Эркинжон Турдимов депутатларга 50 миллион сўмдан пул беришни таклиф қилди
Халқ депутатлари Самарқанд вилояти Кенгашининг бугун ўтказилган йигирма учинчи сессиясида камбағал оилаларни камбағалликдан чиқариш, иқтисодиёт тармоқлари ва тадбиркорлик субъектларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилган ишлар тўғрисидаги масала ҳам муҳокама қилинди.
Аҳолини камбағалликдан чиқариш юзасидан кўрилаётган чора-тадбирлар таҳлил қилиниб, эътибор қаратилиши лозим бўлган масалалар қайд этилди. Хусусан, Кенгаш раиси Э.Турдимов вилоят Кенгашининг ҳар бир депутатига 50 миллион сўмдан маблағ ажратишни таклиф қилди.
Депутатлар ўз округидаги камида 10 та камбағал оила рўйхатини шакллантиради ва бу хонадонларнинг тадбиркорлик билан шуғулланиши, имтиёзли кредит ажратилишини назоратга олади. Ушбу маблағ ҳисобидан уларга ёрдам беради.
Шунингдек, депутатлар камбағалликдан чиқариш бўйича бажарилаётган ишлар натижадорлигини мониторинг қилиб, йўналишлар кесимида ўз таклифларини бериши таклиф қилинди.

Эркинжон Турдимов предложил выдать депутатам по 50 миллионов сумов
На 23-й сессии Самаркандского областного Кенгаша народных депутатов обсуждены результаты работы по выведению нуждающихся семей из бедности, всесторонней поддержке субъектов предпринимательства и развитию секторов экономики.
Проведен анализ принятых мер, отмечены вопросы, требующие внимания. В частности, председатель Кенгаша Э.Турдимов внес предложение по выделению каждому депутату областного Кенгаша по 50 миллионов сумов.
В настоящее время депутаты формируют список, состоящий из не менее 10 нуждающихся семей своего округа, намереваясь взять под личный контроль налаживание ими предпринимательской деятельности. Предложение, внесенное руководителем Кенгаша, содержит инициативу о том, чтобы депутаты за счет данных средств оказали адресную финансовую помощь гражданам в реализации их деловых проектов.
Также народным избранникам поручено вести мониторинг результативности выполняемых работ по выведению населения из бедности, вносить полезные предложения по развитию бизнес-проектов в разрезе отраслей и территорий.