“Ўзбекистон” халқаро анжуманлар саройида давлатимиз мустақиллигининг 27 йиллигига бағишланган байрам тантанаси бўлиб ўтмоқда.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, ватандошларимизни ушбу қутлуғ сана билан табриклади.
«Сиз, азизларни, сизлар орқали бутун халқимизни энг улуғ, энг азиз байрамимиз – Мустақиллик куни билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман. Биз учун янги давр, эркин ва озод ҳаётни бошлаб берган бу қутлуғ санада халқимиз қандай машаққатли ва айни вақтда шарафли йўлни босиб ўтганини яна бир бор чуқур ҳис этамиз», деди давлатимиз раҳбари.
Жорий йилда ҳам мамлакатимизда улкан ютуқлар қўлга киритилди, хақимиз ҳаётида беқиёс ўзгаришлар рўй берди. Юқори технологияларга асосланган замонавий завод ва корхоналар ишга туширилди. Қишлоқ хўжалигида ҳосилдорлик ва экспорт ҳажми ошди. Аҳолининг реал умумий даромадлари ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 12 фоизга ўсди.
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари юртимизнинг энг чекка ҳудудларига ҳам бунёдкорлик руҳини, адолат нафасини олиб кирди. Кейинги бир ярим йилда янгиланган лойиҳалар асосида қишлоқ аҳолиси учун 38 минг 543 та шинам уй-жой қурилди ва 40 минг оила янги хонадонга кўчиб ўтди.
«Бизнинг бош мақсадимиз - халқимизнинг розилиги. Бу Президент сифатида менинг, барча бўғиндаги раҳбар ва мутасаддилар, депутат ва сенаторлар, бутун давлат идораларининг фаолиятига берилган энг олий ва энг адолатли баҳодир. Агар халқимиз биздан рози бўлса, Яратган ҳам рози бўлади» деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз эришилган натижалар билан бирга ҳали олдинда кўп вазифалар тургани, иқтисодиёт рақобатбардошлигини ошириш, ёшларни ишга жойлаштириш, ижтимоий адолатни таъминлаш, соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларини ривожлантириш зарурлигини қайд этди. Бу борадаги барча долзарб масалалар халқ билан мулоқот асосида, узоқни кўзлаб амалга оширилишини таъкидлади.
«Мана шу улуғ айёмда барча ютуқларимизнинг ижодкори ва бунёдкори бўлган меҳнаткаш, мард ва саховатли, бағрикенг ва олижаноб ҳалқимизга фарзандлик меҳрим билан таъзим қиламан» дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.

Шавкат Мирзиёев: преклоняюсь перед нашим народом, являющимся творцом и созидателем всех наших успехов
Во Дворце международных форумов “Узбекистон” проходят праздничные торжества, посвященные 27-летию государственной независимости нашей страны.
В церемонии принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, он поздравил наших соотечественников с этой знаменательной датой.
«Искренне, от всего сердца поздравляю вас, мои дорогие, и в вашем лице весь наш народ с самым великим, самым дорогим праздником – Днем независимости, широко отмечаемым ныне во всех городах и селах нашего родного Узбекистана. В этот светлый день, ставший для нас началом новой эпохи и свободной жизни, мы вновь глубоко осознаем, какой сложный и вместе с тем славный путь преодолел наш народ», - сказал глава государства.
В текущем году в нашей стране вновь достигнуты высоких успехи, произошли значительные преобразования. Введены в строй высокотехнологичные заводы и предприятия. Выращены богатые урожаи сельхозкультур, увеличился объем экспорта продукции. За минувший период этого года совокупные  реальные доходы населения выросли на 12 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Программы "Обод кишлок" и "Обод махалла" привнесли дух обновлений и атмосферу созидания даже в самые отдаленные районы нашей страны. За последние полтора года для сельских жителей по обновленным проектам построено 38 тысяч 543 комфортных дома, новое жилье обрели 40 тысяч семей.
«Удовлетворенность народа жизнью – самая высокая и справедливая оценка, данная нашей, прежде всего моей как Президента работе, деятельности руководителей и ответственных лиц всех уровней, депутатов и сенаторов, всех государственных ведомств. Если доволен народ, то и Всевышний будет доволен нами», сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент помимо достигнутых результатов отметил, что предстоит решить еще множество задач по повышению конкурентоспособности экономики, обеспечению занятости молодежи, обеспечению социальной справедливости, развитию сфер здравоохранения и образования. Подчеркнул, что все актуальные вопросы будут решаться на основе диалога с народом, посредством глубоко продуманных мер.
"В этот светлый праздник я с сыновней любовью преклоняюсь перед нашим трудолюбивым, отважным и щедрым, великодушным и благородным народом, являющимся творцом и созидателем всех наших успехов", отметил Шавкат Мирзиёев.