Ўзбекистон Республикаси ИИБ, Адлия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Олий суди, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Халқ қабулхонаси, Судялар Олий Кенгаши, Бош прокуратура ҳамда Божхона қўмитаси ҳамкорлигида ташкил этилган мазкур қабулда Фарғона, Марғилон, Қувасой шаҳарлари, шунингдек, Тошлоқ ва Фарғона тумани фуқаролари ўзларидаги мавжуд муаммолар, жумладан суд-ҳуқуқ масалалари юзасидан мутасаддиларга тўғридан-тўғри мурожаат қилди.
Мурожаатларнинг асосий қисмини фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш, суд қарорларидан норозилик, белгиланган жазоларни енгиллаштириш, қарздорликни ундириш, уй-жой ва мерос масалалари ташкил этди.
Қабул якунига қадар 352 нафар фуқаронинг жиноий, маъмурий, фуқаролик, иқтисодий ҳамда оммавий муносабатлар бўйича мурожаатлари кўриб чиқилди. Уларнинг 258 таси жойида ҳал этилди.
Шунингдек, 81 нафар судланувчи муддатидан олдин шартли равишда озод этилди, 1 нафар шахсга нисбатан жиноят иши кўриб чиқилиб, суд залининг ўзида қамоқдан озод қилинди, 19 та тадбиркорлик субъекти ўз ихтиёри билан моддий зарарни ўрнини қоплаганликлари учун уларга нисбатан қўзғатилган маъмурий иш тугатилди, 22 фуқарога алимент ундириш ҳақидаги суд буйруқлари чиқарилиб, ижрога қаратилди, 14 та ҳолатда судлар томонидан юридик аҳамиятга эга бўлган факт белгиланиши натижасида уларнинг ижтимоий ҳимояси билан боғлиқ ҳуқуқлари тикланди, 8 та ҳолатда ажралиш ёқасига келиб қолган оилалар билан суҳбат ўтказилиб, натижасига кўра уларни яраштиришга эришилди, 81 та ҳолатда фуқаролик, иқтисодий ва маъмурий ҳуқуқбузарликка оид ишлар сайёр суд мажлисида кўриб чиқилиб, низолар ҳал этилди, 4 нафар тадбиркорлик субъектининг жами 145 миллион сўмлик дебитор қарздорликни ундириш ҳақидаги даъво аризалари сайёр суд мажлисида даъвогар фойдасига ҳал этилди, 28 та шикоят бўйича суд қарорлари ижроси тўхтатилди.
Қабулда муаммолари ҳал бўлган 25 та нафар фуқаро ва тадбиркорлик субъекти Ўзбекистон Республикаси Президенти номига ёзма ва оғзаки ташаккурнома билдирди.

В Маргилане состоялся массовый прием граждан по судебно-правовым вопросам
В данном приеме, организованном совместно ГУВД Республики Узбекистан, Министерством юстиции, Верховным судом Республики Узбекистан, Народной приемной Президента Республики Узбекистан, Высшим судейским советом, Генеральной прокуратурой и Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан, граждане города Ферганы, Маргилана, Кувасая, а также Ташлакского и Ферганского районов напрямую обратились к ответственным лицам со своими проблемами, в том числе по судебно-правовым вопросам.
Основную часть обращений составили такие вопросы, как восстановление нарушенных прав граждан, недовольство судебными решениями, смягчение назначенных наказаний, взыскание долгов, жилья и наследства.
До конца приема рассмотрено 352 обращения граждан по уголовным, административным, гражданским, экономическим и общественным вопросам. Из них 258 решены на месте.
В ходе приема принято решение об освобождении 81 подсудимого условно-досрочно, в отношении одного гражданина рассмотрено уголовное дело, в итоге он освобожден из-под стражи в зале суда. Кроме тог, вынесены судебные постановления о взыскании с 22 граждан алиментов, в восьми случаях проведены беседы с семьями, оказавшимися на грани развода, в результате чего стороны конфликта пришли к примирению, рассмотрено и разрешено 81 дело о гражданских, экономических и административных правонарушениях.
Иски четырех хозяйствующих субъектов о взыскании дебиторской задолженности на общую сумму 145 миллионов сумов разрешены в пользу истца, по 28 жалобам приостановлено исполнение судебных решений.
25 граждан и субъектов предпринимательства, чьи проблемы были решены на приеме, выразили свою письменную и устную благодарность Президенту Республики Узбекистан.