Президент Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг йигирма етти йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги нутқи
Ассалому алайкум, қадрли ватандошлар! Муҳтарам меҳмонлар! Хонимлар ва жаноблар! Аввало, сиз, азизларни, сизлар орқали бутун халқимизни энг буюк, энг азиз байрамимиз – Мустақиллик куни билан чин қалбимдан самимий муборакбод этишга ижозат бергайсиз.
Биз учун янги давр, эркин ва озод ҳаётни бошлаб берган шу қутлуғ санада халқимиз қандай машаққатли ва айни вақтда шарафли йўлни босиб ўтганини яна бир бор чуқур ҳис этамиз.
Мана шундай улуғ айёмда бутун ҳаётини озодлик учун курашга бағишлаган, бу йўлда жон фидо қилган ота-боболаримиз, мард ва жасур юртдошларимиз хотирасига ҳурмат бажо келтирамиз.
Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг асосчиси, Биринчи Президентимиз муҳтарам Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг барҳаёт номларини ҳурмат ва эҳтиром билан ёдга оламиз.
Мустақиллик туфайли биз дунё ҳамжамиятининг тенг ҳуқуқли аъзоси бўлиб, ёруғ келажагимизни ўз қўлимиз билан бунёд этмоқдамиз.
Истиқлол йилларида эришган ютуқларимизга таяниб, миллий тикланишдан – миллий юксалиш сари дадил қадам қўймоқдамиз.
Мамлакатимиз тараққиётини янада юксак босқичга кўтариш мақсадида Ҳаракатлар стратегиясини қабул қилдик. Бу ноёб ҳужжатда белгиланган улуғвор вазифаларни рўёбга чиқаришга қатъий киришганимиз биз учун янги уфқ ва имкониятлар очиб бермоқда.
Дунё миқёсида рақобат кескинлашиб бораётган ҳозирги мураккаб даврда мамлакатимизни илм-фан ютуқлари, юқори технологиялар асосида модернизация қилиш ва янгилаш энг муҳим вазифамизга айланмоқда. Ана шундай ўткир талабни чуқур англаган ҳолда, биз 2018 йилни юртимизда Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили, деб эълон қилдик.
Бу борада қабул қилинган Давлат дастурида 11 триллион 200 миллиард сўм ва 1 миллиард 300 миллион АҚШ доллари ҳажмидаги ишларни амалга ошириш кўзда тутилган. Дастур ижросини таъминлаш учун кенг кўламдаги улкан ишлар олиб борилмоқда.
Юртимизда фаол инвестиция сиёсати юритилмоқда, замонавий корхоналар барпо этилмоқда, солиқ тизими тубдан ислоҳ қилиниб, тадбиркорлик ва хусусий мулкни ривожлантириш, барча соҳа ва тармоқларда инновация, илм-фан ютуқлари, янгича ва ижодий ёндашувларни жорий этишга алоҳида эътибор берилмоқда. Қишлоқ хўжалигида замонавий, истиқболли тармоқларга асос солиш, кластер тизимини йўлга қўйиш, фермер хўжаликларининг натижадорлигини кучайтириш бўйича амалий ишлар олиб борилмоқда.
Ана шундай улкан саъй-ҳаракатларимиз натижасида юртимизда макроиқтисодий барқарорлик таъминланмоқда
Биз учун энг устувор вазифа бўлган аҳолининг ҳаёт даражаси ва сифатини юксалтириш бўйича катта ҳажмдаги ишлар амалга оширилмоқда.
Айниқса, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари мамлакатимизнинг энг чекка ҳудудларига ҳам янгиланиш нафасини, бунёдкорлик руҳини олиб кирмоқда. Одамларнинг фикри, дунёқараши ўзгармоқда, қишлоқда турмуш маданияти ошиб бормоқда.
Бутун мамлакатимизни қамраб олган мазкур дастурлар доирасида 416 та қишлоқ ва 105 та маҳаллада қурилиш ва ободонлаштириш ишлари жадал давом этмоқда. Буларнинг барчаси жонажон Ўзбекистонимизнинг янги, обод қиёфасини яратиш, халқимиз фаровонлигини оширишга хизмат қилмоқда.
