Наманган вилояти ҳокими афв этилганлар билан мулоқот қилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида”ги фармонига мувофиқ авф этилганлар орасида Наманган вилоятидан беш нафар фуқаро ҳам бор.
Наманган вилояти ҳокими, Олий Мажлис Сенати аъзоси Шавкат Абдураззоқов бошчилигидаги секторлар раҳбарлари ва тегишли ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари мутасаддилари афв этилган фуқаролар билан учрашди. Собиқ маҳкумлар билан алоҳида мулоқот ўтказилди.
Мулоқотда афв этилган фуқароларнинг жамиятга мослашуви, ижтимоий муҳофазаси, моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш, бандлигини таъминлаш каби муҳим масалалар хусусида сўз юритилди.
Афв этилган кишиларга бундан буён халқимиз ва Президентимизнинг ишончини оқлаб, соғлом турмуш тарзини йўлга қўйиш, жамиятда ўз ўрнини топиши, юз бераётган ўзгариш ва янгиланишларнинг фаол иштирокчиси бўлиши кераклиги уқтирилди.
Элимизга хос эзгулик, бағрикенглик, меҳр-оқибат ва кечиримли бўлиш каби олижаноб фазилатларнинг ёрқин ифодаси бўлган афв ҳақидаги ҳужжат натижасида жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган ҳамюртларимизнинг ўз оилалари, яқинлари бағрига қайтиши ота-оналари, аёллари, фарзандлари кўнглини шодликка тўлдирди.
– Косибчилик ҳунари билан рўзғор тебратаётгандим, – дейди Наманган шаҳрининг Фаровон маҳалласида яшовчи Султонбек Муҳиддинов. – Нимадир бўлди-ю, адашдим. 2002 йил сентябрь ойида диний экстремизм оқимига қўшилганим учун узоқ муддатга қамалгандим. Салкам 20 йил ўтирдим. Муддатим тугашига яна беш йил бор эди. Аввалига, уч йилга қисқарди, бугун эса шукрки, озодликка чиқдим. Панжара ортида хатоларимдан етарли хулоса чиқардим. Ҳаётнинг нақадар такрорланмас неъмат эканлиги, Ватан, оила, озодлик ва соғинч туйғуларини тушуниб етдим. Энди бунёдкорлик ишларига ўз ҳиссамни қўшмоқчиман.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О помиловании группы лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо ставших на путь исправления» также освобождены пятеро граждан Наманганской области.
С помилованными гражданами встретились руководители секторов во главе с хокимом Наманганской области, членом Сената Олий Мажлиса Шавкатом Абдураззаковым и ответственные лица соответствующих правоохранительных органов.
Обсуждены такие важные вопросы, как социальная адаптация помилованных граждан, их социальная защита, материальная и духовная поддержка, обеспечение трудоустройства. Отмечено, что они должны оправдывать доверие нашего народа и Президента, вести здоровый образ жизни, найти свое место в обществе, быть активными участниками протекающих процессов обновления.
В результате принятия документа, служащим ярким выражением благородных качеств нашего народа, таких как доброта, терпимость, сострадание и всепрощение, наши соотечественники, освобожденные от отбывания наказания, вернулись к своим семьям и близким, наполнив их сердца радостью.
– Я зарабатывал на жизнь ремеслом обувщика, – рассказывает житель махалли «Фаровон» Султанбек Мухиддинов. – Что-то случилось, и я сбился с пути. В сентябре 2002 года меня приговорили к длительному сроку заключения за присоединение к религиозному экстремистскому движению. Я отсидел почти 20 лет. У меня было еще пять лет до истечения моего срока. Сначала его сократили до трех лет, а сегодня, к счастью, меня освободили. Я сделал достаточно выводов из своих ошибок. Я понял, насколько неповторима жизнь, хочу внести свой вклад в созидательную работу в нашей стране.