Сирдарё вилояти ҳокими беморлар билан учрашди
Мамлакатимизда гематология касалликлари, яъни ўткир лейкоз, сурункали лейкоз, камқонлик каби касалликлар билан оғриган беморларни даволаш, соғлом ҳаётга қайтариш долзарб масалалардан ҳисобланади.
Жорий йилнинг 14 май куни Давлатимиз раҳбари Республика гематология илмий-амалий тиббиёт марказида бўлиб, у ердаги шарт-шароитлар билан танишди. Ана шундай касаллик билан касалланган беморлар билан мулоқотда бўлиб, соҳа ходимлари ва мутасаддиларга муҳим топшириқ ва кўрсатмалар берган эди.
Президентимизнинг ана шу топшириқ ва кўрсатмалари асосида куни-кеча вилоят ҳокими Ғофуржон Мирзаев вилоят соғлиқни сақлаш бошқармаси бошлиғи Рустам Юлдашев ҳамроҳлигида Сирдарё вилоят кўп тармоқли тиббиёт марказида бўлиб, марказнинг гематология ва ўткир буйрак етишмовчилиги бўлимларида бўлди.
Гематология бўлимида даволанаётган онкогематологик касалликлар, яъни сурункали миелолейкоз, сурункали лимфолейкоз, ўткир лейкоз, касалликлари, даволаниши қийин бўлган касалликлардан, апластик камқонлик, иммун трамбоцитопеник пурпура, тромбоцитопения, сублейкемик миелоз каби касалликлар, наслий касалликлардан гемофилия-А, гемофилия-Б, наслий гемолитик камқонлик касалликлари билан оғриган беморлар ва сунъий буйрак етишмовчилиги бўлимида даволанаётган беморлар билан мулоқотда бўлиб, уларга совғалар улашди.
Шунингдек, вилоят ҳокими ушбу шифо марказнинг гематология, гастроэнтерология, пульмонология, неврология, ревматология бўлимлари учун янгитдан қурилаётган 100 ўринли бинода амалга оширилаётган қурилиш ишлари билан танишди.
– Айни пайтда, мазкур бинодаги қурилиш ишлари 85 фоизга бажарилган бўлиб, июль ойида фойдаланишга топширилиши режалаштирилган, – дейди вилоят соғлиқни сақлаш бошқармаси ахборот хизмати раҳбари Ғулом Примов. – Бундан ташқари ҳозирги кунда фойдаланиб келинаётган 63 ўринли бўлим ҳам жорий йилнинг сўнгига қадар қайта реконструкция қилинади.
Жами 163 ўринли яна иккита бинони қуриш ва реконструкция қилиш ишларига инвестиция дастури доирасида 18 миллиард 500 миллион сўм маблағ йўналтирилиб, қурилиш ва таъмирлаш ишлари пудратчи ташкилотлар томонидан жадаллик билан олиб борилмоқда.
Ғофиржон Мирзаев жорий йилда Сирдарё вилоятида синов тариқасида апробациядан ўтказилаётган давлат тиббий суғуртаси, тиббиёт кластер тизимини жорий этиш борасида амалга оширилаётган ишларни муҳокама қилди. Соҳадаги муаммоларни бартараф этиш, беморлар учун шарт-шароит яратиш, улар соғлиғини тиклаш борасида қилиниши лозим бўлган масалалар юзасидан соҳа ходимларига тегишли тавсия ва топшириқлар берди.
Президентимиз томонидан юклатилган вазифалар, вилоят соғлиқни сақлаш соҳаси ходимлари, бошқа мутасадди раҳбарлар ва қурувчиларга берилган тавсия ва топшириқлар ҳокимликнинг қатъий назоратига олингани таъкидланди.

Хоким Сырдарьинской области навестил больных в областном многопрофильном медицинском центре
Одной из актуальных задач в стране в данное время является лечение пациентов с онкогематологическими заболеваниями, такими как острый лейкоз, хронический лейкоз, анемия, возвращение их к здоровой, полноценной жизни.
14 мая текущего года глава нашего государства побывал в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре гематологии  и ознакомился с условиями в нем. После диалога с пациентами центра он дал важные поручения и указания работникам и ответственным лицам сферы.
На основе данных поручений Президента вчера хоким Сырдарьинской области Гофуржон Мирзаев в сопровождении начальника областного управления здравоохранения Рустама Юлдашева посетил областной многопрофильный медицинский центр, где ознакомился с условиями в отделениях гематологии и острой почечной недостаточности.
Побеседовав с пациентами, страдающими онкогематологическими заболеваниями, то есть хроническим миелолейкозом, хроническим лимфолейкозом, острым лейкозом, сложноизлечимыми заболеваниями, такими как апластическая анемия, иммунотромбоцитопеническая пурпура, тромбоцитопения, сублейкемический миелоз, а также с больными отделения хронической почечной недостаточности, хоким вручил им подарки.
Такж он ознакомился со строительными работами, осуществляемыми в новом здании на 100 коек, которое возводится для отделений гематологии, гастроэнтерологии, пульмонологии, неврологии, ревматологии данного центра.
– В настоящее время строительные работы в данном здании завершены на 85 процентов, запуск предусмотрен на июль текущего года, – говорит руководитель информационной службы областного управления здравоохранения Гулом Примов. – Кроме того, отделение на 63 места, которое используется в данное время, будет реконструировано к концу текущего года.
В рамках инвестиционной программы на строительство и реконструкцию двух зданий в общей сложности на 163 места направлено 18 миллиардов 500 миллионов сумов. Полным ходом идет строительная работа и реконструкция.
Гофуржон Мирзаев обсудил работы, реализуемые в Сырдарьинской области по внедрению в текущем году государственного медицинского страхования в качестве эксперимента и кластерной медицинской системы. Дал соответствующие рекомендации и указания работникам по вопросам, требующим выполнения для устранения проблем в  сфере, создания условий для больных, восстановления их здоровья. Отметил, что исполнение возложенных Президентом задач и рекомендаций на работников системы здравоохранения, других официальных лиц и строителей взято под строгий контроль хокимията.