Аҳолимизнинг замонавий уй-жойга бўлган талаб ва эҳтиёжларини таъминлаш мақсадида жорий йилда 13 минг 900 дан зиёд оилага мўлжалланган 335 та кўп қаватли турар жой фойдаланишга топширилди. Йил охиригача бу рақам 2017 йилга нисбатан 2 баробар кўпаяди.
Ана шу йўналишдаги ишлар қишлоқ жойларда ҳам янгиланган лойиҳалар асосида олиб борилмоқда. Ҳозирги кунга қадар қишлоқларда 40 мингта оила янги хонадонларга кўчиб кирди.
Бу борада биз илгари етарлича эътибор бермаган муҳим масала – яъни, кам таъминланган, ногиронлиги бўлган инсонларга алоҳида ғамхўрлик кўрсатилмоқда. Бунинг тасдиғини ўтган 2 йилда 1000 нафардан ортиқ шу тоифага мансуб инсонлар уй-жой билан таъминлангани мисолида кўриш мумкин.
Албатта, барчамизни хурсанд қиладиган бундай ўзгаришлар минг-минглаб оилалар ҳаётига шодлик ва бахт олиб келмоқда.
Ҳеч шубҳасиз, ҳаётда мана шундай қувончли воқеалар юз берганда инсоннинг қадди ҳам, қадри ҳам кўтарилади. Бундай дамларда адолат ҳақида гапирмасангиз ҳам одамлар ҳақиқат ва адолат борлигига ишонади.
Илоҳим, юртимизда уй тўйлари, ҳовли тўйлари янада кўпайсин, бу хонадонларда янги ҳаёт бошлаётган одамлар мурод-мақсадига етсин!
Аҳоли бандлигини таъминлаш, ҳар бир оилада тадбиркорлик муҳитини яратиш бўйича зарур чора-тадбирлар кўрилмоқда.
Кейинги икки йилда мамлакатимиз бўйича 700 мингдан ортиқ юртдошларимиз иш билан таъминлангани, тижорат банклари томонидан тадбиркорларга 25 триллион сўм миқдорида кредит маблағлари ажратилгани ана шундай саъй-ҳаракатлар натижасидир.
Биз мамлакатимизда қандай дастур ва режалар қабул қилсак, уларнинг барчасида умидимиз, келажагимиз бўлган ёшларимиз манфаатларини алоҳида ҳисобга олмоқдамиз.
Бу ҳақда сўз юритганда, мамлакатимизда янги олий ўқув юртлари, хориждаги нуфузли университетларнинг филиаллари ташкил этилаётгани, қабул квоталари оширилгани, кўпгина йўналишлар бўйича сиртқи бўлимлар очилганини алоҳида қайд этиш лозим.
Айни вақтда буюк алломаларимиз номидаги махсус мактаблар, ҳудудларимизда атоқли адибларимиз номидаги ижод мактаблари иш бошлагани, ёшларимиз ўртасида турли танлов ва фестиваллар, спорт мусобақалари мунтазам ўтказиб келинаётгани уларнинг илмий ва ижодий камолотида катта роль ўйнамоқда.
Жамиятимизда “Қонун ва адолат – устувор”, “Жиноятга жазо муқаррар” деган муҳим принципларни таъминлаш, суд, прокуратура, ички ишлар органлари, адвокатура тизими фаолиятини такомиллаштириш, уларни том маънода инсон ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоячисига айлантириш бўйича ҳам салмоқли ишлар қилинмоқда.
Ана шундай ўзгаришлар туфайли биз йиллар давомида деярли унутиб қўйган тартиб-интизом, қонун-қоида, одамларнинг ҳақли талаблари билан ҳисоблашиш каби энг муҳим тамойиллар ҳаётимизда тобора чуқур ўрин эгалламоқда.
Халқимизга хос кечиримли, раҳм-шафқатли бўлиш, бағрикенглик ва олижаноблик фазилатлари асосида жамиятимизда соғлом ижтимоий муҳит мустаҳкамланиб бормоқда.
