий қилинган “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари”, “Темир дафтар” тизими ижтимоий ҳимояга муҳтож хотин-қизлар, ёшлар ва оилалар вакилларини ижтимоий, иқтисодий, қўллаб-қувватлаш, ҳуқуқий, психологик кўмак бериш, уларнинг билим ва касб ўрганишига, иш билан таъминланишига ёрдамлашишда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Н.Исмоилов ушбу оқилона тизимлар чет элликлар томонидан ўрганилаётганини қайд этди:
— Мамлакатимизда ўз вақтида жорий қилинган “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари”, “Темир дафтар” тизимини чет элликлар биздан ўрганмоқда. Чунки ушбу тизим коронавирус пандемияси вақтида жуда қўл келди. Карантин вақтида кўплаб тармоқларда фаолият вақтинча тўхтаб қолганда, аҳоли вакиллари ишсиз қолган пайтда ана шу тизимлар орқали аҳолига манзилли кўмак берилди. Биз шошиб қолмадик, кимга, қайси оилага кўмак зарур, қайси оиланинг шароити қандай — бу масалаларда “дафтарлар” орқали тизимли йўл тутилди.

Спикер: нашу систему «тетрадей» изучают иностранцы
Внедренная в Узбекистане по инициативе Президента страны система «Женской», «Молодежной» и «Железной» тетрадей имеет важное значение для оказания социально-экономической, правовой и психологической поддержки нуждающимся в социальной защите семьям, женщинам, молодым людям, обеспечения их работой, укрепления их знаний и обучения профессиям.
Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжон Исмоилов отмечает, что в настоящее время данная система с интересом изучается иностранцами.
–  Иностранцы изучают, как у нас работает внедренная в свое время система «Женская», «Молодежная», «Железная» тетрадь, – говорит он. – Потому что эта система очень пригодилась в период пандемии коронавируса. Во время карантина, когда многие отрасли приостановили свою деятельность,  а население осталось без работы, через эту систему им оказывалась адресная помощь. Мы не растерялись, не зная, кому требуется оказать помощь, в какой семье какие условия – эти вопросы решались системно на основе составления списков «тетрадей».