Билиб-билмай нотўғри йўлга кириб қолган, ўз қилмишидан чин дилдан пушаймон бўлган фуқароларни кечириш, уларни оиласи бағрига, фойдали меҳнатга қайтаришга қаратилган тадбирлар ҳақида сизлар яхши хабардорсиз.
Куни кеча қабул қилинган Президент фармонига биноан қилмишига чин дилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган, озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаётган 261 нафар шахс Мустақиллик байрами муносабати билан афв этилгани шу эзгу ишларимизнинг давоми бўлди.
Тасаввур қилинг, 261 инсон тақдиридаги бундай ўзгариш – бу аввало уларнинг оиласи, фарзандлари, ота-оналари, яқинлари ҳаётига нур олиб кирди, қувонч олиб кирди, деганидир.
Бугун бир фикрни тўла ишонч билан айтиш мумкин: бутун жамиятимизни қамраб олаётган ана шундай эзгу ишларимиз туфайли ҳаётимизда файзу барака, миллатлараро дўстлик ва меҳр-оқибат туйғулари кучайиб бормоқда.
Энг муҳими, мамлакатимизни янада тараққий эттириш йўлида олиб бораётган ички ва ташқи сиёсатимиз эл-юртимиз томонидан қўллаб-қувватланмоқда.
Халқимизнинг розилиги – бизнинг, биринчи навбатда, Президент сифатида менинг, барча бўғиндаги раҳбар ва мутасаддилар, депутат ва сенаторлар, бутун давлат идораларининг фаолиятига берилган энг олий ва энг адолатли баҳодир.
Агар халқимиз биздан рози бўлса, Яратган ҳам албатта рози бўлади.
Бу ҳақиқатни ҳеч ким ҳеч қачон унутмаслиги зарур.
Мана, бугун Ватанимиз мустақиллигининг 27 йиллиги муносабати билан давлатимизнинг юксак унвонлари, орден ва медаллари билан тақдирланган юртдошларимизга ана шу мукофотлар марказда ва жойларда тантанали равишда топширилди.
Ўзининг кўп йиллик фидокорона меҳнати билан эл-юртимиз ўртасида катта обрў-эътибор топган бу инсонларни ўз номимдан, сизларнинг номингиздан яна бир бор табриклаб, эзгу тилакларимни билдиришга рухсат этгайсиз.
Жонажон Ўзбекистонимизда, барча шаҳар ва қишлоқларимизда сизлар каби фидойи одамлар сафи янада кенгайиб, олижаноб меҳнатингиз самарасидан аввало ўзингиз, оилангиз, эл-юртимиз баҳраманд бўлсин!
Хонадонларингиздан бахту саодат, файзу барака ҳеч қачон аримасин!
Бугун миллий тараққиётимизнинг янги босқичига қадам қўяр эканмиз, биз ютуқларимиз билан бирга хато ва камчиликларимизни ҳам чуқур таҳлил қилиб, уларни бартараф этиш ҳақида ўйлашимиз табиийдир. Чунки бу ишларни ўзимиз қилмасак, ҳеч ким четдан келиб муаммоларимизни ҳал қилиб бермайди.
Бу ҳақда сўз борганда, юртимизда халқ билан мулоқотнинг мутлақо янги ва самарали тизими жорий қилинганини айтиш ўринли, деб ўйлайман. Бугунги кунда халқ давлат идораларига эмас, балки давлат идоралари халқимизга хизмат қила бошлагани учун ҳам одамларнинг фикри, дунёқараши ўзгармоқда, эл-юртимиз ўз кучи ва имкониятларига, эртанги кунга ишонч билан қарамоқда.
Шунинг учун бир ҳақиқатни таъкидлаб айтмоқчиман: халқ билан бевосита мулоқот олиб бориш, унинг дарду ташвишлари билан яшаш, эл-юртимизни рози қилиш – бу вақтинчалик кампания эмас. Бу – халқимизнинг фаровон ҳаётини, юртимиз равнақини таъминлашга қаратилган узоқ муддатли стратегиядир.
Бугунги таҳликали замонда бебаҳо бойлигимиз бўлган тинч-осойишта, эркин ва обод ҳаётни ҳар томонлама асраб-авайлаш ва мустаҳкамлаш энг асосий вазифамиз бўлиб қолмоқда. Шу мақсадда Қуролли Кучларимизнинг жанговар салоҳиятини оширишга бундан буён ҳам алоҳида эътибор қаратамиз.
Биз дунё миқёсидаги кескин ва бешафқат рақобатга бардош бериш учун иқтисодий ислоҳотларни чуқурлаштириш, жаҳон бозоридан муносиб ўрин эгаллаш, мамлакатимизнинг экспорт салоҳиятини янада оширишга эришмоғимиз зарур.
Тадбиркорлик фаолияти эркинлигини, хусусий мулк дахлсизлигини янада кенгроқ таъминлаш – олдимизда турган муҳим вазифадир.
Бу борада йирик ишлаб чиқариш корхоналари билан бирга, туризм, кичик бизнес, оилавий тадбиркорлик, деҳқон ва томорқа хўжаликларини, ҳунармандчилик ва касаначиликни ривожлантиришга алоҳида аҳамият қаратамиз.
Айниқса, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, халқимиз ҳаётини янада яхшилаш, кам таъминланган қатламларни ижтимоий муҳофаза қилиш, иш ҳақи, пенсия, стипендия ва нафақалар миқдорини ошириш доимий эътиборимиз марказида бўлади.
Ёшларга оид давлат сиёсатини амалга ошириш мақсадида биз “Ёшлар – келажагимиз” Давлат дастурини қабул қилдик. Ушбу дастур ижроси учун шу йилнинг ўзида 786 миллиард сўм маблағ йўналтирилмоқда. Бунинг натижасида, жумладан, 100 мингдан ортиқ ёшларимизнинг бандлиги таъминланади.
Ёш оилаларни замонавий уй-жойлар билан таъминлаш, ёшларни ишга жойлаштириш, касб-ҳунарга тайёрлаш ва қайта тайёрлаш бўйича белгиланган катта ишлар изчил давом эттирилади.
Шу кунларда Индонезияда 45 та мамлакат вакиллари ўртасида бўлиб ўтаётган ёзги Осиё ўйинларида навқирон спортчиларимиз шижоат ва маҳорат кўрсатиб, 15 та олтин, 19 та кумуш, 23 та бронза медални қўлга киритганлари ҳаммамизга қувонч бағишлайди.
Мамлакатимиз шуҳратини дунёга тараннум этаётган спортчи ёшларимизга, уларнинг ота-оналари, устоз ва мураббийларига сизларнинг номингиздан, бутун халқимиз номидан чуқур миннатдорлик билдиришга рухсат бергайсиз.
Қадрли анжуман қатнашчилари!
Биз жаҳон ҳамжамияти билан, барча узоқ-яқин давлатлар, биринчи навбатда, қўшни мамлакатлар билан дўстона алоқаларни янада кучайтирамиз.
Турли халқаро ташкилотлар, нуфузли молия институтлари билан кенг тармоқли ҳамкорликни ривожлантириш бизнинг миллий манфаатларимизга тўла жавоб беради ва биз бу йўлни қатъий давом эттирамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги тантанали маросимда иштирок этаётган хорижий давлатларнинг муҳтарам элчиларига, халқаро ташкилотлар вакилларига, чет эллик шерикларимизга, Ўзбекистоннинг барча дўстларига сизларнинг номингиздан, ўз номимдан самимий ҳурмат-эҳтиром ва эзгу тилакларимизни билдиришга ижозат этгайсиз.
Барчангизни Ўзбекистон давлат мустақиллигининг йигирма етти йиллик байрами билан яна бир бор чин қалбдан самимий табриклайман.
Мана шу улуғ айёмда барча ютуқларимизнинг ижодкори ва бунёдкори бўлган меҳнаткаш, мард ва саховатли, бағрикенг ва олижаноб халқимизга фарзандлик меҳрим билан таъзим қиламан.
Фурсатдан фойдаланиб, кўнглимдаги энг эзгу тилакларни билдирмоқчиман.
Бугун барчамиз нуроний оқсоқоллар, муҳтарам фахрийларимизга мустаҳкам соғлиқ, узоқ умр тилаймиз.
Мўътабар, дуогўй онахонларимизга чин юракдан фарзандлик ташаккуримизни билдирамиз.
Хонадонларимиз кўрки ва фариштаси бўлган мунис аёлларимиз доимо соғ-омон, бахтли-саодатли бўлсинлар! Чунки аёл, она бахтли бўлса – жамият бахтлидир.
Ватанимиз ва халқимизга ўзининг билим ва заковати, маънавий салоҳияти билан хизмат қилаётган илмий ва ижодкор зиёлиларимизга янги-янги ютуқлар ёр бўлсин!
Юртимизда яшаётган барча миллат ва элат вакиллари ўртасидаги дўстлик ва ҳамжиҳатлик янада барқарор бўлсин!

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на торжественном собрании, посвященном 27-й годовщине государственной независимости Республики Узбекистан
Дорогие соотечественники! Уважаемые гости! Дамы и господа! Прежде всего позвольте искренне, от всего сердца поздравить вас и в вашем лице весь наш народ с самым великим, самым дорогим праздником – Днем независимости.
В этот знаменательный день, ставший для нас началом новой эпохи, открывший для нас дорогу к новой, свободной жизни, мы особенно глубоко осознаем, какой нелегкий и вместе с тем славный путь пришлось пройти нашему народу.
В день великого праздника мы отдаем дань памяти нашим предкам, отважным и мужественным соотечественникам, посвятившим себя борьбе за независимость Родины, не пожалевшим своей жизни за ее свободу.
С огромным уважением и почтением мы вспоминаем основателя государственной независимости Республики Узбекистан, нашего Первого Президента Ислама Абдуганиевича Каримова.
Именно благодаря независимости мы стали равноправными членами мирового сообщества и сегодня своими руками строим свое будущее.
Опираясь на достигнутые в годы независимости успехи, мы уверенно идем по пути прогресса, от национального возрождения к национальному процветанию.
Мы приняли Стратегию действий, ставшую для нас программой глубоких реформ на новом этапе развития страны, и приступили к выполнению поставленных в ней задач, решение которых открывает перед нами новые горизонты.
В нынешнее непростое время в условиях жесткой конкуренции на мировой арене нашей важнейшей задачей становятся модернизация и обновление страны на основе самых передовых достижений науки и высоких технологий. Глубоко осознавая особую актуальность этой задачи, мы объявили 2018 год в Узбекистане Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий.
В рамках принятой нами в связи с этим государственной программы предусмотрено осуществить масштабную работу в общей сложности на 11 триллионов 200 миллиардов сумов и 1 миллиард 300 миллионов долларов США, и она последовательно выполняется.
Проводится активная инвестиционная политика, строятся современные предприятия, кардинально реформируется налоговая система, создаются все условия для развития предпринимательства и частной собственности, особое внимание уделяется внедрению во всех сферах и отраслях технологических новшеств, достижений современной науки, использованию новых и креативных подходов. Ведется практическая работа по созданию современных, перспективных отраслей в сельском хозяйстве, организации кластерной системы, повышению эффективности деятельности фермерских хозяйств.
В результате таких масштабных мер в стране обеспечивается макроэкономическая стабильность.
Учитывая, что самой приоритетной нашей задачей является повышение уровня и качества жизни населения, мы проводим огромную работу в этом направлении.
Программы “Обод кишлок” и “Обод махалла” привносят дух обновления и созидания даже в самые отдаленные районы страны. Меняется мышление и мировоззрение людей, растет культура жизни на селе.
Сегодня в рамках этих программ, охвативших всю страну, активно продолжается строительство и благоустройство в 416 селах и 105 махаллях.
Это способствует созданию нового, процветающего облика родного Узбекистана, повышению благосостояния населения.
С целью удовлетворения потребности населения в современном жилье в этом году сдано в эксплуатацию 335 многоэтажных домов, рассчитанных на более чем 13,9 тысячи семей. До конца года этот показатель, по расчетам, увеличится в два раза по сравнению с 2017 годом.
Подобная работа продолжается и в сельской местности на основе обновленных типовых проектов. До сегодняшнего дня уже 40 тысяч семей сельчан переселились в новые дома.
В этом важном деле мы уделяем особое внимание потребностям малообеспеченных граждан и лиц с инвалидностью – вопросу, которому ранее не придавали должного значения. За последние два года жильем обеспечены уже более 1000 граждан данной категории.
И таких приятных событий становится все больше, в жизнь многих тысяч семей приходят радость и счастье. Люди без лишних слов понимают, что такое человеческое достоинство и справедливость.
Пусть в нашей стране будет больше новоселий, и у тех, кто начинает новую жизнь в этих домах, сбываются самые заветные мечты!
Принимаются необходимые меры по обеспечению занятости населения, привлечению все большего количества семей к предпринимательской деятельности.
В результате этих усилий в стране за последние два года обеспечены работой более 700 тысяч человек, предпринимателям коммерческими банками выделено 25 триллионов сумов кредитных средств.
Во всех наших программах и планах первостепенное внимание уделяется интересам молодежи – нашей надежды и будущего.
Говоря об этом, необходимо особо отметить, что сегодня в стране создаются новые высшие учебные заведения, филиалы престижных зарубежных университетов, увеличены квоты приема, открыты заочные отделения по многим направлениям.
Также важную роль в научном и творческом развитии молодежи играют организованные специальные школы, носящие имена наших великих предков, творческие школы в регионах, названные именами выдающихся литераторов, регулярно проводимые различные конкурсы и фестивали, спортивные соревнования.
Проводится большая работа по дальнейшему утверждению в нашем обществе приоритета закона и справедливости, принципа неотвратимости наказания за противоправные деяния, совершенствованию системы судебной власти, органов внутренних дел, адвокатуры, чтобы они на деле стали защитниками прав и интересов человека.
Благодаря этим позитивным изменениям находят достойное место в нашей жизни принципы дисциплины, верховенства закона, учета справедливых требований людей.
На основе таких преобразований и присущих нашему народу качеств, как милосердие, благородство и великодушие, в обществе укрепляется здоровая духовно-нравственная атмосфера.
Вам хорошо известно, что в последнее время мы осуществляем большую работу для возвращения в семьи, к нормальной жизни и полезному труду людей, которые по неведению, под влиянием различных деструктивных сил вступили на неправильный путь.
Как продолжение этих добрых дел в преддверии Дня независимости был принят Указ Президента Узбекистана о помиловании 261 лица, отбывающего наказание в виде лишения свободы, чистосердечно раскаявшегося в содеянном и твердо вставшего на путь исправления.
Представьте себе: это значит, что в 261 семью вернулась радость жизни, дети, родители, все близкие этих людей в полной мере ощутили гуманизм и милосердие, которыми проникнуто сегодня наше общество.
Можно с уверенностью сказать: в результате формирования такой среды в нашем обществе укрепляются межнациональная дружба, обстановка взаимопонимания и согласия, еще более благополучной становится наша жизнь.
Именно поэтому народ Узбекистана поддерживает нашу внутреннюю и внешнюю политику, направленную на дальнейшее развитие страны.
Мы никогда не должны забывать простую истину: поддержка и одобрение народа – это самая объективная, самая высокая оценка нашей, прежде всего моей как Президента, работы, деятельности руководителей всех уровней, депутатов и сенаторов, всех государственных ведомств.
Уважаемые участники собрания!
Сегодня в связи с 27-летием независимости нашей Родины в столице и на местах состоялись торжественные церемонии вручения высоких государственных наград соотечественникам, удостоенным почетных званий, орденов и медалей.
От вашего имени и от себя лично еще раз хочу поздравить и выразить наилучшие пожелания этим достойным сыновьям и дочерям нашей Родины, которые своим многолетним плодотворным трудом завоевали большое уважение и авторитет в обществе.
Пусть все больше становится таких самоотверженных людей, как вы, в нашем родном Узбекистане, во всех городах и селах, и результаты вашего благородного труда приносят добро и счастье прежде всего вам и вашим семьям, всей нашей стране в целом!
Пусть всегда в ваших семьях царят мир и благополучие!
Вступая в новый этап национального развития, мы должны глубоко проанализировать не только наши успехи и достижения, но и допущенные нами ошибки и недостатки, принять действенные меры для их своевременного устранения. За нас никто не решит наши проблемы.
Говоря об этом, думаю, будет уместно отметить внедренную нами совершенно новую и эффективную систему диалога с народом.
Сегодня государственные органы начали служить народу, а не народ – государственным органам. Благодаря этому меняются мышление и мировоззрение наших граждан, они верят в свои силы и возможности, с уверенностью смотрят в завтрашний день.
В связи с этим хочу подчеркнуть: вести прямой диалог с народом, жить его заботами и чаяниями – не временная кампания. Это – наша долгосрочная стратегия, нацеленная на обеспечение благополучной жизни народа, процветание родного Узбекистана.
В нынешнее тревожное время главной нашей задачей остаются сохранение и укрепление нашего поистине бесценного богатства – мирной и спокойной жизни в стране. С этой целью мы и впредь будем уделять особое внимание повышению боеспособности наших Вооруженных Сил.
Для того чтобы эффективно противостоять беспощадной конкуренции на международной арене, мы должны углублять экономические реформы, занять достойное место на мировом рынке, еще больше повысить экспортный потенциал Узбекистана.
Не менее важная задача – обеспечение на практике свободы предпринимательской деятельности, неприкосновенности частной собственности.
Помимо строительства крупных производственных предприятий, особое значение мы будем придавать развитию туризма, малого бизнеса, семейного предпринимательства, дехканских и приусадебных хозяйств, ремесленничества и надомничества.
В центре нашего внимания и впредь будут находиться укрепление здоровья, дальнейшее улучшение жизни людей, защита малообеспеченных слоев населения, повышение размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий.
Как известно, в целях последовательной реализации государственной молодежной политики мы приняли Государственную программу “Молодежь – наше будущее”. На ее осуществление только в нынешнем году будет направлено 786 миллиардов сумов. Это в том числе позволит обеспечить занятость свыше 100 тысяч молодых людей.
Будет продолжена масштабная работа по обеспечению молодых семей современным жильем, трудоустройству, профессиональному обучению и переподготовке молодежи.
Всех нас радует, что на проходящих в Индонезии летних Азиатских играх, в которых участвуют представители 45 стран, наши спортсмены, демонстрируя в упорной борьбе волю к победе и высокое мастерство, завоевали 15 золотых, 19 серебряных и 23 бронзовых медали.
Позвольте от вашего имени и от имени всего народа Узбекистана выразить глубокую благодарность нашим спортсменам, приумножающим славу Родины, их родителям, тренерам и наставникам.
Мы и дальше будем расширять сотрудничество с мировым сообществом, всеми государствами ближнего и дальнего зарубежья, прежде всего с соседними странами.
Развитие многопланового взаимодействия с разными международными организациями, финансовыми институтами также полностью отвечает нашим национальным интересам, и мы последовательно продолжим этот курс.
Пользуясь случаем, разрешите выразить искреннее уважение и наилучшие пожелания участвующим в сегодняшних торжествах послам иностранных государств, представителям международных организаций, нашим зарубежным партнерам, всем друзьям Узбекистана.
Дорогие мои соотечественники!
Еще раз от всей души поздравляю вас с двадцать седьмой годовщиной государственной независимости Узбекистана.
В этот знаменательный день я с сыновней любовью низко кланяюсь нашему трудолюбивому, мужественному, великодушному и благородному народу, который является созидателем всех наших свершений и побед.
Хочу выразить всем соотечественникам свои самые добрые, сердечные пожелания.
Сегодня все мы желаем крепкого здоровья и долголетия нашим уважаемым ветеранам!
Пусть будут здоровыми и счастливыми наши заботливые матери, милые, прекрасные женщины – хранительницы семейного очага. Ведь когда счастлива женщина, мать – процветает все общество!